جهت معکوس جذب گردشگر

به گزارش دوست بلاگ، اشتباه تاکتیکی در سیاست گذاری حوزه گردشگری باعث شده حلقه اول در فرآیند رونق بخشی به بازار توریسم از پشتیبانی های هدفمند محروم بماند و راستا معکوس در پیش گرفته گردد.

جهت معکوس جذب گردشگر

آنالیز تجربه ها و مطالعات درباره راستا صحیح شارژ این بازار نشان می دهد کشورهای مطرح و پردرآمد در زمینه جذب توریست خارجی، ابتدا مخاطب سیاست های محرک را گردشگر داخلی قرار دادند. در کشورهایی که به مقاصد اصلی توریست های خارجی تبدیل شده اند، چهار پنجم از درآمد سالانه حوزه گردشگری شان از محل سفر و تفریح گردشگران داخلی حاصل می شود. هرقدر بازار گردشگری یک کشور به واسطه حجم بالای سفر شهفرایندانش پویا باشد، سطح ارائه خدمات اقامتی و گردشی و همچنین تنوع عرضه در آن بازار بیشتر می شود و با شکل گیری رقابت در ارائه خدمات، آن کشور به مقصد جذاب توریست از دیگر کشورها تبدیل می شود. بازار سفر در ایران اما وضع مناسبی ندارد. براساس اعلام صریح کارشناسان در یک نشست تخصصی، مهم ترین چالش ناشی از غفلت سیاست گذار گردشگری، به فقر فرصت های متوالی برای سفر ناشی از نبود تعطیلات مناسب آخر هفته برمی شود. خانوارهای ایرانی هم به لحاظ فرصت زمانی و هم به لحاظ تعرفه مراکز اقامتی برای سفرهای گردشی در منگنه هستند.

متولیان گردشگری با اشتباه تاکتیکی در راستا رونق بخشی به این بازار باعث وخیم شدن حال گردشگری داخلی شده اند. این سیاست گذاری اشتباه به چند سال اخیر منتهی نمی شود، بلکه حدود 28 سال یعنی از زمان شروع برنامه مبتنی بر توسعه گردشگری شروع شده و طی سالیان، همه دولت ها نیز این فرایند را ادامه داده و از گردشگری داخلی غافل مانده اند. به گزارش دنیای اقتصاد بر اساس آنالیز های مرکز پژوهش های مجلس، گردشگری داخلی رکن اصلی و پایدار صنعت گردشگری در دنیا به شمار می آید و مطابق آمار شورای دنیای سفر و گردشگری، 79 درصد از کل درآمد گردشگری متعلق به گردشگران داخلی به عنوان حلقه اولیه رونق گردشگری و 21 درصد سهم گردشگران بین المللی است. اما در ایران مبنای گردشگری بر جذب توریسم بین المللی است و توجه به گردشگران داخلی در اولویت دست چندم قرار گرفته است و شرایط و برنامه های سفرهای داخلی مناسب با استطاعت گردشگران داخلی وجود ندارد. با توجه به تحریم های وارده بر ایران و تبلیغات منفی علیه ایران در جذب گردشگران خارجی، مبنا و اساس رونق و توسعه گردشگری در ایران باید بر محور گردشگری داخلی قرار گیرد و به عنوان رکن اصلی و پایدار در نظر گرفته شود. در این راستا ابتدا باید بستر و شرایط مناسب با گردشگری داخلی به عنوان شرط لازم با ایجاد استاندارد سازی کامل و طرح نظریه های گردشگری بر پایه علمی و فرهنگی فراهم شود که بتواند برای گردشگران داخلی، اوقات فراغتی مطلوب را شکل دهد.

در نشستی که گالری نظرگاه با موضوع ضد راهبرد در برنامه گردشگری ایران: صندلی گردشگری در مقابله با تحریم ها با حضور علیرضا زمانی مشاور معاون گردشگری، سید امیر منصوری استاد دانشگاه تهران و سعید شفیعا پژوهشگر حوزه گردشگری در هفته گذشته برگزار کرد؛ ضمن مطرح شدن نظرات و دیدگاه های گوناگون، بر یک موضوع مشترک تاکید داشتند و آن وخیم بودن حال گردشگری داخلی و نداشتن نظریه مبنای گردشگری بر پایه علمی و فرهنگی است. دولت سیاست ها و برنامه های خود در حوزه گردشگری را بر محور جذب گردشگری خارجی قرار داده و در این سیاست ها و اهداف، گردشگری داخلی مورد توجه قرار نگرفته و دغدغه و اولویت گردشگری بر جذب گردشگران خارجی است. اگرچه جذب گردشگر خارجی به منظور توسعه و رونق گردشگری نگاه درستی است اما دستیابی به این هدف و رسیدن به یکی از مقاصد اصلی توریسم بین المللی، نیازمند عبور از فرآیند و سلسله مراحلی است که مبنا و اساس رونق و توسعه صنعت توریسم، رونق و توسعه گردشگری داخلی است و سیاست های کشور باید بر مبنای تحرک بخشی به بازار گردشگری داخلی باشد. کشورهایی که بیشترین تعداد گردشگران خارجی را داشته اند برای رسیدن به این منظور، فرآیند و حلقه هایی را سپری نموده که نخستین گام و شرط لازم برای رسیدن بر جذب گردشگری خارجی، رونق گردشگری داخلی است.

وخیم بودن بازار گردشگری داخلی را می توان در اشکالات و نارسایی هایی دانست که منجر به رکود و عدم جذب گردشگران داخلی شده است. از مهم ترین این نارسایی ها می توان نبود زمان مناسب برای تعطیلات آخر هفته و مدیریت تعطیلات دانست. با توجه به اینکه تعطیلات آخر هفته به لحاظ تعداد کم است و فرصت مناسب گردشگری محدود به تعطیلات مناسبتی (تعطیلاتی که بیش از دو روز است) می شود، با حجم عظیم مسافران داخلی روبرو شده و با توجه به نبود زیرساخت های لازم و کافی با مسائل بسیاری همراه بوده و کیفیت سفر و شکل گذراندن صحیح اوقات فراغت تنزل می یابد.

با توجه به اینکه حجم زیادی از مسافران داخلی را طبقات متوسط رو به پایین دربرمی گیرد و بر اساس درآمد خود مقصد و شکل سفر را معین مینمایند، سفر بخش عظیمی از خانواده های ایرانی در مقایسه با سایر کشورها، سفری پر زحمت است که به دلیل کاهش دادن هزینه های سفر خود با توجه به گرانی هتل ها و مراکز اقامتی و رستوران مجبور به حمل حجم زیادی از وسایل شخصی هستند. با توجه به گرایش صنعت هتل سازی ایران به سمت لوکس بودن و گرانی بیش از حد این هتل ها که برابر با قیمت هتل های لوکس اروپایی است از مراکز اقامتی با کیفیت و استاندارد با قیمت مناسب و مناسب طبقات رو به پایین محروم مانده است. این در حالی است که در اکثر کشورهای پیشرو گردشگری که تمرکز اصلی خود را بر گردشگری داخلی گذاشته از ظرفیت بالای گردشگری برخوردار است و با ایجاد هتل ها و اقامتگاه ها و رستوران های با استاندارد و ارزان، امکانات و شرایط سفر برای تمامی طبقات و گروه ها را فراهم نموده و افراد کم درآمد با توجه به هزینه های خود از تمامی ظرفیت های صحیح سفر بهره مند می شوند و کشورهایی همچون هند، چین و ترکیه که در سال های اخیر در کنار کشورهای اروپایی و دیگر مقاصد پیشرو به یکی از مقاصد گردشگری بین المللی تبدیل شده اند به منظور جذب گردشگران بیشتر اقدام به ارزان سازی قیمت هتل ها و هزینه های پرواز داشته اند.

از دیگر اشکالات در حوزه گردشگری داخلی، نبود کتاب و راهنمای سفر برای گردشگران داخلی است که با توجه به نقشه، مقاصد گردشگری خود را انتخاب نمایند و همچنین امکانات لازم جهت استاندارد سازی زیرساخت های گردشگری وجود ندارد و بخش عظیمی از رستوران ها، هتل ها و مراکز اقامتی از حداقل استانداردها برخوردار نیستند و نظارتی بر استاندارد سازی و کنترل قیمت ها وجود ندارد. متولیان گردشگری با توجه به نارسایی های موجود و همگام نبودن سازمان ها و نهادهای دولتی حوزه گردشگری، برنامه ریزی مناسبی برای حل آن انجام نداده و سیاست گذاری لازم جهت فرهنگ سازی و آموزش مناسب جهت گردشگری صورت نگرفته و بدون طی کردن فرایند و گام های اولیه، بر گردشگری خارجی به عنوان گام آخر در توسعه و رونق بازار گردشگری تمرکز نموده است.

توجه به بازار گردشگری داخلی و ایجاد زیر ساخت های لازم و کافی در پاسخ به نیازهای گردشگران با پیش بینی امکانات و تمهیدات، تدوین برنامه جامع همراه با آموزش و فرهنگ سفر به گردشگران می تواند به حرفه ای شدن خدمات عرضه نمایندگان و افزایش مهارت های لازم در حوزه گردشگری منجر شده و به افزایش مراکز خدماتی و رفاهی و تفریحی و جذب سرمایه گذار منتهی می شود و با توانمند سازی خانواده ها به لحاظ استطاعت گردشگری و کاهش قیمت ها با افزایش رقابت بین عرضه نمایندگان و بالا رفتن کیفیت محصولات و خدمات به رونق گردشگری داخلی تبدیل می شود و رونق گردشگری داخلی با تمرکز بر استعدادهای محلی و برنامه ریزی و مدیریت صحیح با ایجاد اشتغال ارزان، زنجیره ای از مشاغل را ایجاد می نماید و به فراوری و گردش همبستگی اجتماعی و رونق زنجیره و فعالیت گردشگری می انجامد. مجموع این عوامل که ابزاری قدرتمند برای اقتصاد مقاومتی با توجه به تحریم های ایران است؛ به نفع جذب گردشگر خارجی نیز خواهد بود.

گروه ساختمانی آبان: بازسازی ساختمان و تعمیرات جزئی و کلی و طراحی ویلا و فضای سبز و روف گاردن، طراحی الاچیق، فروش درب های ضد سرقت

مجله میهن 128: مجله میهن 128 | آخرین اخبار ورزشی جهان

منبع: دنیای سفر
انتشار: 6 مهر 1400 بروزرسانی: 6 مهر 1400 گردآورنده: dostblog.ir شناسه مطلب: 1689

به "جهت معکوس جذب گردشگر" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جهت معکوس جذب گردشگر"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید