نوشابه های رژیمی خطر سکته مغزی و زوال عقل را افزایش می دهند

به گزارش دوست بلاگ، تا به امروز به این فکر نموده اید که آیا نوشابه های رژیمی با شیرین نماینده های مصنوعی برای شما خطرناک هستند؟ شاید در برابر نوشابه های شیرین رایج که با شکر شیرین شده اند گزینه بهتری به تعداد بروند، ولی این دیدگاهی کاملا سطحی است و پژوهش ها آن را تأیید نمی نمایند.

نوشابه های رژیمی خطر سکته مغزی و زوال عقل را افزایش می دهند

با توجه به این پژوهش ها، نوشابه هایی که با قند مصنوعی شیرین می شوند، خطرات گوناگونی در پی دارند. برای نمونه، آن ها می توانند منجر به سکته مغزی و زوال عقل شوند. به معنای دیگر، آن ها مغزتان را نابود می نمایند. پژوهش گران دانشگاه بوستون آمریکا با انجام چندین آزمایش به این نتیجه رسیدند کسانی که نوشابه های رژیمی می خورند، در مقایسه با سایر مردم، با احتمال کم وبیش سه برابر برای ابتلا به زوال عقل و سکته مغزی روبه رو هستند.

نوشیدنی های شیرین و آن هایی که قند مصنوعی دارند هم خطرات خودشان را شامل می شوند. در این نوشتار به آنالیز پژوهش های مرتبط با این نوشیدنی ها می پردازیم. در ادامه با خبرنگاران مگ همراه باشید.

نوشیدنی هایی که قند مصنوعی دارند، ابتلا به سکته مغزی و زوال عقل را افزایش می دهند

پژوهش گران درباره مصرف نوشیدنی های رژیمی در میان 3000 بزرگسال پژوهش نموده و به اطلاعات شگفت آوری درباره این محصولات دست پیدا کردند. با آنالیز خطر ابتلا به سکته مغزی در افراد بالای 45 سال و زوال عقل در افراد بالای 60 سال، پژوهش گران دریافتند مصرف نوشابه های رژیمی به طور مداوم می تواند خطر این بیماری ها را سه برابر کند! خطر این نوشیدنی ها حتی با در نظر گرفتن سایر عوامل تأثیرگذار در بیماری ها از جمله پرخوری، کیفیت پایین رژیم غذایی، سیگار کشیدن و تناسب اندام نامناسب هم همچنان بالا است.

دکتر سودا سشادری (Sudha Seshadri) عضو هیئت علمی دانشگاه بوستون درباره این پژوهش ها گفته، اگرچه نمی توان این مطالعات را کاملا قطعی خواند، ولی داده هایی قوی را نشان می دهند که نمی توان آن ها را نادیده گرفت. به نظر نمی رسد مصرف نوشیدنی های شیرین سودی داشته باشد و جایگزین کردن این قندها با شیرین نماینده های مصنوعی هم کمکی نمی نماید. شاید همان آب معمولی و بی خطر خودمان باید تنها نوشیدنی ای باشد که به آن عادت نموده و مصرف کنیم!

این پژوهش ها در اینجا انتها نیافتند و تأثیرات نوشیدن نوشابه های معمولی هم آنالیز شد. در حالی که این نوشیدنی های شیرین شده با شکر پیوندی با بیماری های زوال عقل و سکته نداشتند، ولی مسائل ویژه خود را در پی دارند! کسانی که به طور مرتب از نوشیدنی های شیرین (چه با شکر، چه شیرین نماینده های مصنوعی) مصرف می نمایند، در مقایسه با کسانی که هرگز سمت این نوشیدنی ها نمی فرایند، با شانس بیشتری برای ابتلا به سکته مغزی، سکته قلبی، حمله ایسکمی گذرا و سندرم کرونری حاد روبه رو هستند.

سال ها است می گویند چربی مضرترین عنصر رژیم غذایی است، ولی امروزه می دانیم چربی های سالم برای سلامتی حیاتی هستند و در واقع قند است که ضررهای گوناگونی به سلامتی وارد می نماید. مصرف زیادی قند یکی از شناخته شده ترین عوامل ابتلا به بیماری های قلبی است.

پژوهش گران با آنالیز تأثیر نوشیدنی های شیرین روی مغز دریافتند مصرف 2 قوطی نوشیدنی شیرین یا بیش از 3 قوطی نوشابه در روز می تواند حجم مغز را کاهش دهد. این به راستی به معنای کوچک شدن مغز و مقدار هیپوکامپ (مرکز یادگیری در مغز) است. افزون بر این، پیری زودرس مغز و ضعیف شدن حافظه را هم در پی دارد. همه این ها عواملی دردسرساز در مراحل آغازین ابتلا به آلزایمر هستند. حتی مصرف یک نوشابه رژیمی در روز هم می تواند مقدار مغز را کاهش دهد.

خطرات دیگر مرتبط با نوشابه های رژیمی

اگرچه دانشگاه بوستون اطلاعات فراوانی درباره پیوند میان نوشابه های رژیمی و زوال عقل داده، ولی عوارض جانبی این نوشیدنی ها تنها به این بیماری خلاصه نمی شوند و پزشکان بیماری ها و مسائل بسیاری را با مصرف نوشیدنی هایی که به طور مصنوعی شیرین شده اند، مرتبط می دانند. از دیگر عوارض جانبی مصرف نوشیدنی های شیرین می توان مسائل زیر را نام برد:

 • افسردگی؛ مصرف بیش از 4 قوطی نوشابه رژیمی در روز با افزایش 30 درصدی خطر ابتلا به افسردگی همراه است.
 • آسیب به کلیه؛ نوشیدن نوشابه های رژیمی در درازمدت می تواند اختلال های کلیوی را تا 30 درصد افزایش دهد.
 • دیابت نوع 2 و نشانگان سوخت وسازی؛ مصرف نوشابه های رژیمی به طور روزانه، خطر را تا 36 درصد افزایش می دهد. افزون بر این، در مقایسه با نوشابه های غیررژیمی، با افزایش 67 درصدی خطر ابتلا به دیابت نوع 2 هم همراه است.

نوشیدنی های سالمی که بسیار بهتر از نوشابه ها هستند

به راستی چرا باید به سراغ نوشیدنی هایی بروید که طول عمر شما را کاهش می دهند و به سلامتی تان آسیب می زنند؟ شما به جای نوشیدنی های رژیمی شیرین و پر از قندهای مصنوعی، می توانید گزینه های زیر را مصرف کنید:

 • چای
 • چای سبز
 • کامبوچا
 • دوغ
 • شربت آب لیمو
 • شربت زنجبیل
 • عرقیات گیاهی
 • آب میوه های طبیعی و بدون شکر
 • آب سبزیجات

بعلاوه می توانید 22 نوشیدنی سالم که بیماری ها را از شما دور می نمایند را هم ببینید و از این نوشیدنی ها به جای نوشیدنی های رژیمی بهره ببرید.

سخن انتهای

شاید شما هم شنیده باشید که می گویند چربی مضرترین عنصر رژیم غذایی است، ولی امروزه می دانیم چربی های سالم برای سلامتی ضروری هستند و در واقع قند است که ضررهای گوناگونی به سلامتی وارد می نماید. زیاده روی در مصرف قند و خوردنی های شیرین یکی از شناخته شده ترین عوامل بیماری های قلبی است.

نوشابه هایی که با قند مصنوعی شیرین می شوند، خطرناک گوناگونی در پی دارند. برای نمونه، آن ها می توانند منجر به سکته مغزی و زوال عقل شوند. بنابراین، به نظر نمی رسد مصرف نوشیدنی های شیرین سودی داشته باشد و جایگزین کردن این قندها با شیرین نماینده های مصنوعی هم کمکی نخواهد کرد.

کسانی که همواره از این نوشیدنی های شیرین استفاده می نمایند، فرقی هم ندارد با شکر شیرین شده باشند یا با شیرین نماینده های مصنوعی، به احتمال زیاد به سکته مغزی، سکته قلبی، حمله ایسکمی گذرا و سندرم کرونری حاد دچار می شوند. خطرات این نوشیدنی ها در کنار چیزهایی مانند عدم ورزش کردن، سیگار کشیدن، رژیم غذایی نامناسب و خواب بی کفیت می توانند بسیار بیشتر هم شوند.

جدا از این ها، نوشیدنی های شیرین با مسائل دیگری مانند افسردگی، آسیب های کلیوی و دیابت نوع 2 هم همراه هستند. پس برترین کار این است که این نوشیدنی ها را کنار بگذارید و از برنامه غذایی تان حذف کنید. در عوض می توانید به سراغ نوشیدنی هایی مانند چای، دوغ، کامبوچا و آب سبزیجات بروید و سبک زندگی سالم تری داشته باشید.

این مطلب صرفا جنبه آموزش و اطلاع رسانی دارد. پیش از استفاده از توصیه های این مطلب حتما با پزشک متخصص مشورت کنید. برای اطلاعات بیشتر بیانیه برطرف مسؤولیت خبرنگاران مگ را بخوانید.

منبع: Dr. Axe

منبع: دیجیکالا مگ
انتشار: 22 مرداد 1400 بروزرسانی: 22 مرداد 1400 گردآورنده: dostblog.ir شناسه مطلب: 10964

به "نوشابه های رژیمی خطر سکته مغزی و زوال عقل را افزایش می دهند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نوشابه های رژیمی خطر سکته مغزی و زوال عقل را افزایش می دهند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید