زنگ خطر بزرگ به صدا درآمده است

به گزارش دوست بلاگ، معاون کل وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: شهر های نارنجی پرخطر کشور در 10 روز گذشته از 18 به 36 شهر افزایش پیدا کرده است و شهر های زرد نیز از 130 به 178 شهر افزایش یافته و این برای ما زنگ خطر بزرگی است.

زنگ خطر بزرگ به صدا درآمده است

از پروفایل ما وبلاگ بخار دیدن نمایید.

به گزارش خبرنگاران از شبکه خبر، ایرج حریرچی در برنامه تلویزیونی گفتگوی ویژه خبری شبکه دوم سیما افزود: آمار های نشان می دهد که تعداد شهر های نارنجی ما 35 درصد رشد داشته است و تعداد شهر های آبی ما نیز در کشور 20 درصد کاهش پیدا کرده است.

معاون کل وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی اظهارداشت: تعداد شهر های کم خطر آبی کشور300 شهر بود، اما هم اکنون به 234 شهر کاهش پیدا کرده است و این نشان می دهد که شهر های آبی ما 20 درصد کاهش پیدا کرده است.

حریرچی با بیان اینکه هم اکنون رعایت پروتکل های بهداشتی به حدود 81 درصد رسیده است، گفت: گرچه شیوع بیماری کرونا در شیب ملایمی قرار گرفته است، اما این شرایط بسیار نگران کننده است.

به گفته وی، در روز های اخیر فرایند نزولی شیوع بیماری کرونا در کشور متوقف و به طرف صعود گام برداشته و در تهران با توجه به افزایش تعداد مراجعات سرپایی و بستری فرایند صعودی پیدا کرده و هم اکنون ویروس به طرف جوانان تمایل پیدا کرده است.

معاون کل وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی یادآورشد: شرایط تردد مردم نیز نشان می دهد که تردد مردم در سطح کشور نسبت به قبل از شیوع بیماری در کرونا فقط حدود 4 درصد کمتر شده است و این قابل قبول نیست.

حریرچی از فرایند صعودی ویروس کرونا در کیش، قشم و هرمز خبرداد و گفت: این 3 جزیره در شرایط نارنجی قراردارد و سفر مردم در روز های اخیر به این 3 جزیره بسیار افزایش یافته است.

وی از ممنوعیت تردد در روز های آخر هفته آینده خبر داد و گفت: طبق تصمیم ستاد کرونا تردد خودرو های غیربومی به 3 استان مازندران، گیلان و گلستان در روز سه شنبه آینده به این استان ها ممنوع است و سفر به شهر های زرد قشم، کیش، بندرعباس، اصفهان، شیراز و مشهد نیز ممنوع خواهد بود.

معاون کل وزیربهداشت، درمان و آموزش پزشکی بیان کرد: از اواخر آبان ماه سال جاری فرایند نزولی ویروس کرونا در کشور آغاز شد، اما هم اکنون فرایند آن بر روی یک خط ثابت مانده است و این شرایط ما را بسیار نگران کرده است که ممکن است در آینده فرایند آن صعودی شود، زیرا 4 هزار ویروس کرونا شناسایی شده است و ممکن است شاهد جهش این ویروس ها باشیم.

تا به امروز 1.5 درصد مردم دنیا واکسن زده اند

حریرچی با اشاره به شرایط تولید واکسن در دنیا افزود: با وجود تولید واکسن در بسیاری از کشور های دنیا هنوز هم نمی دانیم که تاثیر این واکسن ها 6 ماه و یا یک سال است.

معاون کل وزیربهداشت، درمان و آموزش پزشکی به آمار1.5 درصدی دریافت کنندگان واکسن کرونا در دنیا اشاره کرد و اظهارکرد:هرچند که در دنیا میزان شیوع بیماری کرونا 30 درصد کاهش داشته است، ولی هنوز 2 ماه سرد در کشور داریم و در 2 ماه آینده خرید های شب عید و مسافرت ها و پس از آن ماه رجب و شعبان شرایط را برای ما سختر می کند.

حریرچی افزود: امروز در دنیا شاهد انحطاط اخلاقی برخی از کشور های ثروتمند در زمینه خرید واکسن کرونا هستیم و حتی اتحادیه اروپا صادرات واکسن کرونا از این قاره ممنوع کرده است.

معاون کل وزیربهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: در حالی که کشور های ثروتمند تا یک ماه آینده واکسیناسیون خود را کامل می کنند کشور های متوسط تا 2021 و کشور های فقیر در سال 2022 می توانند واکسیناسیون خود را انجام دهند.

حریرچی تاکید کرد: برخی از کشور های از جمله کانادا، امریکا، آلمان و استرالیا به ازای هر نفر جمعیت، 4 تا 11 واکسن خریده اند تا ازاین واکسن ها استفاده کنند، در غیر این صورت اگر استفاده نکردند آن را با قیمت بالاتری در بازار های دنیای بفروشند و این نشان از شکست اخلاقی در دنیا است.

تا چند هفته دیگر 2 میلیون واکسن کرونای روسی وارد کشور می شود

مدیرکل دارو و مواد تحت کنترل سازمان غذا و دارو گفت: قرار است با ورود 2 میلیون دور واکسن کرونا از روسیه این واکسن ها به یک میلیون نفر که قبلا اولویت بندی شده اند تزریق شود.

سید حیدر محمدی با بیان اینکه اولین محموله واکسن روسی امروز وارد کشور شد، افزود: قرار است تا چند هفته دیگر همه محموله 2 میلیون واکسن روسی وارد کشور شود و این واکسن ها در دمای کمتر از 20 درچه تست می شود.

وی با بیان اینکه 1.5 ماه پیش مستندات پیش بالینی و بالینی این واکسن روسی به کشور مان ارسال شد وئ همه فرآیند های آن به صورت کامل بررسی شده است، گفت: در فاز سوم بالینی این واکسن به 12 هزار و 800 روئسی تزریق شده است و بسیار موفقیت آمیز بوده است.

رئیس انستیتو پاستور ایران در برنامه تلویزیونی گفت: کوبا یکی از ایمن ترین واکسن های کرونا را در دنیا تولید کرده و هر دو کشور ایران و کوبا وارد فاز بالینی این واکسن شده اند و چند هفته آینده قبل از سال جدید کارآزمایی این واکسن در کشور انجام خواهد شد.

علیرضا بیگلری افزود: واکسنی که ایران با مشارکت کوبایی ها در کشور تولید خواهد کرد یکی از پیشرفته ترین واکسن ها است و مردم عزیز کشورمان بهار سال آینده خبر های خوبی در زمینه تولید واکسن کرونا خواهند داشت، زیرا دانشمندان ایرانی در این عرصه همانند مرزبانان در تلاش هستند و ملت ایران باید مشوق این دانشمندان ایرانی باشند.

ایرانیرو: ایرانیرو: سفر به زیباترین شهرهای ایران، تبریز، مشهد، اصفهان، شیراز، یزد

dorezamin.com: دور زمین: آشنایی با زیبایی های دنیا در مجله گردشگری

بانیما: قدرت گرفته از سیستم مدیریت محتوای بانیما

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 6 مهر 1400 بروزرسانی: 6 مهر 1400 گردآورنده: dostblog.ir شناسه مطلب: 8839

به "زنگ خطر بزرگ به صدا درآمده است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "زنگ خطر بزرگ به صدا درآمده است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید