تهران در بهترین حالت معبر عبور گردشگران است

به گزارش دوست بلاگ، ایسنا/ براساس سخنان رئیس کمیته میراث فرهنگی شورای شهر تهران، تهران در بهترین حالت معبر عبور گردشگران است.

تهران در بهترین حالت معبر عبور گردشگران است

داستان چیست؟

حسن خلیل آبادی با بیان اینکه سال گذشته افتخار آن را داشتم در چهلمین نمایشگاه فیتور که در مادرید برگزار گردید، حضور یابم و از نزدیک با فعالیت های این سازمان آشنا شوم، گفت: توریستی یکی از صنایع اشتغال زا و پردرآمد و جزء درآمدهای پایدار کشورها است و اغلب کشورهای دارای تمدن و سابقه تاریخی و صاحب میراث های طبیعی، تاریخی، فرهنگی و مذهبی مقصدی جذاب برای توریستان هستند.

وی پیرامون تهران در بهترین حالت معبر عبور توریستان است، اظهار کرد: متاسفانه، ایران با دارا بودن رتبه پنجم جهان در جاذبه های طبیعی و همچنین تنوع اقلیم، اقوام و گویش ها و با توجه به ظرفیت های فراوان تاریخی، پزشکی، فرهنگی و مذهبی برای جذب توریست هنوز تا نقطه مطلوب در رشد این صنعت فاصله دارد و در سالهای گذشته حداکثر دو دهم درصد از درآمد توریستی جهان سهم اقتصاد ایران بوده است.

خلیل آبادی گفت: در تهران به علت فقدان سیاستگذاری کلان و ساز و کار واحد، مدیریت شهری نه تنها از این اقتصاد بهره چندانی ندارد، حتی هزینه کرد هم داشته است.

رئیس کمیته میراث فرهنگی و توریستی شورای شهر تهران با اشاره به وجود پارک سرخه حصار، پارک جنگلی چیتگر، پارک طالقانی، باغ گیاه شناسی و ده ها بوستان و مجموعه های تاریخی، تفریحی و فرهنگی و مذهبی مثل برج میلاد و مجموعه عباس آباد، اضافه نمود: علی رغم آنکه برای تمامی این مراکز بودجه تخصیص داده می گردد، درآمد پایداری را شاهد نیستیم و علت آن چیزی جز مغفول ماندن این حوزه و وجود درآمدهای ناپایداری مثل تراکم فروشی و عوارض فصلی در مدیریت شهری نیست.

خلیل آبادی با بیان اینکه مدیریت شهری براساس بند 22 ماده 55 قانون شهرداری ها مکلف است از میراث طبیعی، تاریخی، مذهبی شهر حفاظت کند و می تواند از این راه بر درآمدهای شهری بیافزاید؛ با تاکید بر ضربه وارد شده به صنعت توریستی به سبب بیماری کوید 19 گفت: با کمال تاسف با پدیده کرونا که سایه سنگین خود را بر سر بشریت و مشاغل مختلف خصوصا صنعت توریستی گسترده است، روبه رو هستیم و براساس آمار شورای جهانی توریستی و سفر، نه تنها ایران بلکه در سرتاسر جهان 50 میلیون شغل مربوط به صنعت توریستی در معرض خطر است و در ایران صنعت توریستی با شیوع کرونا حدود سه هزار میلیارد تومان زیان دیده است.

وی ادامه داد: انتظار می رود وزارت میراث فرهنگی، توریستی و صنایع دستی، شهرداری تهران و همه ارکان نظام با کمک و همراهی دیگر بخش های دولتی و خصوصی مرتبط با توسعه توریستی، به کمک این صنعت که به تازگی درحال روی پای خود ایستادن بود بیایند و این حوزه حساس را کمک نمایند، چرا که در صورت شکست در حوزه توریستی بازآفرینی آن سخت خواهد بود.

خلیل آبادی اضافه نمود: روستاهای اطراف تهران همچون افجه، واریش، وردیج، کن و سولقان نیز سرشار از جاذبه های طبیعی است و هرکدام می توانند مقصدی عالی برای توریستی باشند که در مرکز شهر بوده و اکنون حوزه شهری قلمداد می گردد؛ در ری نیز روستاهایی مانند امین آباد، آراد، عشق آباد، کلین، ده خیر، فیروزآباد وجود دارند که آثار تاریخی و طبیعی فراوانی را در خود جای داده اند.

رئیس کمیته میراث فرهنگی شورای شهر شرایط روستاهای شمال تهران را مطلوب تر از روستاهای جنوبی دانست و اظهار کرد: روستاهای جنوبی که در ری واقع شده اند، مورد آماج بی مهری های پایتخت قرار گرفته اند و به جای هدف توریستی و اشتغال زایی در این حوزه مورد حمله مشاغل مزاحم تهران هستند و سرریز این معضلات به ری سبب شده آرادکوه را با پسماند بشناسیم نه با روستای تاریخی و یخچال طبیعی آن، امین آباد را با بیماران روانی و کارخانه سیمان تهران به خاطر آوریم، نه با بقعه بی بی شهربانو و استودان و ... در حالیکه تمامی این روستاها دارای جاذبه های تاریخی به نامی هستند.

وی در ادامه نطقی که آن را در اختیار رسانه ها قرار داد؛ توضیح داد: روستای امین آباد که در دامنه کوه بی بی شهربانو واقع شده است و نقطه ثقل و مرکزی ری قدیم و باستانی است، متاسفانه با وجود بقعه بی بی شهربانو، گنبد اینانچ و استودان که مقبره ای تاریخی در شهرری است، رها شده و سیمان تهران جای جای این کوه با عظمت و بام جنوبی تهران را می بلعد.

رئیس کمیته میراث فرهنگی و توریستی شورای شهر با تاکید بر عدم استفاده بهینه و مطلوب از آرادکوه گفت: در کشورهای دیگر، با پسماند کوه مصنوعی می سازند و در ایران با پسماند آرادکوه را زینت می دهیم که بوی نامطبوع آن مانع از حضور توریستان به تهران می گردد و متاسفانه در حال تخریب کوه بی بی شهربانو هستیم، در حالیکه کارخانه سیمان تهران درحال تخریب این بنا است و این بنای تاریخی می تواند بام جنوبی تهران باشد و در گذشته نیز یکی از گزینه های احداث برج میلاد بوده است.

وی با اشاره به بین المللی بودن کوه بی بی شهربانو اظهار کرد: امروز بنای تاریخی بی بی شهربانو میزبان مسافرانی از هند، افغانستان، پاکستان و زرتشتیان است.

خلیل آبادی ادامه داد: این بنا چه به صورت مستند و چه غیر رسمی زیارتگاه اقشار مختلفی است، اما باید از میان کامیون های معدن، لودر و در غبار کارخانه سیمان به این زیارتگاه راه یافت و کلین که زادگاه شیخ کلینی بوده، در کنار کویر حسن آباد رها شده است، ده خیر که آتشگاهی با سه هزار سال سابقه را در خود جای داده هیچ امکاناتی را برای توریستان ندارد، عشق آباد که دریاچه آن پذیرای گونه های مختلف پرندگان است، تبدیل به قطبی برای تاسیس کارگاه های شیمیایی و ضد محیط زیست شده است.

عبور عظیمراه امام علی (ع) از دو روستای تاریخی ری

رئیس کمیته میراث فرهنگی و توریستی شورای شهر اظهار داشت: متاسفانه اتوبان امام علی(ع) از مکانی در شهرری می گذرد که دو شهر تاریخی زیرزمینی بازمانده از دو زلزله سهمگین شهرری در آنجا واقع شده است، این در حالی است که اساتید باستان شناسی دانشگاه شهید بهشتی به شهردار وقت تهران تذکر دادند و سازمان میراث فرهنگی هم مقاومت نکرده و امروز ما در این اتوبان بر میراث گذشتگانمان ماشین می رانیم و شهری که می تواند در صورت کاوش، دو دوره پر رونق ری را به جهان بشناساند، زیر هزاران تن آسفالت و بتن مدفون شده است.

خلیل آبادی گفت: در سال توسعه روستایی توریستی، باید به عنوان مدیریت شهری تهران توجه داشته باشیم که این روستاها در حریم پایتخت قرار دارند و با همگرایی با فرمانداران، بخشداران و دهیاران این مناطق کوشش کنیم رویکرد تخریبی را از روستاهایی که می توانند مقصد توریستی باشند، به سمت توریستی و رونق آن سوق دهیم، چرا که امروز مصیبتی که بر دوش روستاها بار شده، شاید در هیچ کجای تاریخ چنین ستمی بر آنان روا داشته نشده است.

رئیس کمیته میراث فرهنگی و توریستی شورای شهر تهران، ری و تجریش ابراز امیدواری کرد: امید است که با تشکیل سازمان توریستی شهرداری تهران که در ماده 72 برنامه سوم توسعه شهر تهران آمده، بتوانیم ساماندهی و سیاستگذاری واحد در این حوزه را به گونه ای تدوین کنیم که شهرداری اماکن میراثی را به عنوان یکی از محلهای درآمد پایدار قرار دهد و تهران همچون مادرید، لندن، استانبول مقصد توریستانی گردد که هزاران دلار خود را برای بازدید از آن شهرها هزینه می نمایند.

وی ادامه داد: امروز تهران مقصد توریستی نیست و در بهترین حالت معبری برای توریستان است و پس از توقف در فرودگاه امام خمینی(ره) به روستاهای دوردست و شهرهای عظیم عظیمت می نمایند و از تهران با همه تاریخ، میراث فرهنگی و طبیعی که دارد، عبور می نمایند. باید تهران را مقصد توریستی کنیم.

ایرانیرو: ایرانیرو: سفر به زیباترین شهرهای ایران، تبریز، مشهد، اصفهان، شیراز، یزد

dorezamin.com: دور زمین: آشنایی با زیبایی های دنیا در مجله گردشگری

بانیما: قدرت گرفته از سیستم مدیریت محتوای بانیما

منبع: همگردی
انتشار: 6 مهر 1400 بروزرسانی: 6 مهر 1400 گردآورنده: dostblog.ir شناسه مطلب: 6995

به "تهران در بهترین حالت معبر عبور گردشگران است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تهران در بهترین حالت معبر عبور گردشگران است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید