ماراتن واکسن سازی علیه کرونا ادامه دارد، زمان های طلایی تولید

به گزارش دوست بلاگ، به گزارش خبرنگاران، محققان و داروسازان از سراسر جهان با سرعتی بی سابقه تلاش می کنند تا یک واکسن کارآمد برای مقابله با ویروس کرونا بسازند.

ماراتن واکسن سازی علیه کرونا ادامه دارد، زمان های طلایی تولید

به همین دلیل تا به امروز آزمایش بالینی چند واکسن آغاز و حتی نتایج اولیه آزمایش ها نیز مشخص شده است. هدف همه این تلاش ها عرضه واکسنی کارآمد تا سرانجام سال جاری یا اوایل سال 2021 میلادی است. این درحالی است که تا به امروز چنین تلاش بزرگ و سریعی برای تولید یک واکسن انجام نشده است. به گفته بسکمک از محققان تا به امروز نه تنها هیچ واکسنی با این سرعت تولید نشده بلکه حتی توسعه نیافته است. این درحالی است که موفقیت یا شکست محققان در تولید واکسن، آینده این اپیدمی و بازگشت آن به کشورهای مختلف در سراسر جهان را مشخص می کند.

در این گزارش به برخی از مهم ترین تلاش های محققان و شرکت ها برای تولید واکسن ویروس کرونا و آخرین شرایط پیشرفت های آنان می پردازیم:

واکسن دانشگاه آکسفورد در فاز دوم آزمایش های بالینی

یکی از واکسن های بالقوه ویروس کرونا که کارشناسان نسبت به آن بسیار امیدوارند AZD1222 نام دارد و توسط محققان دانشگاه آکسفورد ساخته شده است. این یک نسخه ضعیف شده از ویروس سرما خوردگی است که هم اکنون در فاز دوم / سوم آزمایش های بالینی قرار گرفته است.

هرچند هنوز آزمایش های بالینی این واکسن تکمیل نشده اما شرکت آسترازنکا اعلام کرده پیش از تایید کارآمدی، تولید آن را آغاز کرده است. این شرکت تصمیم دارد 300 میلیون دوز از واکسن مذکور را بسازد. از سوی دیگر کشورهای اتحادیه اروپا نیز با شرکت آسترا زنکا قراردادی برای تولید انبوه آن امضا کرده اند.

فرایند آغاز توزیع این واکسن وابسته به آزمایش های بالینی است که نتایج آن در ماه آگوست مشخص می شود.

شرکت چینی در انتظار نتایج فاز اولیه آزمایش بالینی

دیگر واکسنی که امید می رود با ویروس کرونا مقابله کند، توسط شرکت داروسازی سینووک در چین ساخته شده است. طبق اطلاعات موجود آزمایش این واکسن روی میمون ها موفقیت آمیز بوده است. در حال حاضر نیز واکسن مذکور روی انسان ها آزمایش می شود. نتایج اولیه فاز یک و دو آزمایش های بالینی واکسن چینی در ماه جاری مشخص می شود.

این واکسن CoronaVec نام دارد و به گفته سخنگوی شرکت این واکسن هم اکنون روی افراد 18 تا 59 ساله آزمایش می شود. به زودی آزمایش واکسن روی سالمندان آغاز می شود و پس از آن جمعیت جوان تر آزمایش می شوند.

فرایند آزمایش بالینی این واکسن نیز شامل 3 مرحله است. واکسن در فاز یک روی 144 نفر و در فاز 2 روی 600 نفر آزمایش شده است.

آزمایش واکسن مدرنا با حضور 30 هزار شرکت کننده

نخستین واکسن کرونایی که وارد مرحله آزمایش بالینی شده بود به شرکت مدرنا تعلق داشت، این واکسن نخستین بار در ماه مارس به افراد تزریق شد. این واکسن با استفاده از فناوری mRNA ساخته شده است. البته این فناوری هنوز تایید نشده اما به کمک آن به سلول ها دستور داده می شود تا پروتئین های خاصی را بسازند. این واکسن طی سه ماه از طرحی در رایانه به آزمایش بالینی رسید و اطلاعات مرحله اول آزمایش بالینی در اواخر ماه می ارائه شد.

سومین مرحله آزمایش بالینی واکسن این شرکت در ماه جولای آغاز می شود. به گفته مدیران شرکت این واکسن احتمالاً در 2021 تولید انبوه می شود. استفانی بانسل مدیر ارشد اجرایی مدرنا در این باره می گوید: به نظر می رسد ما می توانیم تا ماه نوامبر به اطلاعاتی درباره کارآمدی واکسن دست یابیم. این اطلاعات به مدرنا کمک می کند تا در اواخر سال جاری میلادی یا اوایل 2021 میلادی برای تایید واکسن در مراجع قانونی اقدام کند.

این شرکت اخیراً اظهار داشت امیدوار است در فاز سوم آزمایش بالینی 30 هزار نفر را استخدام کند.

تولید واکسن آلمانی- آمریکایی mRNA

شرکت آلمانی بیوانتک مشغول توسعه چند واکسن مبتنی بر mRNA برای ویروس کرونا است. این شرکت داروسازی برای ساخت واکسن ویروس کرونا با شرکت فایزر همکاری می کند. این دو شرکت پیش از این برای ساخت یک واکسن آنفلونزا با یکدیگر همکاری کرده اند. اما با شیوع کووید 19 هر دو شرکت از اواسط ماه مارس تصمیم گرفتند تلاش های خود را روی واکسن ویروس کرونا متمرکز کنند.

این دو شرکت هم اکنون آزمایش های کلینیکی در آلمان و آمریکا را آغاز کرده اند اما برخلاف واکسن مدرنا و دیگر شرکت ها، آنها مشغول توسعه 4 واکسن بالقوه هستند که هر کدام تفاوت های نامحسوسی با یکدیگر دارند.

نتایج مرحله اول آزمایش بالینی در ماه جاری میلادی منتشر می شود و تست های بیشتری پس از آن انجام خواهد شد. به گفته مدیر ارشد اجرایی شرکت آلمانی اگر همه چیز طبق برنامه پیش برود تا سرانجام اکتبر واکسن آماده خواهد بود.

واکسنی با استفاده از ویروس مهندسی شده

واکسن شرکت چینی کن سینو (Can Sino) مانند مدرنا سریع تر از بقیه به واکسن توسعه یافته تری دست یافت. هر دو واکسن در بازه زمانی مشابه اما با فاصله 6 هزار مایل (یکی در آمریکا و دیگری در چین) نخستین دوز واکسن را به داوطلبان تزریق و مرحله اول آزمایش بالینی را آغاز کردند.

نتایج مرحله اول آزمایش واکسن کن سینو در یک ژورنال پزشکی منتشر و توسط محققان دیگر بررسی شده است. اطلاعات نشان می دهد تزریق واکسن در 108 بیمار واکنش سیستم ایمنی را برانگیخته است. اما هنوز تاثیرگذاری دقیق واکسن در مقابل ویروس مشخص نیست. همچنین عوارض جانبی سبب شد محققان آزمایش دوز بالای واکسن را متوقف کند.

واکسن کن سینو با استفاده از نوعی ادنو ویروس مهندسی ژنتیک شده ساخته شده است. به بیان ساده تر توالی دی ان ای برای پروتئین اسپایک ویروس کرونا به وسیله یک ادنوویروس ارائه می شود.

فاز 2 و 3 آزمایش بالینی واکسن اینویو در تابستان

شرکت اینوویو تا به حال 29 میلیون دلار سرمایه خارجی جمع آوری کرده و نخستین مرحله آزمایش بالینی آن با حضور 40 نفر انجام شد. پیش بینی می شود اطلاعات اولیه ایمنی آن در اواخر ماه جاری میلادی منتشر شود. فاز 2 و3 آزمایش بالینی نیز در تابستان سال جاری انجام می شود. این واکسن با استفاده از دی ان ای سلول ها را پوشش می دهد تا پروتئین ویروس کرونا را بسازد و به این ترتیب سیستم ایمنی بدن را وادار به واکنش کند. این واکسن مورد حمایت کمپانی بیل و ملیندا گیتس نیز هست.

نواواکس تازه وارد میان غول های واکسن سازی

این شرکت 10 سال است که سعی دارد وارد کسب و کار تولید واکسن شود. نواواکس از اوایل ماه آوریل واکسن بالقوه خود برای مقابله با ویروس کرونا را توسعه داد. در سرانجام ماه می این شرکت توانست سرمایه ای 388 میلیون دلاری از بنیاد غیر انتفاعی ائتلاف برای نوآوری های آمادگی اپیدمی(CEPI)دریافت کند. همچنین این واکسن یکی از چند واکسنی است که فاز یک آزمایش بالینی آن اجرا شده است. آنطور که ادعا شده قراداد همکاری این شرکت با چند شرکت دیگر کمک می کند تا یک میلیارد دوز واکسن در سال آینده تولید کند.

جانسون و جانسون در پی تسریع آزمایش های بالینی

این شرکت یکی از بزرگترین داروسازانی بود که تولید واکسن ویروس کرونا را آغاز کرده است. جانسون و جانسون در اواخر ژانویه 2020 طرح خود برای توسعه یک واکسن ویروس کرونا اظهار داشت.

در بدو امر جانسون و جانسون پیش بینی نمی کرد آزمایش های بالینی واکسن قبل از سپتامبر شوع شود.اما در اوایل ماه ژوئن این شرکت طرح های خود را با سرعت بیشتری پیش برد و اکنون تصمیم دارد در نیمه دوم ماه جولای نخستین آزمایش بالینی خود را آغاز کند. این آزمایش در آمریکا و بلژیک انجام می شود.

پل استفلز محقق ارشد این شرکت در یک کنفرانس خبری اظهار داشت: ما مشغول همکاری با قانونگذاران هستیم تا فاز یک، 2 و 3 آزمایش بالینی را سریع تر انجام دهیم. این شرکت تصمیم گرفته دو پژوهش بزرگ در آمریکا، اروپا و احتمالاً کشورهایی مانند برزیل و آفریقای جنوی انجام دهد. یکی از این مطالعات نیز با همکاری انستیتو ملی بهداشت آمریکا انجام می شود. اگر همه چیز طبق برنامه پیش برود، این شرکت می تواند از آغاز 2021 میلادی یک میلیارد دوز واکسن عرضه کند. دولت آمریکا بیش از 450 میلیون دلار به تحقیقات جانسون و جانسون کمک کرده است.

واکسن روسی برای مقابله با ویروس کرونا

روسیه نیز از مسابقه تولید واکسن برای کووید 19 عقب نمانده است. در حقیقت طرح آزمایش بالینی یک واکسن در این کشور از هفته گذشته آغاز شده است.

طبق بیانیه وزارت بهداشت روسیه، در حال حاضر 2 شکل از واکسن ویروس کرونا (به شکل مایع و پودر برای تزریق) در انستیتو تحقیقات Gamaleya توسعه یافته است.

2 شکل این واکسن روی 2 گروه 38 نفره آزمایش می شود. شرکت کنندگان به مدت 2 هفته در بیمارستان های مسکو ایزوله می شوند.الکساندر گینزبورگ مدیر انستیتو Gamaleya ماه گذشته در بیانیه ای اظهار داشت قبل از آزمایش بالینی واکسن، آن را روی خود و همکارانش آزمایش کرده است.

او توضیح نداد چه تعداد افراد این واکسن را به خود تزریق کرده اند، اما گفت هیچ عوارضی در آنها مشاهده نشده است. وی همچنین افزود: امیدوارم این مطالعات موفقیت آمیز باشد و این امکان بوجود آید تا در اوایل پاییز تولید انبوه این دارو آغاز شود.

تلاش محققان ایرانی برای تولید واکسن کرونا

در این میان محققان ایرانی نیز مشغول تکاپو برای تولید واکسن ویروس کرونا بوده اند. به گفته مصطفی قانعی رئیس کمیته علمی مقابله با کرونا، در حال حاضر دو قرارداد در خصوص واکسن های ویروس کرونا امضا شده است. این واکسن ها با فناوری mRNA هستند.

قانعی با اشاره به اینکه پروپوزال های پژوهشی متعددی به ستاد توسعه زیست فناوری ارسال شده، گفت: این پروژه ها در حوزه تحقیق و توسعه دانش فنی واکسن کرونا هستند و در صورت نتیجه مثبت از آنها پشتیبانی می شود.

به گزارش خبرنگاران، سازمان جهانی بهداشت امیدوار است تا سرانجام سال جاری میلادی واکسن ویروس کرونا تولید و در وهله اول در اختیار اقشاری قرار گیرد در بیشتر در معرض خطر هستند. به گفته سمیه سوامینثان محقق ارشد سازمان جهانی بهداشت هم اکنون حدود 200 واکسن بالقوه تحت بررسی هستند و 10 واکسن نیز به مرحله آزمایش بالینی رسیده اند.

ایرانیرو: ایرانیرو: سفر به زیباترین شهرهای ایران، تبریز، مشهد، اصفهان، شیراز، یزد

dorezamin.com: دور زمین: آشنایی با زیبایی های دنیا در مجله گردشگری

بانیما: قدرت گرفته از سیستم مدیریت محتوای بانیما

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 6 مهر 1400 بروزرسانی: 6 مهر 1400 گردآورنده: dostblog.ir شناسه مطلب: 5634

به "ماراتن واکسن سازی علیه کرونا ادامه دارد، زمان های طلایی تولید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ماراتن واکسن سازی علیه کرونا ادامه دارد، زمان های طلایی تولید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید