چرا آمار مرگ ناشی از ویروس کرونا در ایتالیا اینقدر بالا است؟

به گزارش دوست بلاگ، ایتالیا در حال حاضر بالاترین شمار مرگ های ناشی ویروس کرونا عامل بیماری کووید-19 را در خارج از سرزمین اصلی چین دارد.

چرا آمار مرگ ناشی از ویروس کرونا در ایتالیا اینقدر بالا است؟

با ما همراه باشید و با تور ایتالیا از به بهترین کشور اروپا سفر کنیم و در شهرهای ونیز، فلورانس و رم بگردیم و بناهای تاریخی این کشور تاریخی را از نزدیک ببینیم.

به گزارش دوست بلاگ به نقل از لایوساینس، شمار مرگ های ناشی از ویروس کرونا در ایتالیا تا روز سه شنبه 10 مارس به 463 مورد از میان 9172 مورد ثابت شده بیماری رسیده است. درصد کشندگی کووید-19 در ایتالیا با توجه به این ارقام 5 درصد است که بسیار بالاتر میانگین جهانی 3.4 درصد بر اساس گزارش سازمان جهانی بهداشت است.

اما علت این میزان بالای مرگ ومیر چیست؟

یک عامل موثر ممکن است سن جمعیت باشد- ایتالیا سالمندترین جمعیت اروپا را دارد و حدود 23 درصد از ساکنان آن 65 ساله و بالاتر هستند. میانه سن در ایتالیا 47.3 سال است (در مقام مقایسه در آمریکا این میزان 38.3 سال است). بسیاری از مرگ ها در ایتالیا در افراد در دهه 80 و 90 زندگی اتفاق افتاده است، یعنی در جمعیتی که حساسیت بیشتری به عوارض شدید ناشی از کووید-19 دارند.

میزان کلی مرگ ومیرهمیشه به مشخصات جمعیت شناختی (دموگرافیکی) یک کشور دارد. به گفته آبری گوردون استادیار همه گیری شناسی (اپیدمیولوژی) در دانشگاه میشیگان، میزان گزارش شده مرگ ومیز بر حسب سن استاندارد نشده است، یعنی شیوه ای که رقم مرگ ومیر را بر حسب مشخصات دموگرافیکی جمعیت تعدیل می نماید.

او می گوید با توجه جمعیت سالمندتر ایتالیا، انتظار می رود در صورتی که سایر عوامل موثر یکسان باشد، میزان مرگ ومیر در ایتالیا بالاتر از حد میانگین کشورهایی با جمعیت جوان تر باشد.

علاوه بر این هر چه سن افراد بالاتر می رود احتمال دچار شدنشان به بیماری هایی که دستگاه ایمنی را تضعیف می نمایند، مانند سرطان و دیابت بیشتر می گردد. دچار بودن به این بیماری ها هم احتمال دچار شدن افراد به شکل شدید و مرگبار کووید-19 افزایش می دهد.

یک عامل دیگر ممکن است بر میزان مرگ ومیر تاثیر بگذارد، شمار افرادی در یک ناحیه مشخص است که به مراقبت پزشکی احتیاج دارند- وجود شمار بیش از حد افرادی با بیماری شدید در یک منطقه واحد بالقوه ممکن است سیستم پزشکی آنجا را از کار بیندازد.

به گفته گوردون، احتمالا چنین عاملی در ووهان چین- جایی که شیوع بیماری از آن شروع شد- دخیل بوده است. یک گزارش اخیر سازمان جهانی بهداشت نشان داد میزان کشندگی کووید-19 در ووهان 5.8 درصد بوده، در حالیکه این رقم در بقیه کشور چین 0.7 درصد بود.

بالاخره ممکن است در ایتالیا بسیاری از موارد خفیف کووید-19 شناسایی نشده باشند. هنگامی انجام آزمایش برای ویروس کرونا بیشتر می گردد، موارد خفیف بیشتری یافته می شوند و میزان کلی مرگ ومیر کاهش می یابد.

تاثیر این عامل را می توان در کره جنوبی مشاهد کرد به بیش از 140000 آزمایش انجام داده و میزان مرگ و میر کووید-19 در آن 0.6 درصد بوده است.

کریس جانسون، متخصص همه گیری شناسی در کالج بهداشت عمومی دانشگاه تمپل در آمریکا می گوید: احتمالا ما نمی دانیم واقعا چه تعدادی از افرادی به ویروس کرونا آلوده شده اند. به گفته او، افرادی که علائم ملایمی دارند یا افراد جوانتر ممکن است برای آزمایش شدن مراجعه ننمایند. به نظر او میزان واقعی کشندگی بیماری در ایتالیا احتمالا نزدیک به همان میزان کشندگی جهانی 3.4 درص است.

ایتالیا در روزهای اخیر شمار بسیار بیشتری - بیش از 42 هزار مورد تا روز یکشنبه- آزمایش انجام داده است. اما به گفته گوردون، احتمالا شیوع بسیار گسترده ای در این کشور وجود دارد و ضروری است حتی شمار بسیار بیشتری آزمایش انجام گردد.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 8 اردیبهشت 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: dostblog.ir شناسه مطلب: 3953

به "چرا آمار مرگ ناشی از ویروس کرونا در ایتالیا اینقدر بالا است؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چرا آمار مرگ ناشی از ویروس کرونا در ایتالیا اینقدر بالا است؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید