کدام کشورها در صدرفهرست سرمایه گذاری بخش صنعت ایران قرار گرفته اند؟

به گزارش دوست بلاگ، خبرنگاران: فرایند صدور جواز سرمایه گذاری خارجی در اولین ماه از سال 99 بیانگر آن است که با وجود تحریم ها، کشورهای اروپایی همچنان سکاندار سرمایه گذاری در کشور محسوب می شوند.

کدام کشورها در صدرفهرست سرمایه گذاری بخش صنعت ایران قرار گرفته اند؟

به گزارش خبرنگاران ارزیابی های انجام شده نشان دهنده آن است که از میان سرمایه گذاران خارجی پنج کشور آلمان، اتریش، امارات، چین و ایتالیا پیشتاز بیشترین حجم سرمایه گذاری در ایران بوده اند؛ وجود تقاضا از سوی کشورهای اروپایی برای سرمایه گذاری در ایران در حالی است که با اعمال تحریم های جدید بسیاری از شرکت های اروپایی از حضور در ایران انصراف داده و بسیاری از شرکت های داخلی شرکای خارجی خود را از دست داده بودند، اما به مرور پای سرمایه گذاران خارجی دوباره به کشور باز شد؛ به طوری که در ماه های اخیر این کشورها توانستند عنوان پیشتازان سرمایه گذاری را از کشورهای آسیا پس بگیرند.

کارنامه سرمایه گذاری خارجی سال 98 نیز بیانگر آن بود که کشورهای هلند، ترکیه و آلمان در میان پیشتازان سرمایه گذاری خارجی در کشور قرار داشته اند، این بدان معنی است که کشورهای اروپایی استارت ورود دوباره به کشور را از سال گذشته زده و توانسته اند مجددا وارد بازار سرمایه گذاری کشور شوند. به گفته فعالان افتصادی، سرمایه گذاران اروپایی با اعمال تحریم ها سرمایه گذاری در طرح های کوچک و متوسط را در دستور کار قرار داده اند تا هم از تحریم ها در امان باشند و هم بتوانند در صورت بروز مشکل راحت تر نسبت به خروج سرمایه های خود اقدام نمایند؛ از سوی دیگر غالب سرمایه گذاری انجام شده از سوی اروپایی ها در مناطق آزاد و ویژه انجام شده که این امر نیز این امکان را به سرمایه گذاران می دهد که از یکسو بتوانند از تسهیلات پیش بینی شده در این مناطق استفاده نمایند و از سوی دیگر از معافیت های تحریمی بهره مند شوند.

اما با توجه به شرایط کنونی این سوال مطرح می گردد که آیا در امسال نیز شاهد تداوم سرمایه گذاری از سوی کشورهای اروپایی خواهیم بود؟ در پاسخ به این پرسش فعالان مالی معتقدند سال 99 در حالی شروع شده است که سرمایه گذاران باید با آثار مخرب تحریم ها بر اقتصاد کشور، آثار سوء گسترش شیوع کرونا و تعطیلی بسیاری از بنگاه های مالی دست و پنجه نرم نمایند. با این شرایط باید منتظر واکنش سرمایه گذاران در ماه های آینده بود؛ چرا که این امکان وجود دارد که با توجه به تعطیلی بنگاه های تولیدی در ماه های گذشته که خواب سرمایه گذاران را به همراه داشته در ماه های آینده شاهد وسواس بیشتر آنها برای سرمایه گذاری باشیم. طبق آخرین پیش بینی های صندوق بین المللی پول، نرخ رشد مالی دنیا در امسال میلادی به دلیل شیوع گسترده کرونا و توقف بسیاری از فعالیت های مالی، به منفی 3 درصد خواهد رسید. از سوی دیگر، پیش بینی های این سازمان بین المللی نشان می دهد سرمایه گذاران در رفتار و عملکردشان، تمایل کمتری نسبت به سرمایه گذاری از خود نشان می دهند.

اما در این میان این موضوع نیز مطرح می گردد که چرا از مجموع مجوزهای صادره تعداد محدودی به نتیجه می رسند. در این خصوص رئیس انجمن سرمایه گذاری های مشترک خارجی ایران به خبرگزاری فارس عنوان نموده که با توجه به مشکلاتی که برای نقل و انتقال پول وجود دارد معمولا 10 تا 20 درصد مجوزهای صادره سرمایه گذاری خارجی عملیاتی می گردد. به گفته سیدحسین سلیمی با توجه به مشکلاتی که برای نقل و انتقال پول وجود دارد چندان نمی توان به مجوزهای صادره خوشبین بود زیرا بیشتر آنها عملیاتی نمی گردد. وی با بیان اینکه معمولا 10 تا20 درصد از مجوزهای صادره سرمایه گذاری خارجی، عملیاتی می گردد، بیان نمود: اغلب سرمایه گذاری ها کوچک و با مبلغ حدود 5 تا 6 میلیون دلار است و بیشتر در بخش های مواد غذایی و کشاورزی توسط سرمایه گذاران افغانستانی محقق می گردد.

براساس داده های اعلام شده از سوی وزارت صنعت، معدن و تجارت در اولین ماه امسال در مجموع 4/ 417 میلیون دلار سرمایه گذاری خارجی برای 18 طرح انجام شده که با توجه به داده های اعلام شده از 18 شرکت ثبت شده 6 شرکت با 100 درصد سرمایه گذاری خارجی و 9 شرکت به صورت مشارکتی با شرکای داخلی (j.v) و سه مورد نیز به صورت مشارکت مدنی بیع متقابل و BOT انجام شده است. همچنین آمارها حکایت از آن دارد که از لحاظ حجم تعداد سرمایه گذاری خارجی مصوب شده در اولین ماه 99، سهم صنعت از مجموع مصوبات سرمایه گذاری خارجی انجام شده در فروردین برابر با 78 درصد و سهم بخش معدن و تجارت هر کدام 11 درصد بوده است.

استان های پیشتاز

با توجه به داده های اعلام شده می توان گفت در مدت زمان مورد آنالیز بیشترین سرمایه گذاری به لحاظ تعداد طرح (واحد براساس استان) به پنج استان تهران، اصفهان، خراسان رضوی، سیستان و بلوچستان و البرز اختصاص داشته و این استان ها توانسته اند در مدت زمان مورد آنالیز بیشترین سهم از مصوبات سرمایه گذاری خارجی را به خود اختصاص دهند. آمار اعلام شده همچنین بیانگر آن است که در صندلی بعدی نیز استان های کردستان، گیلان، یزد، آذربایجان شرقی، سمنان و فارس قرار گرفته اند. با این شرایط می توان گفت در اولین ماه امسال 11 استان در مصوبات سرمایه گذاری خارجی سهم داشته اند. سهم استان تهران از میان طرح های سرمایه گذاری شده برابر با 5 طرح، استان اصفهان 3 طرح، استان خراسان رضوی 2 طرح بوده و به سیستان و بلوچستان، البرز، کردستان، گیلان، یزد، آذربایجان شرقی، سمنان و فارس نیز هر کدام یک طرح اختصاص یافته است.

اما به لحاظ حجم سرمایه گذاری طرح های مصوب نیز استان های سیستان و بلوچستان با 78 درصد، تهران 8 درصد، البرز 6 درصد، اصفهان و کردستان هر کدام سه درصد، گیلان و فارس هر کدام با یک درصد و استان های آذربایجان شرقی، خراسان رضوی، سمنان و یزد جمعا 42/ 0درصد از حجم سرمایه گذاری مصوب در فروردین ماه را به خود اختصاص داده اند.

صنایع جذاب

براساس داده های اعلام شده از سوی وزارت صنعت، معدن و تجارت در مدت زمان مورد آنالیز در مجموع 11 طرح پیروز به اخذ مجوز جذب مصوبه سرمایه گذاری خارجی شده اند که بالاترین حجم سرمایه گذاری خارجی در اولین ماه امسال به گروه های ساخت مواد و محصولات شیمیایی، ساخت کک، فرآورده های حاصل از تصفیه نفت و سوخت های هسته ای، استخراج کانسارهای فلزی، استخراج سایر معادن طبقه بندی نشده در جای دیگر و ساخت پوشاک، عمل آوردن و رنگ کردن پوست انجام شده است. اما در صندلی های بعدی نیز گروه های ساخت کاغذ و محصولات کاغذی، دباغی و پرداخت چرم، ساخت چمدان، کیف دستی، زین و یراق و انواع پاپوش، ساخت محصولات از لاستیک و پلاستیک، ساخت ماشین آلات و تجهیزات طبقه بندی نشده در جای دیگر، ساخت محصولات فلزی و فابریکی به جز ماشین آلات و تجهیزات و ساخت ماشین آلات و دستگاه های برقی طبقه بندی نشده در جای دیگر اشاره نمود.

سرمایه گذاران

از سوی دیگر با توجه به داده های اعلام شده بالاترین سهم مجوز سرمایه گذاری انجام شده در کشور به لحاظ تعداد طرح (واحد براساس تابعیت کشور) با 5 طرح به افغانستان اختصاص داشته است، این در حالی است که آلمان 76درصد از حجم سرمایه گذاری خارجی را در مدت زمان مورد آنالیز به خود اختصاص داده است. براساس داده های اعلام شده، سهم آلمان، چین، هند و امارات نیز از طرح های خارجی مصوب هر کدام دو طرح بوده است و اتریش، ایتالیا، جمهوری آذربایجان، ترکیه و نیوزیلند هر کدام یک طرح را به خود اختصاص داده اند.

گروه ساختمانی آبان: گروه ساختمانی آبان: بازسازی ساختمان و تعمیرات جزئی و کلی و طراحی ویلا و فضای سبز و روف گاردن، طراحی الاچیق، فروش درب های ضد سرقت را از ما بخواهید.

منبع: اقتصادنیوز
انتشار: 6 مهر 1400 بروزرسانی: 6 مهر 1400 گردآورنده: dostblog.ir شناسه مطلب: 5204

به "کدام کشورها در صدرفهرست سرمایه گذاری بخش صنعت ایران قرار گرفته اند؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کدام کشورها در صدرفهرست سرمایه گذاری بخش صنعت ایران قرار گرفته اند؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید