ماجراجویی آمریکا را پاسخ می دهیم ، پیشنهاداتی برای تامین تجهیزات نظامی دریافت نموده ایم

به گزارش دوست بلاگ، سفیر ایران در روسیه تاکید نمود: ایران به هرگونه ماجراجویی نظامی آمریکا پاسخ خواهد داد.

ماجراجویی آمریکا را پاسخ می دهیم ، پیشنهاداتی برای تامین تجهیزات نظامی دریافت نموده ایم

به گزارش خبرنگاران به نقل از ایسنا، کاظم جلالی در سالگرد عهد شکنی آمریکا و خروج این کشور از برجام در مصاحبه اختصاصی با خبرگزاری رسمی روسیه مواضع جمهوری اسلامی در خصوص موضوعات مختلف منطقه ای و بین المللی را تشریح کرد که متن کامل این مصاحبه به توضیح زیر است :

توضیحات مقام ارشد روس درباره مذاکره تسلیحاتی با ایران

  • ریانووستی : در این روزها دقیقا 2 سال از لحظه خروج ایالات متحده از توافق هسته ای می گذرد و در عین حال واشنگتن بار دیگر کوشش می کند خود را به عنوان عضو برجام معرفی کند. چه احتمالی وجود دارد که درخواست توسط آنها اجرا شده و پذیرفته شود؟ آیا کشورهای عضو، اجازه بازگشت ایالات متحده به توافقنامه را خواهند داد و بخصوص روسیه با تهران این مسئله را مورد بحث قرار داده است؟

جلالی: اظهارات اخیر مقامات آمریکایی بیشتر در راستای تامین منافع خود بوده و آنها سعی دارند با استفاده از مکانیزم تعیین شده در برجام تحریم های تسلیحاتی ایران را تمدید نمایند، اما آمریکایی ها فراموش کردند که از برجام خارج شده اند و نمی توانند به عنوان یک عضو از آن استفاده نمایند. یادآوری می کنم تمامی مسائل حاضر به دلیل نقض برجام و قطعنامه 2231 از سوی آمریکا به وجود آمده است. همانطور که رییس جمهور روحانی گفتند چنانچه آمریکا می خواهد حسن نیت خود را نشان دهد ابتدا باید تحریم ها را لغو کند.

لغو تحریم ها علیه ایران بخشی از تعهدات آمریکا بود. برجام و قطعنامه 2231 زمانی می تواند در حل تنش موجود کارایی داشته باشد که تمامی اعضا پایبند باشند. آمریکا سعی دارد با نقض قوانین بین المللی تنها منافع خود را تامین نمایند. قطعا جامعه بین المللی از رعایت قوانین بین المللی توسط تمامی اعضا استقبال می کند، اما نیت آمریکا در این زمینه صادق و با احترام متقابل نیست. آمریکایی ها بعد از دوسال خروج از برجام، هنوز به اشتباه خود پی نبرده اند و فقط به دنبال اهداف یک جانبه و خودسرانه خود هستند. با این رویکرد واشنگتن قطعا بازگشت غیر قابل قبول خواهد بود.

  • ریانووستی : رئیس جمهور روحانی پیشتر در نامه خود به رهبران کشورهای عضو برجام اخطار داده بود که ایران به تمدید تحریم تسلیحاتی پاسخ خواهد داد. صحبت در خصوص چه اقداماتی می باشد؟ آیا تهران به شکل قطعی از توافق خارج خواهد شد؟ آیا اقداماتی از جنس اقدامات نظامی صورت خواهد داد؟

جلالی : همانطور که رییس جمهور روحانی در نامه خود به سران کشورهای عضو برجام نوشتند عکس العمل ایران به طرح موضوع ایران در شورای امنیت و تمدید تحریم های تسلیحاتی شدید خواهد بود. برای پاسخگویی به این تحرکات گزینه های مختلفی وجود دارد. اما در خصوص استفاده از اقدام نظامی باید بگویم که جمهوری اسلامی ایران همیشه به دنبال راهکار های صلح آمیز و قانونی است. تاریخ نشان داده است ایران در طی یک قرن اخیر شروعگر هیچ جنگی نبوده و تنها از خود دفاع کرده است.

  • ریانووستی: انتها تاریخ اعتبار تحریم و یا دقیق تر دوره منع صادرات برای ایران در فصل پاییز به انتها خواهد رسید، آیا تهران در حال مذاکرات را با کشورهای مختلف در خصوص صادرات احتمالی به کشور در خصوص انواع درخواستی تسلیحات، می باشد؟ آیا چنین مذاکراتی با روسیه صورت می پذیرند؟ اگر پاسخ مثبت است، صحبت در خصوص چه نوع تسلیحاتی می باشد؟

جلالی :تحریم های تسلیحاتی ایران در ماه نوامبر امسال انتها می یابد. تامین احتیاجهای دفاعی حق قانونی ایران می باشد و بعد از انتها محدودیت ها ، اقدام لازم صورت خواهد گرفت. تا کنون ایران پیشنهاداتی برای تامین تجهیزات دفاعی و نظامی دریافت کرده ، اما محدودیت های موجود اجازه نداد معامله ای در این زمینه صورت بگیرد.

  • ریانووستی: رئیس جمهور ترامپ در روزهای اخیر از وتوی خود علیه قطعنامه کنگره در خصوص منع استفاده از قدرت نظامی علیه ایران، استفاده کرد. آیا در تهران این حرکت را به عنوان قدم جدید در راستای تشدید تنش ها علیه جمهوری اسلامی ایران (پس از تنش جدید در خلیج فارس) ارزیابی می نمایند؟ تا چه حد بعد از این تصمیم ترامپ احتمال تقابل نظامی در منطقه با ایالات متحده افزایش می یابد؟

جلالی: اقدام ترامپ در وتوی طرح سنا می تواند با دو هدف اجرا شده باشد. اول اینکه این موضوع بخشی از اختلاف احزاب در آمریکا و کوشش برای پیروزی در انتخابات آینده باشد. دوم اینکه آمریکا واقعا قصد درگیری نظامی با ایران داشته باشد. ما امیدواریم اقدام ترامپ با نیت دوم صورت نگرفته باشد، زیرا پاسخ ایران به هر ماجراجویی نظامی آمریکا سخت خواهد بود.

  • ریانووستی: آیا می توانید تایید کنید که همانطور که بعضی فراوری نمایندگان ایرانی بیان کرده اند، ایران از روسیه درخواست دریافت دستگاه تنفس مصنوعی دریافت کرده است؟

جلالی: بدنبال شیوع کرونا در ایران وزارت بهداشت با ارسال فهرستی اقلام مورد احتیاج را که دستگاه تنفس مصنوعی نیز در میان آن ها بود در اختیار مراجع ذیربط در فدراسیون روسیه قرار داد. متعاقبا 500 کیت تشخیص اهدایی از سوی دولت فدراسیون روسیه به جمهوری اسلامی ایران ارسال گشت. موضوع یاری رسانی به ایران در جریان گفت وگوی تلفنی روسای جمهور دو کشور و نیز مذاکرات آقایان لاریجانی و والودین مطرح گشت.

ریانووستی: در ماه مارس تماس تلفنی رئیس مجلس شورای اسلامی لاریجانی با والودین همکار روس خود صورت پذیرفت که در جریان آن ایران از روسیه درخواست ارسال محصولات کشاورزی را عنوان کرد . آیا ارسال هرگونه محصولی بر مبنای این درخواست صورت پذیرفته است و اگر پاسخ مثبت است، صحبت در خصوص چه عناوینی می باشد؟ آیا معامله تهاتر(جنس در برابر جنس) بوده، یعنی آیا پرداخت بابت صادرات احتمالی ماسک های دفاعی و دستگاه های تنفس مصنوعی به روسیه بوده است؟

جلالی: در راستای تامین احتیاجمندی های متقابل، مبادله محصولات کشاورزی در جریان است. از طرف ایران انواع محصولات باغی، میوه و سبزیجات و... و از طرف روسیه انواع غلات، گندم، جو و ذرت و ... به صورت مستمر ارسال می شود البته کرونا محدودیت هایی ایجاد نموده است ولی مبادلات متوقف نشده است. قراردادهایی نیز در جریان است توسط شرکت های طرفین از جمله خرید یک میلیون و ششصد هزار تن گندم از روسیه، بخش عمده این محموله ارسال شده است و برنامه ریزی شده است تا این قرارداد و تعهدات متقابل آن کاملا انجام شود. در خصوص انجام تهاتر نیز قراردادی گزارش نشده است ولی به صورت سنتی شرکت های طرفین مبادلات بازرگانی برای تامین اقلام مورد احتیاج را به نحو مقتضی با یکدیگر هماهنگ می نمایند.

  • ریانووستی: آیا تعیین می باشد که چه زمانی نشست سران کشورهای عضو فرمت آستانه می تواند تشکیل شود؟ آیا این نشست می تواند تا آخر ماه می برگزار شود؟ آیا این ملاقات بصورت حضوری خواهد بود یا در قالب ویدئو کنفرانس برگزار خواهد شد؟

جلالی : اخیرا جلسه سه جانبه وزرای امور خارجه کشورهای ضامن فرایند آستانه شامل ایران روسیه و ترکیه در 22 آوریل 2020 به صورت تله کنفرانس برگزار گردید. در این جلسه وزرای خارجه 3 کشور ضمن رایزنی و گفتگو در خصوص آخرین تحولات سوریه و منطقه بر لزوم تداوم رایزنی ها و هماهنگی در عالی ترین سطح بین سه کشور ضامن فرایند آستانه به عنوان مهمترین و موثرترین فرایند حل و فصل بحران سوریه تاکید داشتند . آنها همچنین بر لزوم استمرار مشورت های سه جانبه در تمامی سطوح و از جمله برگزاری ششمین اجلاس سران فرایند آستانه در جمهوری اسلامی ایران پس از عادی شدن شرایط مربوط به ویروس کرونا تاکید کردند . بنابر این این اجلاس (سران) در آینده هر زمانی که شرایط فراهم شود چه بصورت ویدئو کنفرانس و چه به صورت حضوری در ایران برگزار خواهد شد. اما اکنون نمی توانیم تاریخ تعیینی را اعلام کنیم چرا که در حال رایزنی و هماهنگی می باشیم . به محض تعیین شدن تاریخ ،اعلام خواهیم کرد.

  • ریانووستی: ایران اولین نتایج معامله اپک+ را به چه نحو ارزیابی می کند؟ آیا لزومی برای اعمال اقدامات تکمیلی از جانب این پیمان را می بیند؟ آیا در حال حاضر مذاکراتی بین وزرای نفت ایران و انرژی روسیه در خصوص هماهنگی در بازار نفت پس از امضای معامله اپک پلاس در جریان می باشند؟ ایران پیشتر خواهان کاهش استخراج نفت شده بود، صحبت در خصوص چه حجمی می تواند باشد؟

جلالی: ایران به عنوان عضو هم اوپک و هم اوپک پلاس در حال حاضر معتقد به کاهش فراوری و همکاری همه کشورهای فراورینماینده نفت بمنظور ایجاد تعادل و ثبات در قیمت نفت می باشد. در این خصوص جناب آقای زنگنه وزیر نفت جمهوری اسلامی ایران با بعضی از وزرای مربوطه کشورها از جمله با جناب آقای نواک وزیر انرژی روسیه مصاحبه کرده اند. ایران معتقد است قیمتهای نفت باید متعادل و ثبات داشته باشد و این هم به نفع فراورینمایندگان و هم به نفع مصرف نمایندگان هست.

  • ریانووستی: تابستان 2019 وزیر انرژی روسیه بیان کرد که روسیه و ایران پروژه های جدیدی در بخش برق را آنالیز می نمایند و ایران علاقمند به بروزرسانی نیروگاه حرارتی و تکمیل نیروگاه گازی می باشد. آیا در حال حاضر بحث در خصوص پروژه های جدید در این حوزه ها در جریان می باشد یا اینکه پاندمی ویروس کرونا فعلا پیشرفت همکاری در بخش انرژی با روسیه را متوقف کرده است؟

جلالی: همکاریهای دو کشور در بخش قبل از قبل وجود داشته و اگرچه با نوسان و در بعضی پروژه ها نیز با مسائل اداری و بوروکراسی روبرو بوده و کمتر پیشرفت کرده است اما اراده رهبران و مقامات عالی دو کشور بر توسعه روابط مالی و تکمیل پروژه های گذشته و اجرائی شدن پروژه های جدید است. شیوع ویروس کرونا نیز میتواند بر پیشرفت همکاریها تاثیربگذارد اما باعث تعطیلی فعالیت های دیپلماتیک نشده لذا با کوشش و ابتکار سفارت جمهوری اسلامی ایران در مسکو، به وسیله ویدیو کنفرانس و مصاحبهی تلفنی، این ارتباطات همچکان با طرف روس برقرار میباشد. به همین دلیل، تا به امروز مصاحبههای متعدد و خوبی میان اینجانب با نقانات روس و نیز میان مقامات دو کشور برگزار گردیده است.

  • ریانووستی: دقیقا تعیین شده است که امکان تغییر تاریخ نشست کمیسیون مشترک همکاری های ایران و روسیه که برگزاری آن برای ماه ژوئن برنامه ریزی شده بود، وجود دارد. یا اینکه این تاریخ به قوت خود باقی خواهد ماند؟

جلالی: با توجه به شیوع کرونا ویروس در هر دو کشور و توقف بسیاری از ملاقاتها و رویدادهای مالی همچون سفر هیاتها و نیز همایشها و نمایشگاه های مالی، امکان تغییر زمان نششست کمیسیون مشترک وجود دارد اما طرف ایرانی هنوز پیشنهادی از طرف روس برای تغییر تاریخ اجلاس کمیسیون مشترک دریافت نکرده است. برای تداوم ارتباط و با توجه به تجربه خوبی که طی این دو ماه بدست اورده ایم، می توان پیشنهاد برگزاری نشست کمیسیون مشترک به وسیله ویدئوکنفرانس را نیز آنالیز کرد تا ارتباط میان بخشهای مالی دو کشور همچنان پایدار باشد.

  • ریانووستی: بر مبنای پیش بینی شما آیا گفت وگوی بین مجلسی فدراسیون روسیه و ایران با شروع به کار مجلس جدید در آخر ماه می، ادامه خواهد داشت؟ آیا می توان انتظار داشت که یکی از اولین سفرهای رئیس جدید مجلس ایران به روسیه باشد؟

جلالی: گفت وگوها و همکاری های مجلسی ایران و روسیه در فرما های دوجانبه، چندجانبه، منطقه ای و بین المللی در سطح مطلوبی است. در فرما دوجانبه ملاقات روسای مجلس های دو کشور در تاریخ 27 ژانویه در تهران برگزار گردید.

براساس برنامه هایی که از قبل توسط دومای روسیه در حال تنظیم بود قرار بود در تابستان امسال یک نشست عظیم مجلسی منطقه ای و بین المللی در مسکو برگزار شود که ریاست مجلس شورای اسلامی ایران هم برای حضور و مصاحبه در این نشست ها دعوت می شود. امیدواریم هرچه زودتر با برطرف مشکل کروناویروس، همکاری ها براساس برنامه ریزی قبلی پیش برود.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 7 مرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: dostblog.ir شناسه مطلب: 5207

به "ماجراجویی آمریکا را پاسخ می دهیم ، پیشنهاداتی برای تامین تجهیزات نظامی دریافت نموده ایم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ماجراجویی آمریکا را پاسخ می دهیم ، پیشنهاداتی برای تامین تجهیزات نظامی دریافت نموده ایم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید