بهترین گاز رومیزی با توجه به احتیاج شما، ابعاد آشپزخانه و مقدار بودجه

به گزارش دوست بلاگ، انتخاب و خرید بهترین گاز رومیزی یا گاز صفحه ای (Cooktop) چند مزیت عمده دارد، نخست می توانید فِر را در کابینت های دیوار بالایی قرار دهید تا برای بیرون آوردن یک تابه عظیم یا یک سینی داغ احتیاج به خم شدن نداشته باشید. همچنین برای چیدمان وسایل آشپزخانه نیز انعطاف پذیری بیشتری خواهید داشت (فضای بیشتر) و می توانید یک آشپزخانه مدل جزیره ایجاد کنید. اما قبل از خرید بهترین گاز رومیزی، باید بعضی ویژگی ها مانند مدل (برقی یا گازی)، اندازه، منبع سوخت، آپشن ها و دیگر موارد را در نظر بگیرید؛ با خبرنگاران همراه باشید.

بهترین گاز رومیزی با توجه به احتیاج شما، ابعاد آشپزخانه و مقدار بودجه

فاکتورهای مهم در انتخاب بهترین گاز رومیزی

دو فاکتور اساسی در خرید بهترین گاز رومیزی وجود دارند که به توضیح زیر هستند:

اندازه گاز صفحه ای

طول بیشتر گازهای رومیزی برابر با 70 تا 90 سانتی متر و عرض شان بین 40 تا 60 سانتی متر است، بنابراین ابعادی را انتخاب کنید که متناسب با فضای آشپزخانه شما باشد. بسیاری از گازهای صفحه ای دارای پنج یا شش شلعه هستند. به طور کلی، بیشتر گازهای رومیزی 70 سانتی متری دارای چهار یا پنج شعله و مدل های 90 سانتی متری دارای پنج یا شش شعله هستند.

منبع سوخت گاز رومیزی

هم منبع سوخت برقی و هم گازی قادر به ارائه عملکرد مناسب برای کلیه گازهای صفحه ای هستند. مدل های گازی از منبع گاز شهری که ارزان هستند استفاده می نمایند ولی مدل های برقی از برق شهری بهره می برند. هزینه استفاده از مدل های برقی در استفاده های زیاد بیشتر خواهد بود. همچنین مدل های گازی تاحدودی پایداری شعله پایین تری دارند، اگر پنجره ای در نزدیکی گاز داشته باشید، احتمال خاموش شدن شعله وجود دارد. مدل های الکتریکی با قطع شدن برق دیگر قابل استفاه نیستند!

انواع گاز رومیزی

در زیر تک به تک به انواع گاز صفحه ای اشاره می کنیم:

گاز رومیزی القایی (Induction Cooktop)

گازهای الکتریکی القایی از سیم پیچ های مغناطیسی در زیر سطح شیشه و سرامیک استفاده می نمایند تا به سرعت گرما را فراوری نمایند و کنترل دقیق را به کاربر ارائه دهند. ویژگی مغناطیسی برای حداکثر کارآیی مدل های القایی مورد احتیاج است زیرا این مدل گازهای رومیزی با استفاده از جریان آهنربایی کار می نمایند. اگر ظرف فلزی را روی گاز القایی قرار دهید، جریان مغناطیسی بین گاز و ظرف ایجاد می گردد و سپس گاز آغاز به کار می نماید.

بعضی از ظروف استیل ضد زنگ قابلیت آهنربایی دارند و بعضی دیگر این گونه نیستند. مدل القایی برای خانواده هایی که بچه کوچک دارند بهترین گاز رومیزی است زیرا مشعل و مناطق اطراف آن بعد از هر بار استفاده، خنک می ماند.

مطلب پیشنهادی: آشپزی و پخت وپز هوشمند با اجاق گاز Anova

مدل رومیزی گازی (Gas Cooktop)

اگر پخت وپز با گاز را ترجیح می دهید، باید بگوییم که شعله می تواند داوری در خصوص گرما را آسان تر کند، کاربر می تواند به سرعت از یک تنظیم بالا به یک تنظیم کم منتقل گردد (به دلیل وجود دستگیره برای تنظیم شعله). زمان پاسخ در مقایسه با مدل القایی سریع است. وقتی دستگیره را از بالا بر روی درجه متوسط می چرخانید، دمای قابلمه و غذای موجود در آن بلافاصله تغییر می نماید.

با روشن کردن یکی از مشعل ها می توان با کبریت بقیه مشعل ها را نیز روشن کرد. مطمئناً اگر بخواهید یک مدل گازی را خریداری کنید به گاز طبیعی (شهری) یا پروپان در خانه خود احتیاج دارید.

گاز صفحه ای برقی (Electric Cooktop)

تغییر دمای گازهای رومیزی برقی (الکتریکی) کندتر است و باعث می گردد که پخت وپز کمی دشوارتر باشد. با این وجود، مدل های برقی نسبت به نمونه های گازی ارزان تر هستند و خطر نشت گاز را ندارند. خرید گاز صفحه ای الکتریکی با سطح سرامیک (کاملاً صفحه ای است و شعله های برجسته ندارد) نیز شرایط تمیز کردن گاز را نسبت به مدل کویل (شعله ها برجسته هستند) آسان تر می نماید.

سطح شیشه ای مدل سرامیکی اگر بی کیفیت باشد، در اثر افتادن قابلمه ممکن است ترک بردارد. مدل های سرامیکی با استفاده از دکمه های لمسی، گرما را به صورت تابشی انتشار می دهند.

انواع مدل گاز رومیزی

بهترین مدل گاز رومیزی را انتخاب کنید که متناسب با سبک آشپزخانه شما باشد. در زیر گازهای صفحه ای را از نظر سبک طراحی به انواع زیر تقسیم می نمایند:

 • مدرن: القایی، سرامیکی و گازی با سطح کاملاً شیشه ای ساخته می شوند تا سبک آشپزخانه مدرن و مینیمالیستی را تقویت نمایند.
 • خانوادگی: مدل های القایی برای خانواده ها ایمن ترین هستند زیرا آن ها از فناوری مبتنی بر میدان مغناطیسی برای گرم کردن قابلمه های سازگار با مغناطیس بهره می برند تا صفحه گاز همواره سرد باقی بماند.
 • صنعتی: این مدل ها برای موقعیت های صنعتی مانند رستوران ها، کارخانه ها و انبارها استفاده می شوند. بنابراین یک اجاق گاز عظیم با تعداد شعله های زیاد به آشپزخانه شما ظاهری حرفه ای و صنعتی می بخشد.
 • اسکاندیناوی: یک مدل گاز صفحه ای براق یا یک گاز رومیزی القایی مسطح است که به اصول مینیمالیسم اسکاندیناوی پای بند می باشد. می توان از این مدل برای ایجاد یک نقطه کانونی و افزودن زیبایی به آشپزخانه استفاده کرد.

مطلب پیشنهادی: راهنمای خرید بخاری گازی ؛ معرفی کامل، بهترین برندها و قیمت

ویژگی های بهترین گاز رومیزی

باید فکر کنید که هنگام خرید گاز صفحه ای چه ویژگی هایی برای شما مهم است و مقدار بودجه مورد احتیاج چقدر است. در زیر به بعضی از آپشن های رایج در گازهای صفحه ای اشاره می کنیم:

 • کنترل ها: بیشتر گازهای رومیزی دارای کنترل دکمه ای یا لمسی هستند. دستگیره ها برای مدل های گازی ایده آل هستند و امکان کنترل بیشتر بر روی منبع حرارتی را فراهم می نمایند. با این حال، گازهای صفحه ای مدرن تر مانند القایی یا تابشی، از ویژگی های کنترل لمسی برای ظاهری ساده و مینیمال برخوردار هستند.
 • چراغ های هشدار گرمایش سطح: این یک ویژگی ایمنی مهم است زیرا گاز رومیزی می تواند مدت ها پس از خاموش شدن همچنان سطحی گرم داشته باشد. بسیاری از گازهای صفحه ای حداقل یک چراغ هشدار دارند. در حالت ایده آل، هر شعله باید یک چراغ اخطار جداگانه داشته باشد.
 • تهویه هوا: بعضی از گازهای رومیزی شرایط تهویه دود و بو را ارائه می دهند و دیگر احتیاجی به هود ندارند. سیستم Downdraft هوا را به سمت پایین و از منطقه پخت وپز به درون خود می کشد. این ویژگی برای سبک آشپزخانه روی پیشخوان مدل جزیره، یک ویژگی مفید است. با این حال؛ تهویه هود، بُرد مؤثرتری دارد.
 • احتراق مجدد شلعه: بهترین گاز رومیزی باید دارای ویژگی احتراق مجدد شلعه باشد.، این مورد یک آپشن مهم برای ایمنی است. در صورت خاموش شدن ناخواسته شعله در حالی که هنوز جریان گاز وجود دارد، این ویژگی باعث می گردد تا شلعه به طور اتوماتیک روشن گردد.
 • قابل حمل بودن: گازهای رومیزی یک نفره برای فضاهای کوچک، آشپزخانه یا مسافرت بسیار مناسب هستند. آن ها معمولاً برقی بوده و به راحتی تمیز می شوند.
 • کنترل های لمسی برقی: با لمس یک دکمه فرآیند پخت وپز آغاز می گردد.
 • سنسور حضور ظرف: در صورت عدم استفاده (نبود ظرف روی شعله)، واحد را به طور اتوماتیک خاموش می نماید.
 • سنسور اندازه ظرف: به طور اتوماتیک عنصر گرمایی را به اندازه ابعاد ظرف یا قابلمه تنظیم می نماید.
 • شعله قوی: حداقل یک شعله با شدت بالا وجود دارد.

بهترین مارک گاز رومیزی

برندهای خارجی کیفیت بالاتری نسبت به برندهای ایرانی دارند اما مدل های ایرانی از قیمت پایین تری برخوردار هستند. به هر روی، بهترین برندهای گاز رومیزی در ایران و دنیا به توضیح زیر هستند:

برندهای ایرانی:

 • اخوان
 • نیک کالا
 • استیل البرز
 • ایگل
 • درخشان

برندهای خارجی:

 • بوش
 • میله (Miele)
 • سامسونگ
 • وولف
 • اِسمِگ

کلام آخر

بهترین گاز رومیزی می تواند علاوه بر طراحی زیبا و مدرن، به صرفه جویی در فضا نیز یاری کند. ظاهر براق گاز صفحه ای، انتخابی عالی برای ایجاد یک دکوراسیون آشپزخانه منحصربه فرد است. مسلماً تمیز کردن این گازها (به ویژه مدل های سرامیکی) نیز آسان خواهد بود و هیچ شکافی برای ریختن بقایای مواد غذایی وجود نخواهند داشت.

به هر روی، در زمان خرید مهم است که نخست احتیاجهای آشپزی، اندازه فضای آشپزخانه و سپس مقدار بودجه خود را مورد آنالیز قرار دهیدو همچنین با به خاطر سپردن اطلاعات بالا، وارد بازار شوید.

گروه ساختمانی آبان: بازسازی ساختمان و تعمیرات جزئی و کلی و طراحی ویلا و فضای سبز و روف گاردن، طراحی الاچیق، فروش درب های ضد سرقت

مجله میهن 128: مجله میهن 128 | آخرین اخبار ورزشی جهان

منبع: ویکی ساختمان
انتشار: 6 مهر 1400 بروزرسانی: 6 مهر 1400 گردآورنده: dostblog.ir شناسه مطلب: 8686

به "بهترین گاز رومیزی با توجه به احتیاج شما، ابعاد آشپزخانه و مقدار بودجه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بهترین گاز رومیزی با توجه به احتیاج شما، ابعاد آشپزخانه و مقدار بودجه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید