9 مورد از بهترین روش های آموزش مدیریت اقتصادی به بچه ها

به گزارش دوست بلاگ، تقریباً همه والدین بهترین خواسته ها را برای فرزندان خود دارند. آن ها سعی می نمایند هر چیزی که کودک احتیاج دارد را در اختیارش قرار دهند و حتی از همان کودکی اغلب احتیاجهای بزرگسالی او را نیز تأمین نمایند. به طور مثال شاید حساب پس اندازی برای او باز نموده و سال ها در آن حساب ماهانه پول پس انداز نمایند یا خانه ای پیش پرداخت نمایند تا کودک در بزرگسالی دچار مشکل نشود، اما شاید بهترین کاری که والدین می توانند انجام دهند، آموزش مدیریت اقتصادی به بچه ها خود است.

9 مورد از بهترین روش های آموزش مدیریت اقتصادی به بچه ها

اگر علاقمند به دریافت بهترین خدمات تحصیل در انگلیس هستید با ما همراه شوید، با مجری مستقیم ویزای تحصیلی انگلیس، با دریافت مشاوره رایگان از مجربترین تیم مهاجرتی انگلستان، بهترین مسیر را به سوی دانشگاه های انگلیس انتخاب کنید.

شاید بگویید برای این کار زود است و فرزندان در سنین جوانی خودبه خود مدیریت اقتصادی شخصی را خواهند آموخت، اما باید گفت احتمال این که روش های مدیریت پول در مدارس به بچه ها آموزش داده گردد خیلی کم است. همچنین اگر کودک ارزش های اساسی پول را در خانه نیاموزد، ممکن است عادت های بد اقتصادی در او شکل بگیرد که تغییر آن ها در بزرگسالی سخت است.

آموزش مدیریت اقتصادی به بچه ها

1. مسائل اقتصادی را وارد زندگی روزانه کودک کنید

سعی کنید در طول روز و مخارج روزانه منزل، کودک را هم درگیر مسائل و محاسبات اقتصادی کنید. فرصت های بسیاری برای آموزش به کودک وجود دارد تا او بتواند ارزش پول و روش های مدیریت آن را به خوبی درک کند. مانند موارد زیر:

  • کودک را به همراه خود به مراکز خرید ببرید. قیمت دو مورد مشابه را مقایسه کنید و برای او شرح دهید که چرا ممکن است قیمت ها با یکدیگر متفاوت باشد.
  • اجازه دهید کودک نیز در هنگام پرداخت صورت حساب مشارکت داشته یا حداقل تماشا کند. در صورت احتیاج قیمت اقلام خریداری شده را برای او شرح دهید.
  • اجازه دهید کودک بداند که هر ماه چقدر درآمد دارید و چقدر پول خرج می گردد. در این صورت می تواند درک کند که میزان درآمد چه نسبتی با هزینه ها دارد و برای تأمین هزینه های یک ماه چقدر باید درآمد داشت.

2. از مقایسه هایی بهره ببرید که کودک بتواند ارزش پول را درک کند

شاید صحبت در خصوص پول و مدیریت پول برای کودک و حتی نوجوانان کمی انتزاعی و درک آن سخت باشد. در روش های مقایسه ای کمی خلاقیت به خرج دهید و به گونه ای مقایسه کنید تا آن ها هم متوجه ارزش پول شوند.

مقایسه ای ملموس برای کودک انجام دهید

به طور مثال می توانید از الگوهای زیر بهره ببرید:

  • به جای اینکه بگویید این پاکت شیر 15 هزار تومان است، بگویید من می توانم با 15 هزار تومان پاکتی شیر، یا دو بسته شکلات و یا کمی سیب بخرم. شما کدام را انتخاب می کنید؟
  • اگر به طور مثال ساعتی 30 هزار تومان درآمد دارید، به فرزند خود بگویید که یک پاکت شیر برابر با نیم ساعت کار در شغل شماست.

3. هزینه های ماهانه کودک را به صورت حساب شده و با برنامه به او بدهید

اگر قصد دارید فرزندی بار بیاورید که بداند روش های صحیح پول خرج کردن چیست و به فردی ولخرج تبدیل نگردد، باید از زمان کودکی برنامه ریزی صحیح را به او بیاموزید. البته میزان هزینه ماهانه ای که هر خانواده برای کودک در نظر می گیرد، نسبت به شرایط اقتصادی شان متفاوت است. با این حال دادن هزینه به صورت ماهانه به فرزند و برانگیختن احساس مسئولیت او مزیت های زیر را به دنبال دارد:

  • کودک می بیند که پول واقعی در اختیار دارد و از اینکه می تواند برای پول های خود تصمیم بگیرد، احساس بهتری خواهد داشت.
  • پیامدها نیز واقعی هستند. اگر کودک پول خود را با بی برنامگی تمام کند، برای خریدهای دیگرش باید تا آخر ماه صبر کند.

اگر در آموزش مدیریت اقتصادی به بچه ها خود مصمم هستید و واقعاً قصد دارید آن ها زندگی با برنامه را یاد بگیرند، سعی کنید به قوانین و برنامه های خود پایبند باشید. پس زمان مشخصی را برای دادن هزینه های ماهانه به کودک در نظر بگیرید و هرگز زمان آن را تغییر ندهید. حتی اگر کودک نتوانست هزینه های خود را مدیریت کند، مجدداً به او پول ندهید.

کارشناسان توصیه می نمایند هزینه های ماهانه کودک را عادلانه محاسبه کنید و سپس مبلغ را در اختیار او بگذارید. پرداخت ماهانه بهتر از هفتگی است. چرا که کودک فرصت بیشتری برای یادگیری نحوه مدیریت مقدار بیشتری پول، دارد.

4. الگوی مناسبی برای آن ها باشید

شما اولین و مهم ترین الگو برای فرزندان تان هستید. بنابراین باید مدیریت اقتصادی را ابتدا از خودتان آغاز کنید و در رسیدن به اهداف اقتصادی خود کوشش کنید، اما اگر در این رابطه دچار مشکل هستید و به طور مثال پراداخت وام های تان عقب می افتد یا هزینه ها بیش از درآمد می گردد، احتیاجی به پنهان کاری نیست. باید به خانواده خود اعتماد کنید و با آن ها صادق باشید. مسائل را در منزل و در حضور همه اعضای خانواده به خصوص فرزندان عنوان کنید و سعی کنید به یاری یکدیگر به دنبال اصول صحیح مدیریت اقتصادی و راهی برای برطرف مسائل باشید.

آموزش سایر روش های مدیریت اقتصادی به بچه ها مانند پس انداز

5. سایر روش های مدیریت هزینه ها را نیز به بچه ها آموزش دهید

تنها گزینه برای مدیریت پول، روش های صحیح خرج کردن نیست. می توانید با آموزش روش های پس انداز کردن، سرمایه گذاری و… هم به آن ها در مدیریت بهتر پول های شان یاری بسیاری کنید. به عنوان مثال کودک اگر بداند چگونه هر ماه مقداری از پول های خود را پس انداز کند، می تواند در عرض چند ماه یا چند سال، سرمایه خوبی جمع آوری نموده و همین روش ها را در بزرگسالی نیز الگوی خود قرار دهد.

6. اجازه دهید کودک بیاموزد

اگر فرزند شما می خواهد تمام هزینه ماهانه ای که در اختیارش قرار داده اید را صرف یک اسباب بازی گران قیمت کند، این اجازه را به او بدهید. پس از این که تمام پول خود را خرج کرد و دیگر پولی برای خرید چیزهای دیگر در طول ماه نداشت، می آموزد که این کار اشتباه بوده و نباید چنین تصمیمی می گرفت. به او بگویید که اگر پس انداز کند، می تواند پس از چند ماه وسیله موردعلاقه اش را تهیه کند، اما خرج کردن تمام پول یک ماه برای آن اسباب بازی اشتباه بود.

هر چند که دادن چنین اجازه ای ممکن است در ابتدا اشتباه به نظر بیاید، اما میبینیم که مزیت های بسیاری به همراه دارد. چرا که علاوه بر یادگیری عملی پس انداز، می تواند به عنوان روشی عالی برای آموزش مدیریت اقتصادی به بچه ها به شمار رود.

7. اهداف اقتصادی بلند مدت خانواده را با بچه ها به اشتراک بگذارید

ارزش اهداف بلند مدت اقتصادی را به کودک تفهیم کنید. به طور مثال اگر سال جاری هزینه زیادی برای تعمیر خانه صرف نموده اید به فرزندان خود شرح دهید که سال جاری باید کمی صرفه جویی کنید. چرا که به دلیل هزینه های زیاد تعمیرات خانه، مقدار کمتری پول در دسترس دارید. بنابراین سایر اهداف بلند مدت مانند مسافرت، بهتر است به سال بعد موکول گردد.

اضطراب زیادی به کودک وارد نکنید

8. اضطراب زیادی به کودک وارد نکنید

اگر فرزند شما این احساس را داشته باشد که پول درآوردن مشکل است و خرج کردن آن موجب بدبختی و مسائل فراوان می گردد، این دیدگاه را به بزرگسالی خود نیز انتقال می دهد و همیشه در خصوص پول احساس استرس و اضطراب دارد. نباید چنین دیدگاهی در او ایجاد کنید. کودک باید بتواند با این دیدگاه به پول نگاه کند که می تواند آن را خرج کند اما باید برای این کار برنامه داشته باشد و بتواند هزینه های خود را مدیریت کند. باید بابت پولی که دارد و می تواند از آن لذت ببرد، خشنود باشد.

همچنین اگر کودک شما این این توانایی را دارد که در اوقات فراغت خود یا در تابستان ها، با انجام کارهایی کوچک برای خود کمی پول درآورد، حتماً این اجازه را به او بدهید.

9. در صورت لزوم همراه با شرح علت، مخالفت کنید

گاهی اوقات ممکن است فرزندتان، درخواست مجدد پول کند. در این حالت باید بتوانید مقاومت کنید و علت این کار را هم برای او شرح دهید. اگر تسلیم شوید علاوه بر این که اعتبار قوانین خود را زیر سؤال می برید، فرصت مشاهده ساز و کار دنیای واقعی را از کودک می گیرید. او باید یاد بگیرد قانون دنیای واقعی چیست و چگونه می تواند هزینه های خود را با میزان پولی که دارد، مطابقت دهد.

اما در صورت لزوم می توانید کمی منعطف تر باشید. به طور مثال اگر کودک برای خرید هدیه ای برای دوستان اش از شما درخواست پول می نماید، می توانید این پول را به عنوان قرض به او بدهید. در عوض او باید قول دهد که این پول را در طول ماه های آینده، با پس انداز جمع آوری نموده و به شما پس بدهد.

سخن پایانی

یکی از مهم ترین کارهایی که والدین باید آن را انجام دهند، آموزش مدیریت اقتصادی به بچه ها است. همین کار آن ها را تبدیل به بزرگسالی مستقل، با برنامه و آینده نگر می نماید. سنین مناسب نیز همان سنین کودکی است، چرا که کودک به راحتی همه چیز را فرا می گیرد. استفاده از روش هایی که معرفی کردیم، می تواند این آموزش را بسیار ساده تر کند. بنابراین باید با آموزش نحوه صحیح خرج کردن، پس انداز، سرمایه گذاری و… هوش اقتصادی بچه ها خود را تقویت کنید تا در آینده برای داشتن زندگی مستقل و جدا شدن از والدین آمادگی بیشتری داشته و فردی پیروز تر باشند. برای تقویت هوش اقتصادی بچه ها توصیه می کنیم مطلب راه های کاربردی برای تقویت هوش اقتصادی بچه ها را نیز مطالعه کنید. در نهایت نباید فراموش کنید نظرات و پیشنهادات خود را با ما سایر همراهان انگیزه به اشتراک بگذارید.

منبع: مجله انگیزه
انتشار: 2 آبان 1399 بروزرسانی: 2 آبان 1399 گردآورنده: dostblog.ir شناسه مطلب: 6773

به "9 مورد از بهترین روش های آموزش مدیریت اقتصادی به بچه ها" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "9 مورد از بهترین روش های آموزش مدیریت اقتصادی به بچه ها"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید