چگونه میراث ایرانی دارا خسروشاهی در سبک رهبری او تاثیر مثبت داشت؟

به گزارش دوست بلاگ، این روزها اغلب ما دارا خسروشاهی را به عنوان مدیر اوبر می شناسیم. اما دارا خسروشاهی پیش از آن که یک مدیر پیروز باشد یک ایرانی است که میراث و فرهنگ ایران را با خود حمل می نماید. میراثی که از کودکی با اوست و اکنون حتی در سبک رهبری وی تاثیرگذار است.

چگونه میراث ایرانی دارا خسروشاهی در سبک رهبری او تاثیر مثبت داشت؟

به گزارش سرویس آی تی و فناوری انتخاب، هنگامی که دارا خسروشاهی یک کودک بود، در یک خانواده خانواده پرجمعیت در فرمانیه زندگی می کرد، محله ای خوش آب و هوا در شمال تهران. خانواده پدری او همگی در دهه 1950 میلادی در حوزه داروسازی فعالیت می کردند. فعالیتی که به سرعت سود کرد و خانواده خسروشاهی را به یکی از ثروتمندترین خانوده های ایران تبدیل کرد.

درواقع خانواده خسروشاهی یکی از معدود خانواده های ثروتمند ایرانی بودند که ثروتشان به نفت وابستگی نداشت. خانه پدری خسروشاهی یک ملک ویلایی با زمین فوتبال، استخر و زمین تنیس بود. جایی که او با پسرعموهای مشهور خود یعنی برادران پرتوی بازی می کرد.

در سال 1979، زمانی که خسروشاهی 9 ساله بود، انقلاب اسلامی ایران پیروز شد و خانواده خسروشاهی نیز از ایران مهاجرت کردند. چهل سال بعد، خسروشاهی تبدیل به یکی از سرشناس ترین مدیران پیروز سیلیکون ولی شده است. دارا خسروشاهی اغلب اوقات با دوچرخه تردد می نماید آن هم در شرایطی که مدیر یکی از بزرگ ترین شرکت های حمل و نقل شهری دنیا است.

از زمانی که داراخسروشاهی وارد مدیریت اوبر شده تغییراتی خیره کننده در این شرکت ایجاد نموده است. تغییراتی مثل ورود دوچرخه و اسکوتر به سامانه حمل و نقل و تغییر در فرهنگ سازمانی اوبر. مبارزه با تعرض و سوء استفاده های جنسی، تشدید قوانین سختگیرانه برای کنترل رفتار رانندگان و بسیاری از رفتارهای مشابه دیگر از مهم ترین فعالیت های خسروشاهی پس از مدیریت اوبر محسوب می گردد.

او نمونه قابل قبول و پیروزی از موج کارآفرینان، سرمایه داران و مدیران ایرانی-آمریکایی است که در دو دهه گذشته در رتبه های بالای سیلیکون ولی قرار گرفتند. رهبری ارشد در گوگل، یاهو، اوراکل، نوکیا، دراپ بکس، ای بی و اکس پدیا را می توان یک کارنامه پیروز برای هر مدیری دانست.

اما خسروشاهی، نگران است که موج بعدی کارآفرینان مهاجر، هرگز از مرز پیروزیت عبور نکنند او می گوید: پیشرفت مهاجران تا حد زیادی به نوع سیاست های دولت ها مرتبط است و من نمی دانم آیا سیاست های آینده نیز ارتجاعی خواهند بود یا خیر.

پیش از انقلاب اسلامی، خسروشاهی تصور می کرد که روزی به کسب و کار خانواده اش یعنی شرکت برادران خسروشاهی خواهد پیوست، اما پس از تغییر سیستم زندگی آنها و مهاجرت به ایالات متحده مجرا به کل تغییر کرد. خانواده خسروشاهی پس از مهاجرت به شمال نیویورک یعنی نزد یکی از عموهای خسروشاهی به نام نصرالله رفتند.

از این جا به بعد راستا زندگی دارا به شدت تغییر می نماید. او در کنار عموزاده هایش در آپارتمانی سه طبقه ساکن می گردد و به مرور به زندگی در غربت عادت می نماید. برادرها و پسرعموهای دارا از اعضای سرشناس تیم فوتبال مدرسه می شوند و او نیز به لطف آن ها دروازه بان می گردد.

اما فارغ از استعدادهای ورزشی دارا یک دانش آموز فوق العاده با استعداد بود. او جلوی تلویزیون درس می خواند و تمرکزی بسیار بالا داشت. رقبای تحصیلی وی پسرعموهایش بودند و این رقابت از دید دارا بهترین نوع رقابت بود.

اما دارا از تحولات داخلی ایران دور نبود. در سال های جنگ ایران و عراق پدربزرگ دارا بیمار شد و پدر دارا برای مراقبت از پدرش راهی ایران شد، شرایط ایران و وضعیت داخلی و مرزها به شکلی بود که پدر دارا تا 6 سال بعد نتوانست به ایالات متحده باز گرددد و این دوری 6 ساله در کنار نگرانی از موشک باران های ایران و شرایط جنگی به دارای نوجوان یک درس بزرگ داد.

دارا خسروشاهی در این خصوص می گوید: پدر تکیه گاه خانواده بود اما غیبت او در کنار خبرهایی که می شنیدیم به ما احساس مسئولیت می داد که درک کنیم قرار نیست همواره همه چیز طبق ایده آل ما باشد. ما فهمیدیم باید تمام تلاشمان را برای پیروزیت انجام دهیم.

شاید بر همین اساس است که خسروشاهی هرگز از کار زیاد نترسیده است. او کل تابستان را در دوره دبیرستان، صرف کار در یک تعویض روغنی کرد. او نه تنها بنزین و روغن ماشین ها را چک می کرد حتی برای انعام شیشه ماشین ها را نیز پاک می کرد.

پسرعموی دارا هادی پرتوی، که در حال حاضر رئیس سازمان غیر انتفاعی Education Code.org است، نمی دانست دارا انجا کار می نماید تا این که یک روز اتفاقی به آنجا رفت. وی در این خصوص می گوید: پیروزیت دارا و اوبر از یک ایستگاه بنزین و تعویض روغنی آغاز شد و من این نوع پیشرفت را دوست دارم.

ایرانیان بزرگترین گروه دانشجویان خارجی در آمریکا را در اواسط دهه 1970 تشکیل می دادند. امید کردستانی، رئیس اجرایی توییتر، که در سال 1978 ایران را ترک کرد، گفت: این همواره در خصوص استعداد شما بود. به خصوص برای پیروزیت در آینده سیلیکون ولی. در مدارس ایران دانش آموزان یکی از سه راستا تحصیلی را بعد از دبیرستان انتخاب کردند: راستا ریاضی و فیزیک برای کسانی که می خواستند مهندسان باشند؛ علوم تجربی برای پزشکان مشتاق؛ ورشته های هنری و علوم انسانی.

برای خسروشاهی و خانواده اش، این عوامل به پیروزیت تبدیل شده اند. برادر خسروشاهی کاوه مدیر عامل شرکت سرمایه گذاری Allen & Company است. بزرگ ترین برادر او، مهراد، رئیس شرکت مشاوره Confida است. عمویش حسن، شرکت زنجیره ای Future Shop را تاسیس کرد که Best Buy در سال 2001 با 580 میلیون دلار کانادا آن را خرید.

علی و هادی پرتوی، پسر عموهایش نیز سرمایه گاران اولیه شرکت های محبوبی مثل فیسبوک، ایربی ان بی و دراپ باکس هستند. دارا خسروشاهی به محض به قدرت رسیدن در اوبر فهرستی از هنجارها ونابهنجاری های شرکت تهیه کرد. او در این خصوص می گوید: من تا حدی متاثر ار فلسفه تجاری پدربزرگم رفتار کردم.من به یاد می آورم که کارگران به او احترام می گذاشتند، همانطور که او با آنها صحبت می کرد، به نام کوچک صدایشان می کرد.

در سال نخست فعالیت های دارا خسروشاهی در شرکت اوبر او صرفا ناچار به پاک کردن ردپاهای اشتباه مدیران قبلی و شرکت در دادگاه های شکایتی بود که به مدیریت ضعیف مدیران پیشین مرتبط بود.

اما روش دیگری برای درک رویکرد خسروشاهی وجود دارد. در فرهنگ ایرانی، این رویکرد با نام تعارف شناخته می گردد که در فرهنگ غربی قابل تعریف دقیق نیست. این رویکرد شامل تمایل شدید میزبان به ارائه پیشنهاد به مهمان ا است حتی اگر مهمان دشمن باشد.

به نظر می رسد تعارف به عنوان یک ضرورت فرهنگی در رفتارهای دارا خسروشاهی دیده می گردد و اتفاقا باعث شده در کسب و کارش پیروز باشد. تعارف باعث به دست آوردن مزیت، از لحاظ سیاسی، اجتماعی یا مالی می گردد و این برای کسب و کارهای ایرانی آمریکایی نیز مفید است.

این ویژگی به دارا خسروشاهی یک مزیت استراتژیک می دهد . به طور کلی سبک های متعددی در پیشبرد بحث های تجاری وجود دارد و دارا خسروشاهی با تعارف و فروتنی راستا خود را هموار می نماید.

دارا خسروشاهی امیدوار است طی بازه زمانی 10 تا 15 سال آینده پیروزیت هایی چشمگیر در صنعت حمل و نقل پیدا کند.

  • درب ضد سرقت

    درب ضد سرقت و ضد حریق | برای اینکه امنیت خاطر بیشتری داشته باشید از درب های امنیتی ضد سرقت و ضد حریق استفاده کنید.

  • تور مالزی

    تور مالزی ارزان قیمت، تور پنانگ، کوالالامپور، لنکاوی، تور لحظه آخری مالزی

گروه ساختمانی آبان: گروه ساختمانی آبان: بازسازی ساختمان و تعمیرات جزئی و کلی و طراحی ویلا و فضای سبز و روف گاردن، طراحی الاچیق، فروش درب های ضد سرقت را از ما بخواهید.

منبع: انتخاب
انتشار: 6 مهر 1400 بروزرسانی: 6 مهر 1400 گردآورنده: dostblog.ir شناسه مطلب: 963

به "چگونه میراث ایرانی دارا خسروشاهی در سبک رهبری او تاثیر مثبت داشت؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چگونه میراث ایرانی دارا خسروشاهی در سبک رهبری او تاثیر مثبت داشت؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید