نمکی: شعله های کرونا در تهران روشن شده ، تور های بیماریابی گسترش یابد

به گزارش دوست بلاگ، وزیر بهداشت گفت: 17 میلیون از جمعیت کشور در گستره تهران و البرز زندگی می نمایند که این جمعیت می تواند وزن قابل توجهی در بیماری و سلامتی ایفا نماید.

نمکی: شعله های کرونا در تهران روشن شده ، تور های بیماریابی گسترش یابد

به گزارش گروه اجتماعی خبرنگاران، سعید نمکی، در نشست با رؤسا و معاونین بهداشت دانشگاه های علوم پزشکی تهران، شهید بهشتی و ایران گفت: رفتار های اجتماعی در کلانشهر ها با شهر های کوچک تر، متفاوت است و تهران پذیرای مراجعات بیماران از سراسر کشور در بیمارستان امام خمینی (ره) و دیگر مراکز است. از روز اول که در وزارت بهداشت مسئولیت گرفتم، اعتقاد داشتم که کلانشهر ها و به ویژه تهران را باید با یک شیوه به خصوص اداره کرد.

وی اضافه کرد: همانگونه که سیستان و بلوچستان، جنوب کرمان و خراسان جنوبی را نمی گردد با حد نصاب جمعیتیِ مازندران و البرز اداره کرد. اگر بخواهیم به ازای هر دو هزار نفر در مناطقی مانند سیستان و بلوچستان که پراکندگی جمعیت دارند، یک خانه بهداشت راه اندازی کنیم، هرگز همه جمعیت آن منطقه تحت پوشش حداقل خدمات، قرار نمی گیرند و باید برای آن مناطق اشانتیونی از خدمت تعریف کنیم.

وزیر بهداشت گفت: در تهران شهرک هایی مانند اکباتان، شهید محلاتی یا شهرک غرب به اندازه چندین شهرستان جمعیت دارند بنابراین تهران را نمی توان با ساز و کار های معمول اداره کرد. اگر خدای ناکرده آتش به دامن تهران افتاد، خاموش کردن آن کار بسیار سختی است.

نمکی توضیح داد: در اطراف تهران به فراخور توسعه خدمات و زیرساخت های حوزه سلامت، شاهد توسعه نبوده ایم. در اسلامشهر، شهر قدس، ملارد و شهریار با جمعیت چند میلیون نفری، هیچ تخت بیمارستانی وجود نداشت که در حال ساخت و در خاتمه مراحل تکمیل و راه اندازی است.

وی ضمن تقدیر از مدیریت درمان کرونا در تهران، گفت: بیمارستان های عظیم پایتخت نقش مهمی در آموزش سایر بیمارستان های کشور داشتند و این اقدامات کاملاً ستودنی است، اما در بخش پیشگیری و بهداشت در تهران، هنوز مشکلاتی داریم که باید حل گردد.

وزیر بهداشت تاکید نمود: وقتی ویروس جهش یافته انگلیسی گزارش شد، مطمئن بودم که هم قدرت سرایت و هم قدرت مرگ زایی این ویروس بالاتر رفته است. با توجه به گستردگی اقلیم و تنوع ژنتیکی در ایران، نباید منتظر ورود ویروس جهش یافته جدید از خارج از کشور باشیم بلکه ممکن است در کشور شاهد جهش ویروس باشیم که در این زمینه مراقبت و پیگیری مستمر ویروس، لازم است.

نمکی یادآور شد: همین الان با توجه به رفت و آمد مردم، استفاده از وسایل نقلیه عمومی در تهران و حضور در مراکز خرید، ممکن است شعله های بیماری در تهران روشن شده باشد که باید با آن مقابله کنیم. یکی از مهم ترین اقدامات ما در این شرایط، افزایش تست به ویژه تست سریع است و بخش خصوصی در تهران نیز در این زمینه می تواند به ما یاری کند، اما به شرطی که تست سریع به طور صحیح، نمونه گیری گردد و بعد در سیستم ثبت و گزارش گردد.

وی ادامه داد: تور های بیماریابی را باید در معابر شلوغ و پر جمعیت در تهران داشته باشیم تا بیماران و افراد در تماس با آن ها که مشکوک هستند را با سرعت بالاتر شناسایی کنیم. همچنین در استان تهران باید کارخانجات پرجمعیت، زندان ها و سایر مراکز پر جمعیت به صورت دوره ای، تست سریع را انجام دهند.

وزیر بهداشت تاکید نمود: خاتمهه های مسافربری و فرودگاه در تهران یکی از مهمترین محل ها برای جهش ویروس هستند. در بعضی از پروازها، پروتکل ها کامل اجرا نمی گردد بنابراین نظارت بر فرودگاه و خاتمهه های مسافربری حتماً باید تقویت و تشدید گردد.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 14 اسفند 1399 بروزرسانی: 14 اسفند 1399 گردآورنده: dostblog.ir شناسه مطلب: 8842

به "نمکی: شعله های کرونا در تهران روشن شده ، تور های بیماریابی گسترش یابد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نمکی: شعله های کرونا در تهران روشن شده ، تور های بیماریابی گسترش یابد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید