واکنش میراث فرهنگی کرمانشاه به کشف دیوار باستانی اسرارآمیز در غرب کشور ، مسیو چریکف هم در سفرنامه اش آورده است

به گزارش دوست بلاگ، مدیرکل میراث فرهنگی استان کرمانشاه با اعلام اینکه دیوار سرپل ذهاب کشف جدید باستان شناسی نیست گفت: مقالات مختلفی نیز در این خصوص چاپ شده که در آرشیو میراث فرهنگی و دانشگاه تهران موجود است.

واکنش میراث فرهنگی کرمانشاه به کشف دیوار باستانی اسرارآمیز در غرب کشور ، مسیو چریکف هم در سفرنامه اش آورده است

خبرنگاران - لایوساینس روز گذشته در خبری بر اساس مقاله سجاد علی بیگی دانشجوی دوره دکترای بخش باستان شناسی دانشگاه تهران در ژورنال Antiquity به کشف یک دیوار تاریخی در غرب ایران اشاره کرد و نوشت: باستان شناسان باقیمانده های یک دیوار سنگی {که به دیوار چین ایران مشهور شده} را در غرب ایران یافته اند که حدود 115 کیلومتر درازا دارد. این دیوار در منطقه سرپل ذهاب در استان کرمانشاه کشف شده است.

امید قادری مدیرکل میراث فرهنگی کرمانشاه در واکنش به این کشف با بیان اینکه 10 سال پیش این دیوار تاریخی شناسایی و مورد بررسی باستان شناسان قرار گرفته است گفت: یک باستان شناس به نام علی بیگی در سال 94 با مجوز رسمی پژوهشکده باستان شناسی کشور در قالب یک قرارداد، روی 25 هزار هکتار از اراضی سرپل ذهاب و قصرشیرین در قالب طرح گرمسیری، پژوهش های باستان شناسانه انجام داده است.

او با بیان اینکه نتایج اقدامات این باستان شناس در سال 95 در گردهمایی سالانه باستان شناسی مطرح شد، گفت: در آن گزارش به وجود این دیوار طولانی اشاره شد و حتی تصویر روی مقاله ارائه شده در آن گردهمایی امتداد این دیوار را نشان می دهد.

+ گزارش لایوساینس از کشف دیوار اسرارآمیز باستانی در غرب ایران | چه کسی این دیوار 2400 ساله را ساخته است؟

مدیر کل میراث فرهنگی کرمانشاه: در کتاب هایی که با موضوع ارتباط ایران و عثمانی، نقشه هایی از وجود این دیوار به چاپ رسیده است

در سال 1850 مسیو چریکف در سفرنامه خود به ایران به وجود این دیوار در بین سرپل ذهاب و قصرشیرین اشاره کرده است

مدیر کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان کرمانشاه با بیان اینکه در کتاب هایی که با موضوع ارتباط ایران و عثمانی به تحریر درآمده اند نقشه هایی از وجود این دیوار به چاپ رسیده است گفت: در سال 1850 مسیو چریکف در سفرنامه خود به ایران به وجود این دیوار در بین شهرستان های سرپل ذهاب و قصرشیرین اشاره کرده و بر خلاف ادعای برخی از رسانه ها این کشف جدیدی نبوده است. (چریکف کننده دولت روسیه و رئیس کمیسیون تعیین حدود مرزی ایران و عثمانی در دوران قاجار بود که برای انجام مأموریت هایش به استان های خوزستان، بوشهر، مرکزی، چهارمحال و بختیاری، اصفهان، تهران، همدان و کردستان سفر کرد.)

امید قادری با بیان اینکه در بین باستان شناسان ارائه گزارشات و مقالات به صورت تدریجی یک امر کاملا مرسوم به حساب می آید به ایرنا گفت: به عنوان مثال حدود 20 سال پیش باستان شناسان بر روی غار وزمه اسلام آبادغرب پژوهش کرده اند ولی امروز نتایج برخی از پژوهش ها و تحقیقات علمی خود را در مجلات مرتبط منتشر می کنند و این در بین باستان شناسان رایج است.

او ادامه داد: اینکه نتایج تحقیقات باستانشناسی علی بیگی روی این دیوار تاریخی به تازگی در آخرین شماره journal Antiquity منتشر شده دلیلی بر کشف جدید باستان شناسی به حساب نمی آید و حتی خود این مجله تخصصی اعلام کرده که نتایج گزارشات علی بیگی در سال 2016 را چاپ کرده است.

مدیر کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان کرمانشاه گفت: علی بیگی در مقاله خود به موضوعات مختلفی از جمله اینکه این دیوار با کدام سازه باستانی در ارتباط بوده، وجود این دیوار در این منطقه چه معنایی می تواند داشته باشد و تاریخ و کارکرد آن چی بوده نیز اشاره کرده است.

باستان شناسان مطمئن نیستند که این سازه را چه کسانی ساخته اند و از آن برای چه هدفی استفاده می شد. به دلیل آسیب های فراوانی که در طول تاریخ چند هزارساله این اثر ارزشمند به آن واردشده، پژوهشگران حتی قادر به اعلام دقیق ابعاد عرض و ارتفاع این دیوار نیز نیستند.

مطالعات اجرا شده نشان می دهد که این دیوار احتمالاً 4 متر عرض و حدود 3 متر ارتفاع داشته است.

دکترعلی بیگی با اشاره به این موضوع که ممکن است دیوار باستانی سر پل ذهاب یک مرز گذاری برای یک امپراتوری باستانی باشد، گفت: تعیین نیست که این دیوار کاربری دفاعی داشته یا تنها یک اثر نمادین به شمار می رود. این احتمال نیز وجود دارد که این دیوار در دوره اشکانیان و یا ساسانیان ساخته شده باشد، زیرا هردوی این حکومت ها در غرب ایران استحکامات و قلعه های متعددی ساخته است.

  • درب ضد سرقت

    درب ضد سرقت و ضد حریق | برای اینکه امنیت خاطر بیشتری داشته باشید از درب های امنیتی ضد سرقت و ضد حریق استفاده کنید.

  • تور مالزی

    تور مالزی ارزان قیمت، تور پنانگ، کوالالامپور، لنکاوی، تور لحظه آخری مالزی

گروه ساختمانی آبان: گروه ساختمانی آبان: بازسازی ساختمان و تعمیرات جزئی و کلی و طراحی ویلا و فضای سبز و روف گاردن، طراحی الاچیق، فروش درب های ضد سرقت را از ما بخواهید.

منبع: چمدان
انتشار: 6 مهر 1400 بروزرسانی: 6 مهر 1400 گردآورنده: dostblog.ir شناسه مطلب: 898

به "واکنش میراث فرهنگی کرمانشاه به کشف دیوار باستانی اسرارآمیز در غرب کشور ، مسیو چریکف هم در سفرنامه اش آورده است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "واکنش میراث فرهنگی کرمانشاه به کشف دیوار باستانی اسرارآمیز در غرب کشور ، مسیو چریکف هم در سفرنامه اش آورده است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید