پیگیری کارت سوخت المثنی ؛ تمام نکاتی که باید درباره این فرایند بدانید

به گزارش دوست بلاگ، کارت سوخت تان را گم نموده اید؟ نگران نباشید، اگر کارت سوخت تان گم یا دزدیده گردد یا به هر دلیلی به آن دسترسی نداشته باشید، امکان دربافت کارت سوخت المثنی وجود دارد. با طی کردن چند مرحله و ارائه مدارکی می توانید دوباره صاحب کارت سوخت شوید. چطور و چگونه؟

پیگیری کارت سوخت المثنی ؛ تمام نکاتی که باید درباره این فرایند بدانید

نحوه دریافت کارت سوخت المثنی چیست؟

اگر کارت سوخت تان گم شده و دیگر به آن دسترسی ندارید، باید آن را بسوزانید. در صورتی که کارت را نسوزانید، امکان دارد که سارقان از آن سؤاستفاده نمایند. به طور کلی هم هر استفاده ای که از کارت گردد، شما مسئول آن خواهید بود. بهتر است که به مرکز پلیس +10 مراجعه و درخواست سوزاندن کارت را مطرح کنید.

برای هر وسیله چند بار کارت سوخت صادر می گردد؟

محدودیتی در صدور کارت سوخت برای وسایل نقلیه مختلف از جمله انواع خودرو و موتور وجود ندارد. اما بدانید که مدت زمان صدور کارت سوخت تقریباً یک تا 3 ماه است. بنابراین، بهتر است که از کارت تان به خوبی مراقبت کنید تا در فواصل صدور مجدد آن، مجبور به مصرف بنزین آزاد نشوید.

سخنگوی شرکت ملی پخش فراورده های نفتی اعلام نموده است که منع و مسئله ای برای صدور کارت سوخت وجود ندارد و به تمام تقاضاها در این زمینه پاسخ داده می گردد. با این حال، از آنجا که به طور قطعی تعیین نیست، چه زمانی به درخواست تان برای صدور کارت نو ترتیب اثر داده می گردد، بهتر است که در حفظ آن دقت به خرج بدهید.

مراحل دریافت کارت سوخت المثنی چیست؟

در سال های گذشته، صحبت هایی درباره سامانه ثبت نام اینترنتی کارت سوخت المثنی مطرح شد اما همچنان تنها راه پیگیری کارت المثنی به طور حضوری است. افرادی که کارت سوختشان را گم می نمایند، باید به یکی از مراکز پلیس +10 بروند.

حضور فردی که کارت به نام او است در مرکز ضروری خواهد بود. در صورت حضورنداشتن صاحب کارت، وکیل او هم می تواند با همراه داشتن وکالت نامه به مرکز پلیس+10 برود. پس از مراجعه به این مرکز، احتیاج است که مدارکی ارائه گردد. مدارک لازم کارت المثنی به این توضیح هستند:

 • شناسنامه و کارت ملی مالک کارت یا وکیل او؛
 • نشانی و کد پستی محل زندگی مالک خودرو؛
 • اصل و رونوشتی از برگ سبز و کارت خودرو؛
 • ارائه بیمه شخص ثالث خودرو؛
 • ارائه فرم های تکمیل شده در مرکز؛
 • رسید پرداخت مبلغ مورداحتیاج

پس یادتان باشد که امکان درخواست کارت المثنی اینترنتی وجود ندارد و ضروری است که برای پیگیری این موضوع به طور حضوری به مرکز پلیس +10 مراجعه کنید.

مدت زمان صدور کارت سوخت المثنی چقدر است؟

شرکت ملی پخش فراورده های نفتی که متولی صدور کارت های سوخت است، مدت زمان صدور کارت ها را یک ماهه اعلام نموده است. با این حال، گاهی درخواست نمایندگان کارت المثنی باید مدت زمان بیشتری را برای دریافت آن به انتظار بنشینند.

در برخی از مواقع، بین 1 تا 3 ماه طول می کشد تا کارت سوخت به دست صاحبش برسد. شرکت ملی مدعی است که سهمیه سوخت وسایل نقلیه یک ماه ذخیره می گردد و برای همین باید کارت ها یک ماهه صادر شوند. در هر حال، اگر کارت تان را گم نموده و درخواست موردی نو داده اید، باید در حدود 1 تا 3 ماه منتظر صدور کارت تازه باشید.

نحوه پیگیری کارت سوخت المثنی چگونه است؟

برای پیگیری کارت المثنی می توانید از چند روش بهره ببرید. پس از ثبت درخواست دریافت کارت به شما کد رهگیری داده می گردد. با این کد می توانید به روش های زیر اقدام به پیگیری صدور کارت سوخت المثنی کنید:

 • پیگیری کارت سوخت المثنی از پست؛
 • پیغامک زدن به شماره (1101202040)؛
 • مراجعه حضوری به پلیس +10.

مراجعه به سایت اداره پست

پیگیری کارت سوخت با مراجعه به سایت اداره پست مقدور است. کافی است، کد رهگیری را وارد کنید تا مرحله صدور کارت سوخت را ببینید.

پیغامک زدن به شماره مخصوص

در صورتی که نتوانید از راه اینترنت کارت سوخت المثنی را پیگیری کنید، امکان فرستادن پیغامک به شماره 1101202040 هم برایتان وجود خواهد داشت. محتوای پیغام باید شماره VIN خودرو باشد.

 • اگر قصد پیگیری صدور کارت موتور را دارید، باید قالب و شکل پیغامکتان این طور باشد: M*VIN؛ یعنی حرف M را بنویسید و بعد ستاره و پس از آن شماره VIN موتور.
 • اگر قصد پیگیری کارت ماشین را دارید، باید قالب و شکل پیغامکتان این طور باشد: V*VIN؛ یعنی حرف V را بنویسید و بعد ستاره و پس از آن VIN ماشین.

مراجعه حضوری به پلیس +10

روش دیگری هم برای آنالیز و پیگیری شرایط کارت سوخت وجود دارد. با مراجعه به همان مرکز پلیسی که درخواست کارت داده اید، جویای شرایط کارت شوید. پیگیری کارت المثنی با کد ملی و در دست داشتن کد رهگیری اولیه مقدور است.

در صورتی که هرگونه پرسشی درباره کارت المثنی در فکر دارید، می توانید با شماره 09627 در مرکز پاسخگویی شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی ایران تماس بگیرید.

سامانه کارت المثنی (سایت ثبت نام) چیست؟

ثبت نام برای درخواست کارت المثنی به وسیله اینترنت مقدور نیست. همان طور که پیش تر هم گفته شد، برای درخواست و دریافت این کارت باید به پایگاه های پلیس +10 مراجعه کنید.

پیش تر عنوان می شد که با مراجعه به سایت و اپلیکیشن دولت همراه یا حتی به وسیله کد دستوری *4# می توانید درخواست کارت المثنی را ثبت کنید. در حال حاضر، چنین روش هایی وجود ندارد و سامانه کارت المثنی فعال نیست.

رمز کارت سوخت المثنی چگونه است؟

کارت های سوخت اصلی و المثنی دارای رمز هستند. رمز کارت سوخت المثنی و اصلی به طور پیش فرض، 4 رقم آخر کد ملی مالک خودرو است. بهتر است که رمز کارت را تغییر ندهید چون در صورت فراموش کردن آن باید به طور حضوری به یکی از دفاتر شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی مراجعه کنید.

سوالات متداول

منبع: بلاگ دیوار
انتشار: 19 آبان 1401 بروزرسانی: 19 آبان 1401 گردآورنده: dostblog.ir شناسه مطلب: 15860

به "پیگیری کارت سوخت المثنی ؛ تمام نکاتی که باید درباره این فرایند بدانید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پیگیری کارت سوخت المثنی ؛ تمام نکاتی که باید درباره این فرایند بدانید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید