نتایج دو آنالیز: ماسک های N95 را می توان استریل و دوباره استفاده کرد

به گزارش دوست بلاگ، دو آنالیز در آمریکا نشان داده است که در شرایط اضطراری کمبود ماسک های تنفسی N95 برای کارکنان پزشکی می توان این ماسک ها را استریل کرد و دوباره به کار برد.

نتایج دو آنالیز: ماسک های N95 را می توان استریل و دوباره استفاده کرد

به گزارش دوست بلاگ به نقل از هلث دی نیوز در حالیکه کمبود ماسک های تنفسی یکبار مصرف N95 در میانه شیوع ویروس کرونا آمریکا کارکنان پزشکی و بیماران را در معرض خطر قرار داده است، نتایج دو آنالیز جدید شیوه هایی برای حل این مشکل را در اختیار می گذارند.

پژوهشگران در دانشگاه ماساچوست در آرمرهست در بوستون گزارش کردند ماسک های N95 استریل شده با پراکسید هیدروژن به همان اندازه ماسک های نو می توانند مانع عبور ذرات عفونی شوند.

بیمارستان های دانشگاه دوک در کارولینای شمالی هم پروتکل استریل کردن ماسک را که در سال 2016 تدوین نموده بودند، دوباره فعال نموده اند.

ریچارد پلتیر، استادیار بهداشت عمومی و علوم بهداشتی در دانشگاه ماساچوست در این باره می گوید: استفاده دوباره از این ماسک ها بدون استریل کردنشان خطرناک است، چرا که می توانند به فردی که ماسک می زند یا برای بیماران خطرناک باشند.

ذرات آلوده که بوسیله ماسک صورت فیلتر می شوند، درون ماسک می مانند، بنابراین اگر ماسک دور انداخته نگردد، باید دوباره آن را استریل کرد.

اما این نگرانی وجود دارد که استریل کردن ممکن است بر فیلتر ماسک اثر بگذارد و مانع عملکرد درست ان گردد.

این پژوهش جدید این نگرانی را رفع می نماید. به گفته پلتیر، این ماسک ها پس از استریل کردن به همان خوبی ماسک نو کار می نمایند.

در شرایط معمول برای ثابت شدن این نظر، آزمایش روی ماسک های استریل شده باید بارها تکرار گردد، اما به گفته پلتیر، برای این بیمارستان در بوستون در این شرایط اضطراری همین حد اطمینان کافی است.

پژوهشگران دانشگاه دوک هم از پراکسید هیدروژن بخار شده برای گندزدایی از ماسک ها استفاده کردند تا امکان کاربرد دوباره آنها فراهم گردد. در بیمارستان های این دانشگاه از گاز پراکسید هیدروژن برای استریل کردن تجهیزات پزشکی و حتی کل اتاق ها استفاده می گردد.

این شیوه گندزدایی که مورد آزمایش قرار گرفته و نتایج آن در سال 2016 منتشر شده است، میکروب های روی ماسک های استفاده شده را می کشد. البته آنالیز های پیشین به آزمایش ماسک ها پس از پاک شدن از لحاظ کارآیی شان نپرداخته بودند، چون گمان نمی رفت این ماسک ها دوباره استفاده شوند.

سه بیمارستان دانشگاه دوک هم با توجه به کمبود شدید ماسک N95 برای کارکنان پزشکی فورا استفاده از این شیوه را برای استریل کردن ماسک های N95 و استفاده دوباره شان آغاز نموده اند.

آیا ماسک های صورت جلوی انتقال ویروس کرونا را می گیرند؟

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 31 اردیبهشت 1399 بروزرسانی: 31 اردیبهشت 1399 گردآورنده: dostblog.ir شناسه مطلب: 4275

به "نتایج دو آنالیز: ماسک های N95 را می توان استریل و دوباره استفاده کرد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نتایج دو آنالیز: ماسک های N95 را می توان استریل و دوباره استفاده کرد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید