اختصاص هفتاد درصد بودجه معاونت ریاست جمهوری در امور زنان و خانواده به طرح های استانی

به گزارش دوست بلاگ، با حضور معاون رییس جمهور در امور زنان و خانواده،آنالیز میزان تحقق سند ارتقا شرایط زنان و خانواده استان خراسان شمالی در جلسه شورای برنامه ریزی و توسعه استان به شکل ویدئو کنفرانس برگزار گردید.

اختصاص هفتاد درصد بودجه معاونت ریاست جمهوری در امور زنان و خانواده به طرح های استانی

با حضور معاون رییس جمهور در امور زنان و خانواده،آنالیز میزان تحقق سند ارتقا شرایط زنان و خانواده استان خراسان شمالی در جلسه شورای برنامه ریزی و توسعه استان به شکل ویدئو کنفرانس برگزار گردید.

آنالیز میزان تحقق سند ارتقا شرایط زنان و خانواده استان خراسان شمالی در جلسه شورای برنامه ریزی و توسعه استان با حضور معاون رییس جمهور در امور زنان و خانواده، استاندار، مدیر کل امور زنان و خانواده خراسان شمالی و سایر مسئولین استانی به شکل ویدئو کنفرانس برگزار گردید

معصومه ابتکار در این جلسه با تاکید بر توجه به اجرای طرح های توانمندسازی زنان در استان ها، گفت: طرح های مشاغل نوین خانگی برای زنان سرپرست خانوار، آموزش و حمایت از زنان روستایی برای فراوری محصولات سالم و یاری به صندوق های اعتبارات خُرد زنان از جمله این طرح ها است.

معاون رییس جمهور با اشاره به اینکه موضوع تحقق عدالت جنسیتی و تحکیم خانواده دو محور اصلی کار ما در دولت بوده که در سطح ملی اجرایی شده، گفت: برای این که شاخص های عدالت جنسیتی قابل رصد و پایش باشد، با همکاری مرکز ملی آمار ایران شناسنامه ای برای آن تنظیم و ابلاغ شد که در حال حاضر ملاک ما برای تحقق عدالت جنسیتی در هر منطقه و هر استان در سطح ملی به شمار می آید.

وی با بیان اینکه اسناد ارتقاء شرایط زنان و خانواده که در شوراهای برنامه ریزی 31 استان تصویب شده، نقشه راه و برنامه ای نتیجه محور است که مشخص می نماید همه دستگاهها و بخش ها چه اقداماتی باید انجام دهند، اضافه کرد: علاوه بر این دستگاه ها و بخش ها هم برنامه هایی را به شکل جداگانه برای تحقق عدالت جنسیتی ارائه داده اند که تصویب شده و در حال اجراست.

معاون رییس جمهور گفت: طرح توان افزایی زنان سرپرست خانوار به وسیله مشاغل نوین خانگی دراستان خراسان شمالی با همکاری جهاد دانشگاهی به اجرا در آمده که با شناسایی مهارت های آنها و برگزاری دوره های آموزشی عمومی و تخصصی، این گروه هدف را تا مرحله اتصال به بازار پیش برده است.

ابتکار در ادامه با اشاره به کوشش های اجرا شده در حوزه زنان با همکاری وزارت جهاد کشاورزی که گزارش آن روز قبل در حضور رییس جمهور ارائه شده بود، گفت: جهت تربیت تسهیلگران برای فراوری محصولات استاندارد و سالم برنامه هایی داریم که در استان خراسان شمالی هم اجرا شده است.

وی اضافه کرد: طرح تاب آوری با هدف شناسایی آسیب ها، ایجاد فضای مناسب جهت توان افزایی جوامع محلی، افزایش خودباوری و اعتماد به نفس و دستیابی به تغییر شرایط نامطلوب، به اجرا درآمده و بحث تاب آوری اجتماعی یک حرکت مثبت اجتماعی است که استمرار دارد و نباید انتها یافتنی باشد، چرا که تمامی جوامع در همه دوران ها آسیب پذیر هستند و حتی کشورهای توسعه یافته اکنون با مسائل جدی در عرصه های اجتماعی روبرو هستند و به عنوان مثال کشورهای اروپایی مانند فرانسه و آلمان با بحث خشونت علیه زنان مواجهند، به نحوی که در فرانسه هر هفته یک زن و در آلمان هر سه روز یک زن کشته می گردد، یعنی اکنون با همه گیری کرونا، بحث خشونت خانگی تشدید هم شده و لذا مسئله آسیب ها به گونه ایست که باید به شکل مستمر به جوامع محلی توجه کنیم.

معاون رییس جمهور در ادامه با تاکید بر اینکه یکی از ابعاد مهم طرح تاب آوری اجتماعی همین موضوع است، گفت: به همین دلیل ما برای جوامع محلی نیازمند تغییر دو سازوکار اجرایی ارائه داده ایم که یکی از آنها موافقت نامه ما با وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی برای توسعه تعاونی ها و دیگری موافقت نامه ما با وزارت جهاد کشاورزی جهت توسعه صندوق های اعتباری زنان روستاییست که این مرحله نهایی طرح تاب آوری بوده و ما نباید این جوامع را پس از طی این دوره رها کنیم.

ابتکار از تخصیص 70 درصدی اعتبارات معاونت زنان و خانواده در سطح استان ها در سال 99 اطلاع داد و گفت: هر چند اعتبارات معاونت از ابتدا محدود بوده اما در این دوره رشد 340 درصدی اعتبارات معاونت را داشته ایم و به همان نسبت شاهد رشد طرح ها بوده ایم و به عنوان مثال در خراسان شمالی این افزایش اعتبار موجب شد مواردی همچون صندوق های اعتباری خرد زنان، تربیت تسهیلگران در موضوع فراوری محصولات استاندارد، تربیت تسهیلگران جهت فراوری محصولات خانگی و حفظ مناطق دارای گیاهان ارزشمند با هدف تبدیل آنها به داروهای گیاهی در استان شما اجرا گردد، بنابراین باید کوشش کنیم تا در بودجه سال 1400 سهم بیشتری به بانوان تخصیص داده گردد چرا که با جذب بیشتر اعتبارات می توانیم طرح هایی مانند تحکیم بنیان خانواده، ایجاد اشتغال برای زنان و افزایش مهارت آموزی بانوان را به شکل بهتری پیاده کنیم.

ابتکار با بیان اینکه طرح کمند یکی از طرح های اولویت دار دولت است که توسط معاونت و با همکاری وزارت علوم تحقیقات و فناوری اجرایی شده، توضیح داد: این طرح تا به امروز در 19 استان اجرایی شده و امیدواریم خراسان شمالی نیز به دنبال اجرای این طرح باشد.

وی توضیح داد:سهم مدیریتی زنان در سال 92، پنج درصد بود که در اوایل دولت دوازدهم به 12 درصد و امروز به حدود 26 درصد رسیده و اکنون بیش از هشت هزار مدیر جدید زن در کشور و در رتبه های عالی و میانی مشغول به فعالیت هستند که این آمار بدون احتساب مدیران زن در مدارس است که عملکرد بسیار خوبی دارند.

معاون رییس جمهور با بیان اینکه بانوان خراسان شمالی تا به امروز در حوزه های مختلف از جمله برندسازی محصولات فعالیت های چشمگیری داشته اند، گفت: برای برطرف مسائل زنان در زمینه اشتغال باید در حوزه شهری با ایجاد تعاونی زنان و در حوزه روستایی با ایجاد صندوق خرد زنان این قشر را وارد چرخه فعالیت کنیم.

ابتکار گفت: در کوشش هستیم تا در این سند بخش های توسعه شهرستانی استان ها را نیز تعریف کنیم که هم اینک خراسان شمالی در این مهم توانسته اقدامات خوبی انجام دهد و به همین دلیل در این زمینه الگوی کشور شده است.

در این جلسه محمد علی شجاعی استاندار خراسان شمالی گفت: کوشش ما این بوده تا تمام مطالبات و خواسته های حوزه بانوان را بدون در نظر دریافت میزان اعتبارات در همه شهرستان های استان عملیاتی کنیم.

وی با تاکید بر اینکه حوزه بانوان از اهمیت بالایی برخوردار است ، اضافه کرد: در بحث سواد آموزی بانوان با رشد بیش از 3 درصدی و با نگاه و همراهی خوب مدیران دستگاه های اجرایی شاهد رشد این حوزه هستیم.

شجاعی توضیح داد: هیچگاه معضلی به لحاظ اجرا در حوزه بانوان استان نداشته ایم، زیرا بانوان در تمامی عرصه ها دلسوزانه و مدبرانه فعالیت داشته اند.

استاندار خراسان با اشاره به سفر های قبلی معاون رییس جمهور در امور زنان و خانواده به این استان گفت: برای ساخت یک مدرسه سه کلاسه که از مصوبات این سفر بود، یک میلیارد ریال اعتبار از سوی نهاد ریاست جمهوری و 4 میلیارد ریال از سوی استان اختصاص یافت.

شجاعی توضیح داد: نیازمند اختصاص اعتبارات بیشتر برای برطرف کمبودهای حوزه بانوان استان هستیم.

در این جلسه ملیحه یغمایی مدیر کل امور زنان و خانواده خراسان شمالی با تاکید بر اینکه 49 درصد جمعیت استان را بانوان تشکیل داده که نیمی از آن ها در روستاها ساکن هستند، اضافه کرد: با هدف ارتباط بیشتر با بانوان مجمع مشورتی بانوان در سطح استان و در سطح هر یک از شهرستان ها تشکیل شد.

وی با اشاره به تنظیم سند نقش بانوان در استان، گفت: با مدل سازی از این سند برای هر یک از شهرستان های استان نیز این سند را آماده نموده ایم.

یغمایی اضافه کرد: اولویت بانوان در هر یک از شهرستان را احصا نموده و ذیل آن مصوباتی داشتیم که ساخت و تجهیز پارک های بانوان، سالن اختصاصی بانوان، تأمین تجهیزات حوزه سلامت بانوان و ایجاد بازار برای فراوریات مشاغل خانگی از جمله آن ها بوده است.

مدیرکل امور زنان و خانواده خراسان شمالی همچنین از کسب رتبه سوم خراسان شمالی در حوزه مشارکت مالی بانوان اطلاع داد و گفت: طی سال گذشته 4 محصول را برند سازی کردیم زیرا برای حمایت از مشاغل خانگی برنامه داریم.

وی گفت: برای فروش محصولات خانگی بانوان از ابتدای کرونا، 2 بازار تخصصی فروش آنلاین محصولات ایجاد کردیم که یکی از آنها فقط در شب یلدا 500 میلیون تومان فروش داشت.

ایرانیرو: ایرانیرو: سفر به زیباترین شهرهای ایران، تبریز، مشهد، اصفهان، شیراز، یزد

dorezamin.com: دور زمین: آشنایی با زیبایی های دنیا در مجله گردشگری

بانیما: قدرت گرفته از سیستم مدیریت محتوای بانیما

منبع: خبرگزاری آریا
انتشار: 6 مهر 1400 بروزرسانی: 6 مهر 1400 گردآورنده: dostblog.ir شناسه مطلب: 9924

به "اختصاص هفتاد درصد بودجه معاونت ریاست جمهوری در امور زنان و خانواده به طرح های استانی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اختصاص هفتاد درصد بودجه معاونت ریاست جمهوری در امور زنان و خانواده به طرح های استانی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید