بازتاب سفر وزیرخارجه صربستان به ایران در رسانه های این کشور

به گزارش دوست بلاگ، ایرنا نوشت: رسانه های خبری صربستان سفر دو روزه نیکولا سلاکوویچ وزیر امور خارجه این کشور را بطور گسترده بازتاب دادند و به نقل از وی تاکید کردند که ایران و صربستان به عنوان شرکای سنتی به منافع متقابل می اندیشند؛ هر دو طرف از روابط سیاسی خوب برای بهبود همکاری های مالی استفاده می نمایند.

بازتاب سفر وزیرخارجه صربستان به ایران در رسانه های این کشور

پایگاه اینترنتی رادیو تلویزیون دولتی صربستان در گزارش های متعدد ضمن اشاره به تمامی ملاقات های سلاکوویچ با مقامات ایران نوشت: وزیر خارجه صربستان در ملاقات با حسن روحانی رئیس جمهوری اسلامی ایران تاکید نمود که روابط سیاسی بسیار جدی بین صربستان و ایران وجود دارد که این همکاری بایستی به حوزه همکاری مالی به ویژه در زمینه کشاورزی منتقل گردد.

تلویزیون صربستان اضافه نمود: سلاکوویچ تأکید کرد که همکاری های مالی و کشاورزی با ایران مساله ای است که دولت صربستان باید به بهترین شکل از آن استفاده کند.

وزیر امور خارجه صربستان همچنین در این نشست گفت که سفر وی به ایران شخصاً برای وی بسیار مهم بوده و سلام الکساندر ووچیچ رئیس جمهوری صربستان را به همتای ایرانی، رئیس جمهوری اسلامی ایران ابلاغ کرد.

در این گزارش یادآور شد که سلاکوویچ همچنین در نشست با کاظم خاوازی وزیر جهاد کشاورزی ایران به آمادگی زیاد دو کشور برای بهبود همکاری ها به ویژه در زمینه مالی و تعمیق همکاری ها در زمینه تهیه بذر، مواد کاشت، انتقال فن آوری ها و تجارب بین موسسات تحقیقت علمی و سایر موسسات دو کشور اشاره نموده است.

تلویزیون صربستان نوشت: وزیر سلاکوویچ در ملاقات خود با دیگر مقامات ایرانی ضمن اشاره به بازار بیش از 82 میلیونی ایران، گفت که از برانیسلاو ندیموویچ وزیر کشاورزی صربستان دعوت بعمل آمده تا به همراه هیأتی از حوزه فراوری محصولات کشاورزی، صنایع غذایی و صنایع تبدیلی به ایران سفر کند.

در این گزارش همچنین اشاره شد که وزیر خارجه صربستان در ملاقات های دو روزه خود با مقامات ایرانی در باره مقدمات نشست کمیسیون مختلط دو کشور که قرار است سال جاری در تهران برگزار گردد، گفت و گو و گفتگو شد.

رئیس دیپلماسی صربستان در ملاقات دیگر خود با مقامات ایرانی در گفت و گو با محمد باقر قالیباف رئیس مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه روابط سیاسی دو کشور بسیار عالی است، گفت که این روابط باید به همکاری های مالی منتقل گردد.

تانیوگ، خبرگزاری دولتی صربستان نیز در گزارشی جامع به ملاقات های وزیر سلاکوویچ اشاره نمود و نوشت که وزیر خارجه صربستان در بخشی از سفر دو روزه به ایران در روز اول با همتای ایرانی خود محمد جواد ظریف ملاقات و در خصوص توسعه بیشتر همکاری های دو جانبه به ویژه امکانات توسعه همکاری ها در تجارت و اقتصاد گفت وگو کرد.

توافق نامه همکاری بین وزارتخانه های امور خارجه دو کشور نیز در این دو ملاقات بین وزرای امور خارجه دو کشور امضا شد.

روزنامه داناس چاپ بلگراد نیز در گزارشی جامع به ملاقات های وزیر امور خارجه صربستان با مقامات بلندپایه ایرانی اشاره نمود و نوشت: سلاکوویچ، پس از جلسات خود در تهران با عالی ترین مقامات ایران، گفت که دو کشور روابط سیاسی بسیار جدی دارند.

در این گزارش همچنین اشاره شده است که رئیس دیپلماسی صربستان پس از ملاقات های خود با حسن روحانی رئیس جمهوری ایران، محمد باقر قالیباف رئیس مجلس شورای اسلامی و کاظم خاوزازی وزیر جهاد کشاورزی ایران گفت که مقامات این کشور برای تعمیق و بهبود همکاری ها به ویژه در زمینه مالی و کشاورزی آمادگی زیادی دارند.

این روزنامه همچنین در بخشی از گزارش خود اشاره نمود که سلاکوویچ در انتها ملاقات های خود در تهران گفت که با مقامات بلندپایه ایران در خصوص اینکه همکاری های دو کشور منافع متقابل برای اقتصاد و مردم صربستان و اقتصاد و مردم ایران همراه دارد، گفت و گو و گفتگو شد.

در پایگاه های اینترنتی تلویزیون ووی وودینا صربستان و تلویزیون خصوصی ان تی N1 نیز در گزارشی به ملاقات سلاکوویچ با حمید زادبوم معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت و رئیس سازمان حمایت از تجارت ایران اشاره و نوشتند که در این نشست درباره امکانات بهبود روابط مالی بین دو کشو ر صحبت شد.

طرفین در این ملاقات ارزیابی کردند که همکاری های بین دو کشور می توانند در زمینه های مختلف مانند؛ صنایع دارویی، صنایع غذایی و اتومبیل، کشاورزی، بخش فناوری، صنعت مبلمان، نساجی و ماشین آلات و سایر زمینه ها بهبود یابد.

سلاکوویچ همچنین تاکید نمود که در این نشست در خصوص توافق تجارت آزاد بین دو کشور نیز صحبت شد.

311311

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 1 خرداد 1400 بروزرسانی: 1 خرداد 1400 گردآورنده: dostblog.ir شناسه مطلب: 9917

به "بازتاب سفر وزیرخارجه صربستان به ایران در رسانه های این کشور" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بازتاب سفر وزیرخارجه صربستان به ایران در رسانه های این کشور"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید