چرا پول صندوق های ETF دارایکم به حساب برگشته است؟

به گزارش دوست بلاگ، اولین صندوق ETF دولتی از هفته پیش در بورس قابل معامله بوده و در این مدت نیز سود خوبی به سهامدارانش داده است، اما برخی مخاطبان هنوز نسبت به عدم تخصیص دارا یکم به سبد سهامشان گلایه دارند.

چرا پول صندوق های ETF دارایکم به حساب برگشته است؟

به گزارش گروه اقتصادی خبرنگاران، در حالی که بیش از 2 ماه از پذیره نویسی اولین صندوق ETF دولتی با نماد دارا یکم می گذرد و بیش از یک هفته است که این صندوق در بورس قابل معامله است اما هنوز برخی از افرادی که در این صندوق ها پذیره نویسی کردند و کد بورسی گرفته اند، این نماد را در پورتفوی بورسی خود مشاهده نمی کنند.

بر اساس پیگیری ها به طور کلی چهار حالت برای دارا یکم وجود دارد. حالت اول این است که فرد از طریق کارگزاری یا اپ یا بانک پذیره نویسی کرده و در حال حاضر این نماد در پورتفوی سامانه معاملاتی او قابل مشاهده و معامله است. این افراد مسئله ای برای فروش واحدهای خود ندارند و تا به حال بیش از 170 درصد از این صندوق ها بازدهی داشته اند.

حالت دوم این است که فرد نسبت به پذیره نویسی از طریق بانک یا اپلیکیشن های مربوطه اقدام کرده و در آن زمان چون کد بورسی نداشته و حالا که کد بورسی اخذ کرده نمی تواند این نماد را در سبد سهام خود مشاهده کند. بر اساس اعلام کارگزاری ها این افراد باید ضمن ثبت نام در سجام و داشتن سند یا گواهی خریداری این صندوق (عکس یا پرینت پرداختی که نشان دهند این صندوق را پذیره نویسی کرده اند) اقدام به تغییر کارگزار ناظر کنند تا پس از مدتی نماد دارا یکم در سبد سهامی آنها قرار بگیرد. البته به نظر می رسد نیاز است تا این افراد یک معامله در این نماد در کارگزاری جدید انجام دهند.

دسته سوم افرادی هستند که از طریق کارگزاری اقدام به خرید دارا یکم کرده اند اما هنوز پولشان بلوکه شده و واحدهای این ETF به آنها تعلق نگرفته است، به گفته مقامات کارگزاری ها این افراد تعداد محدودی هستند و نگران نباشند چون در چند روز آینده نماد دارا یکم به سبدشان اضافه شده و آنها قادر به فروش آن خواهند بود.

اما دسته چهارم گروهی هستند که پول دارا یکم به حساب آنها برگردانده شده است، این افراد احتمالا از طریق شرکت سپرده گذاری مرکزی واجد شرایط تشخیص داده نشده اند و اولین صندوق ETF به آنها تخصیص داده نشده است. البته علت این موضوع مشخص نیست و مقامات مسوول باید پاسخگو باشند.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 11 شهریور 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: dostblog.ir شناسه مطلب: 5894

به "چرا پول صندوق های ETF دارایکم به حساب برگشته است؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چرا پول صندوق های ETF دارایکم به حساب برگشته است؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید