محل دارو های خانگی را چگونه پاکسازی و بی خطر کنیم؟

به گزارش دوست بلاگ، ممکن است پس از مراجعه به پزشک و دریافت دارو، دارو های تجویز شده تا خاتمه مصرف نشوند. گرچه تصور اشتباه نگهداری این دارو ها در منزل برای روز مبادا بسیار خطرناک و نادرست است، ولی شاهد هستیم که جمع آوری و انبار دارو ها در خیلی از منازل در محلی به نام های قفسه دارویی و یا جعبه های دارویی در آشپزخانه و یا یخچال صورت می گیرد. حال چگونه باید از شر دارو هایی که نیازی به مصرف آن ها نیست، خلاص شد.

محل دارو های خانگی را چگونه پاکسازی و بی خطر کنیم؟

فهرستی از دارو هایی که مرتب مصرف می کنید و در منزل موجود دارید، هنگام مراجعه به پزشک همراه داشته باشید تا از تجویز مجدد آن خودداری گردد.

نحوه نگهداری صحیح دارو ها را بدانید و مطابق آن عمل کنید.

تعداد دارو هایی که باید در یخچال نگهداری شوند اندک است. هنگام دریافت دارو از داروساز نحوه نگهداری دارو را بپرسید.

نگهداری دارو ها در یخچال فقط برای دارو هایی که یخچالی هستند، ضروری و مناسب است. یخچال مانند حمام دارای رطوبت است و باعث می گردد دارو زودتر از رسیدن به تاریخ انقضای روی بسته بندی، خراب گردد.

اگر روی جعبه دارویی نوشته است در دمای اتاق نگهداری گردد، باید دارو در دمای معمول و در حدود 21 تا 25 درجه سانتیگراد نگهداری گردد.

داروخانه ها به هیچ عنوان مجاز به تحویل گرفتن داروی مصرف نشده از بیماران نمی باشند، چراکه به محض خروج دارو از داروخانه، شرایط نگهداری دارو از کنترل خارج می گردد و به همین علت سلامت داروی مرجوعی به داروخانه زیر سوال است. پس با غیر قانونی اعلام نمودن بازگشت دارو به داروخانه، سلامت مصرف کنندگانی که دارو های خود را تنها از داروخانه تهیه می کنند، حفظ خواهد شد.

نظافت کلی عید، زمان مناسبی است تا در هر منزلی، به قفسه یا جعبه دارویی سری بزنیم و به آن سر و سامان دهیم. دارو هایی که تاریخ انقضایش فرا رسیده است را جدا و به شکل صحیح معدوم نمائیم. گرچه دارو ها نقش مؤثری در درمان بسیاری از بیماری ها دارند، ولی زمانی که دیگر نیازی به آن ها نباشد لازم است که برای جلوگیری از خطرات احتمالی، دارو ها را به شکل مناسبی دور بریزیم.

برای نگهداری دارو ها در منزل حتماً به شرایط نگهداری دارو مندرج در روی جعبه یا برچسب دارو و یا بروشور داخل جعبه دارویی دقت نمائید.

نگهداری دارو ها در یخچال فقط برای دارو هایی که یخچالی می باشند ضروری و مناسب است. یخچال مانند حمام دارای رطوبت است و باعث می گردد دارو زودتر از رسیدن به تاریخ انقضای روی بسته بندی، خراب گردد.

در منزل از نگهداری دارو هایی که برچسب ندارند و مورد مصرف نمی باشند، خودداری نمائید.

دارو ها را در داخل بسته بندی اصلی آنها، دور از نور، گرما، یخ زدگی و رطوبت نگهداری نمائید.

سرنگ و دستکش استریل نیز تاریخ انقضای مصرف دارند. سرنگ و یا دستکش استریل که تاریخ مصرف آن گذشته و یا کاغذ پوشش آن ها پاره شده باشد غیر استریل و غیر قابل استفاده است.

از مصرف پماد ها و کرم هایی که قوام خود را از دست داده اند، سفت یا آبکی شده اند، از بسته بندی نشست نموده است، بپرهیزید و آن ها را دور بریزید.

هرگز دارویی را در جعبه داروی دیگری نگهداری نکنید. چرا که این امر منجر به مسمومیت دارویی خود یا عزیزانتان خواهد شد.

توجه داشته باشید دارو ها بایستی در بسته بندی و ظرف اصلی خود نگهداری شوند. خارج کردن آن ها از ظروف و تقسیم در پاکت های کاغذی یا پلاستیکی فساد آن ها را تسریع می نماید.

بعد از باز شدن دارو چه مدت می توان آن را نگه داشت؟

به عنوان مثال، داروساز شما ممکن است روی یک دارو برچسب بزند: 7 روز پس از باز کردن دارو دور بریزید. شما باید هر دارویی را که پس از این مدت به جای مانده است دور بیندازید. حتی اگر در تاریخ انقضای سازنده باشد.

دارو ها را چگونه ایمن نگهداری کنیم؟

برترین مکان برای نگهداری دارو ها در یک کابینت با قفل محکم است. اگر این امکان وجود ندارد، آن ها را در مکانی نگهداری کنید که برای بچه ها به سختی قابل مشاهده و دسترسی باشد. به یاد داشته باشید که بچه ها بالای 2 سال می توانند کوهنوردان متخصصی باشند!

نحوه نگهداری قرص و کپسول

الف) انواع خوراکی: به علت پایین بودن دمای یخچال نسبت به محیط بیرون، رطوبت بالاتری دارد و در صورت گذاشتن در یخچال زود تر فاسد می شوند.

ب) انواع واژینال: در صورت رعایت شرایط نگهداری و اپلیکاتور یک بار مصرف تا آخر تاریخ انقضا قابل مصرف هستند.

نکته: در خصوص قرص ها و کپسول هایی که پس از شمارش، بسته بندی و تحویل می گردند، در صورت وجود رطوبت گیر و محکم بودن درب ظرف، ملاک نگهداری تا تاریخ انقضا دارو است.

نحوه نگهداری پماد و کرم و ژل

الف) پماد و کرم و ژل موضعی: در صورت جمع کردن قسمت مصرف شده تیوپ و محکم بودن درب حداکثر تا زمان انقضا قابل نگهداری است.

ب) پماد و کرم و ژل چشمی: تا یک ماه از زمان باز شدن قابل مصرف هستند.

ج) پماد و کرم و ژل واژینال: بعد از باز کردن تا یک ماه قابلیت مصرف دارند.

بیشتر بدانید: روش صحیح نگهداری ویتامین ها و مکمل ها

نحوه نگهداری قطره

الف) انواع قطره چشمی: چنانچه در موقع مصرف قطره به چشم تماس پیدا نکند، حداکثر تا یک ماه بعد از باز کردن قطره قابل مصرف است.

ب) انواع قطره گوشی و بینی: در صورت محکم بودن درب ظرف بعد از مصرف در صورت عدم یخ زدگی و عدم تغییر رنگ، حداکثر تا انتها تاریخ انقضا قابل استفاده بوده، هر چند باید در نظر داشت که با مصرف تدریجی احتمال تغلیظ دارو است.

ج) انواع خوراکی: در صورت باز کردن قطره خوراکی، حداکثر تا یک ماه قابل نگهداری است. فقط در خصوص قطره نیستاتین بعد از آغاز مصرف تا یک هفته در یخچال قابلیت نگهداری دارد.

نحوه نگهداری شربت و سوسپانسیون

الف) نحوه نگهداری انواع سوسپانسیون: بعضی سوسپانسیون ها آماده اند و بعضی با افزودن آب جوشیده سرد، آماده مصرف می شوند. سوسپانسیون ها در دمای اتاق تا هفت روز و در یخچال تا چهارده روز قابل نگهداری می باشند. به غیر از سوسپانسیون کوآموکسی کلاو که به گرما شدیداً حساس است و بعد از آماده سازی، باید سریع به یخچال منتقل گردد که در این صورت تا هفت روز در یخچال قابل نگهداری است. توجه گردد که اگر سوسپانسیون کوآموکسی کلاو از رنگ کرم روشن تغییر رنگ داد و تیره تر شد، قابل مصرف نیست.

دقت گردد سوسپانسیون ها دو فاز دارند که با تکان دادن شیشه دارویی، فاز جامد آن در فاز مایع پخش و یکنواخت می گردد. اگر لایه زیرین سوسپانسیون، با تکان دادن معمولی یکنواخت نشد، اصطلاحاً کیک ایجاد شده و قابل مصرف نیست.

ب) نحوه نگهداری انواع شربت مایع: ضمن باز کردن باند محکم درب بطری، در صورت محکم بودن درب آن و عدم تغییر خواصی مثل بو، مزه و رنگ، در خصوص شربت تا یک ماه و در خصوص الگزیر، تا آخر تاریخ انقضا قابل مصرف می باشند. هر چند به جهت تغلیظ دارو در اثر نگهداری طولانی آن، استفاده آن در بچه ها و سالمندان توصیه نمی گردد.

نحوه نگهداری اسپری تنفسی و اسپری بینی

در صورت شستشوی صحیح سیلندر، تا انتها تاریخ انقضا قابل استفاده می باشند. به علت قابل اشتعال بودن پوکه اسپری تنفسی، از نزدیک کردن اسپری تنفسی به آتش باید جلوگیری کرد.

نحوه نگهداری آمپول

آمپول ها به عنوان داروی یک بار مصرف بوده و بلافاصله بعد از باز شدن باید استفاده و به جامانده آن دور ریخته گردد.

نحوه نگهداری ویال

این شکل دارویی به صورت چند دوز و چند بار مصرف بوده و ویال های مایع تا چهار هفته بعد از آغاز مصرف قابل نگهداری می باشند. (مانند ویال های انسولین و لیدوکایین) و در انواع دیگر، میزان به جامانده بعد از آغاز مصرف دور انداخته می شوند. در خصوص ویال های پودری بعد از انحلال با حلال طبق بروشور کارخانه سازنده قابلیت نگهداری دارند.

نحوه نگهداری محلول های تزریقی حجیم

الف: انواع محلول های تزریقی حجیم تزریقی: بعد از قرار دادن ست سرم بلافاصله باید تزریق شوند.

ب: انواع محلول های تزریقی حجیم شست و شو: بلافاصله بعد از باز کردن برای شستشوی زخم ها باید استفاده شوند، زیرا در غیر این صورت در زخم های باز می توانند موجب عفونت گردند.

ج: از انجماد محلول های تزریقی حجیم باید جلوگیری کرد. نگهداری آن ها در دمای اتاق بلامانع است.

منبع: سلامت نیوز

منبع: فرارو
انتشار: 23 اسفند 1401 بروزرسانی: 23 اسفند 1401 گردآورنده: dostblog.ir شناسه مطلب: 17187

به "محل دارو های خانگی را چگونه پاکسازی و بی خطر کنیم؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "محل دارو های خانگی را چگونه پاکسازی و بی خطر کنیم؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید