آیا سفر قرمز نشده است؟

به گزارش دوست بلاگ، ایسنا/ به سبب شیوع گسترده ویروس کرونا در کشور، این سوال پیش می آید که آیا سفر قرمز نشده است؟

آیا سفر قرمز نشده است؟

داستان چیست؟

سخنگوی وزارت بهداشت اطلاع داد که 26 استان در شرایط قرمز و یا شرایط هشدار قرار گرفته اند. ایرج حریرچی، معاون وزارت بهداشت هم گفت که فقط پنج استان زرد هستند و 72 میلیون نفر جمعیت کشور در استانهایی زندگی می نمایند که شرایط قرمز یا هشدار دارند.

در حال حاضر، استانهایی مثل تهران، مازندران، گلستان، فارس، آذربایجان شرقی، اردبیل، اصفهان، البرز، ایلام، خراسان رضوی، کرمان، خراسان شمالی، سمنان، لرستان و هرمزگان در شرایط قرمز به سر می برند و شرایط در استانهای آذربایجان غربی، خوزستان، بوشهر، چهارمحال و بختکمک، زنجان، همدان، کهگیلویه و بویراحمد، مرکزی، یزد، گیلان و قم هشدارآمیز است. با این حال تبلیغ برای سفر به بعضی از این مناطق ادامه دارد، توجیه این است که بیشتر تورها و گشت ها در طبیعت برگزار می شوند و ویروس هم که در فضای باز چندان خطرناک نیست.

ولی تیموری، معاون گردشگری پیرامون آیا سفر قرمز نشده است؟ می گوید: سفر تعطیل نیست و ستاد ملی کرونا هنوز هیچ دستورالعملی برای سفرها و تاسیسات گردشگری ابلاغ ننموده است.

با این حال، ایرج حریرچی که چند روز پیش به حرم امام رضا (ع) رفته بود تا نحوه رعایت دستورالعمل های بهداشتی را آنالیز کند، گفته بود: در شرایط کنونی کرونایی که شمار مرگ و میرها افزایش یافته، توصیه اصلی وزارت بهداشت به حداقل رساندن سفرها تا اطلاع ثانوی از جمله سفر به شهرهای زیارتی به ویژه شهر مشهد است.

او سطح بهداشت در رستوران ها، مسافرخانه ها، هتل ها و اماکن عمومی مشهد را زیر سوال برد و گفت: آنها هنوز نتوانسته اند پروتکل های بهداشتی را کامل رعایت نمایند و اماکن و فضاهای بیرون از حرم مطهر مانند داخل حرم نیست و خطر ابتلا به ویروس کرونا وجود دارد.

وزارت بهداشت چند روز پیش هم گزارشی داده بود که میزان رعایت پروتکل های بهداشتی در پایانه های حمل و نقل، بعضی مراکز عمومی، هتل و اقامتگاه را زیر سوال برده بود. گزارشی که حوزه بهداشت محیط وزارت بهداشت در هفته آخر تیرماه گردآوری کرد و به این نتیجه رسیده بود که آرامستانهای تهران پروتکل های بهداشتی را بهتر رعایت نموده و بعد از آن هم، مراکز درمان و آموزش پزشکی و رستوران ها قرار دارند.

ازریابی های وزارت بهداشت می گوید پایانه های مسافربری درون شهری، پایانه های مسافربری برون شهری، دفاتر پیشخوان، دفاتر پلیس + 10، پاساژها، بانک ها، دفاتر خدمات بیمه، اداره ها، سازمان ها و هتل ها و مراکز اقامتی، به ترتیب در رتبه های بعدی از نظر رعایت پروتکل های بهداشتی قرار دارند.

هرچند هتل ها به این گزارش واکنش نشان دادند و آن را تکذیب کردند اما، همان موقع تصاویری از پرواز یزد منتشر شد که نشان می داد پروتکل های بهداشتی در داخل هواپیما و در پروازهای داخلی چندان جدی گرفته نمی گردد. هرچند که سازمان هواپیمایی هم به آن تصاویر واکنش نشان داد و توجیهاتی درباره آن داشت.

با وجود گزارشهایی که مکرر از رعایت نشدن پروتکل های بهداشتی در پایانه های مسافربری، پروازهای داخلی، بعضی اقامتگاه ها، صندلی های سوخت، فروشگاه ها، مراکز پذیرایی بین راهی، و سایت های تاریخی و گردشگری منتشر می گردد و وزارت بهداشت هم آنها را تایید نموده، به نظر می رسد آنچنان که باید در نظارت ها تغییر رویکردی ایجاد نشده و سختگیری زیادی در برابر کوتاهی ها نمی گردد. برای همین، سفر به فعلی پرخطر تبدیل شده و از نظر وزارت بهداشت کماکان اصلی ترین عامل جابه جایی این ویروس در کشور بشمار می آید.

از سویی، به نظر می آید متولی گردشگری به خاطر وخامت اوضاع این صنعت که دوره رکود آن از پاییز سال گذشته متاثر از وقایع داخلی و بین المللی شروع شده، ترجیح می دهد مانع از تعطیلی تاسیسات گردشگری گردد تا از این بخش که چندان نصیبی از بسته حمایتی دولت در دوران کرونا نبرد، به این شیوه حمایت کند و مانع ضرر بیشتر گردد. اگرچه اکنون بخش های زیادی از گردشگری مثل هتل ها، دفاتر خدمات مسافرتی، راهنمایان گردشگری، رستوران ها و اقامتگاه های بومگردی یا گرفتار تعطیلی شده یا تعدیل نیرو داشته و متخصصان خود را از دست داده اند یا در آستانه ورشکستگی قرار گرفته یا در همین مدت، تغییر شغل داده اند. سفرهایی هم که این مدت جریان پیدا نموده، مستند به اظهارات صاحبان کسب و کارهای گردشگری، آنطور که متولیان تصور می نمایند، ضرری را جبران ننموده و کمک رسان نبوده است. در نتیجه شاید بهتر باشد متولیان بهداشت و گردشگری از سنگر توصیه و محافظه کاری خارج شوند و راهکار دیگری را برای مدیریت سفر در دوران کووید 19 برگزینند و رویکرد در حمایت و نظارت را تغییر دهند تا چهره گردشگری ایران بیش از این مخدوش نگردد.

منبع: همگردی
انتشار: 2 مهر 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: dostblog.ir شناسه مطلب: 6228

به "آیا سفر قرمز نشده است؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آیا سفر قرمز نشده است؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید