روحانی: نباید هیچ چیزی از مردم مخفی بماند ، دروغ نگوییم که همه چیز گل و بلبل است، تاتحریم ها هست مسائل هم هست

به گزارش دوست بلاگ، رئیس جمهور با تأکید بر اینکه نباید هیچ چیزی از مردم مخفی بماند و باید هر کاری که انجام می گردد توضیح داده گردد، گفت: اگر مشکل تحریم داریم باید خیلی صریح ابعاد آن برای مردم توضیح داده گردد.

روحانی: نباید هیچ چیزی از مردم مخفی بماند ، دروغ نگوییم که همه چیز گل و بلبل است، تاتحریم ها هست مسائل هم هست

به گزارش گروه سیاسی خبرنگاران به نقل از پایگاه اطّلاع رسانی ریاست جمهوری، حسن روحانی روز چهارشنبه در جلسه هیأت دولت با اشاره به اینکه در شروع دولت دوازدهم 2 تعهد اساسی به مردم داده که بر روی آن ها بیش از سایر موارد کوشش و ایستادگی نموده است، گفت: در راستای تحقق وعده اشتغال، تقویت فراوری و شرکت های دانش بنیان در دستور کار جدی قرار گرفته است و برای جذب سرمایه گذاری در این زمینه اقدامات بزرگی صورت گرفته است و تا امروز به وعده خود در این زمینه وفادار بوده ایم.

رئیس جمهور خاطر نشان کرد: در زمینه مبارزه با فقر مطلق نیز بندی در تبصره 14 بودجه گنجانده ایم که هر سال اعتبار آن نسبت به سال قبل افزایش یافته است و در این راستا رئیس کمیته امداد امام (ره) در اجتماع بزرگی صراحتاً به من گفت که شما فقر مطلق را پشت سر گذاشته اید و امروز در کشور فقر مطلق وجود ندارد، البته اگر در هر منطقه ای شاهد فقر مطلق بودیم باید با جدیت نسبت به از بین بردن آن و تأمین رفاه مردم کوشش کنیم.

روحانی گفت: در این ایام پیروز شدیم با اصلاح قیمت بنزین یاری جدیدی برای اقشار کم درآمد و متوسط به پایین داشته باشیم، البته در این خصوص قصد داشتیم که کارت اعتباری بدهیم تا مردم اجناس ایرانی خریداری نمایند، اما از آنجا که اجرای آن با دشواری هایی همراه بود، به تأخیر انداختیم و فعلاً یاری نقدی در حساب مردم واریز می گردد.

***مردم به تبلیغات هدفدار درباره قطع یاری های نقدی توجه ننمایند

رئیس جمهور با تأکید بر اینکه یاری های معیشتی دولت به مردم در راستای اصلاح قیمت بنزین همچنان ادامه خواهد داشت، گفت: مردم نسبت به تبلیغات هدفدار که در این زمینه انجام می گردد، مبنی بر اینکه دولت برای یک الی دو ماه یاری های نقدی را ادامه داده و سپس آن را قطع خواهد نمود، توجه نداشته باشند و این صحیح نیست و مطمئن باشند که از طرف دولت این پوشش حمایتی همچنان انجام خواهد گرفت.

روحانی اضافه نمود: مصرف بنزین در هفته های اخیر به طور متوسط 20 میلیون لیتر کاهش یافته است و خبر خوشی برای مردم و به معنای خودکفایی است و نشان می دهد که می توانیم صادرات بنزین را افزایش دهیم.

***تمام مبلغ اصلاح قیمت بنزین به دست می آید به خود مردم برگردانده می گردد

رئیس جمهور خاطر نشان کرد: تمام مبلغی که از جانب اصلاح قیمت بنزین به دست می آید که حدود 30 هزار میلیارد تومان است به خود مردم برگردانده می گردد و این موجب مسروری است.

*** توصیه فضای حقیقی و مجازی به انعکاس واقعیت ها

روحانی رسانه ملی و روزنامه ها و فضای حقیقی و مجازی را به انعکاس واقعیت ها توصیه کرد و گفت: البته زندگی مردم با دشواری روبرو است و این به دلیل فشار های فوق العاده ای است که دشمنان اعمال می نمایند و در این ایام بدترین فشار ها و تحریم را بر ملت ایران تحمیل کردند.

***تا زمانی که تحریم های ظالمانه وجود دارد، این مسائل هم هست

رئیس جمهور خاطر نشان کرد: بدون تردید کاهش درآمد های دولتی، ایجاد مسائل در جهت روابط بانکی و صادرات نفت و کالاها، زندگی مردم را هم تحت تأثیر قرار می دهد، لذا مردم باید بدانند تا زمانی که تحریم های ظالمانه وجود دارد، این مسائل هم هست و باید برای غلبه بر آن، کوشش کنیم.

روحانی با تأکید بر اینکه دولت حتی یک لحظه از بر هم زدن نقشه دشمن و تحریم ها غافل نبوده است، گفت: باید یا تحریم ها را دور بزنیم و یا دشمنان را وادار کنیم تا توبه نمایند و دولت مصمم است، هم با تقویت فراوری داخلی و هم از طرق مختلف از جمله مذاکره این توطئه را در هم بشکند و در این راستا دولت در چارچوب خطوط قرمز نظام حرکت نموده و از آن عبور نخواهیم کرد.

***قصد داریم در کنار اینترنت خارجی، شبکه ملی اطلاعات قوی و توانمند داشته باشیم

رئیس جمهور با تأکید بر اینکه مردم به شایعات نباید توجه داشته باشند، گفت: اگر اعلام کنیم که به دنبال تقویت شبکه ملی اطلاعات هستیم، دشمنان چنین تبلیغ می نمایند که دولت میخواهد اینترنت خارجی را قطع کند در حالی که اصلاً چنین نیست، بلکه قصد داریم در کنار اینترنت خارجی، شبکه ملی اطلاعات قوی و توانمند داشته باشیم تا مردم بتوانند از هر دو استفاده نمایند.

روحانی با تأکید بر اینکه یکی از دستاورد های دولت یازدهم و دوازدهم توسعه شبکه اطلاعات بوده است، گفت: در این دولت پهنای باند افزایش پیدا نموده و توسعه اینترنت، نسل های جدید و گوشی های هوشمند با گذشته قابل مقایسه نیست. امروز بسیاری از مشاغل و خدمات رفاهی مردم به وسیله فضای مجازی انجام می گردد.

***نباید هیچ چیزی از مردم مخفی بماند/ دروغ نگوییم که همه چیز گل و بلبل است

رئیس جمهور با تأکید بر اینکه نباید هیچ چیزی از مردم مخفی بماند و باید هر کاری که انجام می گردد، برای مردم توضیح داده گردد، گفت: اگر مشکل تحریم داریم باید خیلی صریح ابعاد آن برای مردم توضیح داده گردد و دروغ نگوییم که همه چیز گل و بلبل است و باید واقعیت ها را هر آنچه است و هر چه درست است، به مردم بگوییم.

روحانی خاطر نشان کرد: اگر تصمیمی گرفته شده و هر سه قوه آن را پذیرفته اند، صراحتاً بگوییم که همه نسبت به این تصمیم یکی بودیم، البته ممکن است، کسی مطرح کند که با شیوه بهتری نیز امکان اجرای این تصمیم وجود داشت و این هیچ اشکالی ندارد.

رئیس جمهور توضیح داد: دولت به وعده هایی که به مردم در زمینه های مختلف از جمله آزادی مردم، فضای مجازی، علم و فناوری، شرکت های دانش بنیان، خودکفایی در زمینه کشاورزی و انرژی، توسعه رفاه مردم و افزایش خطوط ریلی داده است در حد توان عمل نموده است و چنانچه تحریم نبود و شرایط سال های 95 و 96 وجود داشت، بی تردید، سرعت اقدامات دولت نیز بیشتر بود.

روحانی اضافه نمود: اینکه هر هفته افتتاح های فراوانی فقط در زمینه آب و برق در سراسر کشور انجام می گردد و حدود 33 هزار میلیارد تومان طرح برای افتتاح خواهیم داشت و در سال آینده نیز مجموعه آنچه از سرمایه خارجی و داخلی وجود دارد، حدود 400 هزار میلیارد تومان سرمایه گذاری در کشور انجام خواهیم داد و این همه نشان دهنده کوشش و فعالیت دولت در جهت پیشرفت و آبادانی کشور است.

رئیس جمهور با بیان اینکه مردم تصور ننمایند که دولت در زمینه زندگی آن ها بی تفاوت است، گفت: وزارت صنعت، معدن و تجارت، در کنار وزارت دادگستری و سازمان تعزیرات بایستی همه توان خود را بکار گرفته و نگذارند مردم در رنج قرار بگیرند.

روحانی استفاده از فناوری های نو در جهت مبارزه با فساد را مورد تأکید قرار داد و گفت: امروز با روش های علمی و فناورانه می توان به خوبی با فساد مبارزه کرد و ضروری است در این راستا شیوه های قدیمی خود را اصلاح و تغییر دهیم.

رئیس جمهور اضافه نمود: وزارت صنعت، معدن و تجارت موظف است روزانه قیمت 100 کالای مورد احتیاج را به مردم اعلام کند تا مردم در صفحات موبایل خود از آن آگاه شوند و بازرسی نیز با این شیوه به راحتی می تواند قیمت ها را کنترل کند، مصمم هستیم همه توان خود را برای خدمت بیشتر به مردم بکار بگیرند.

***توطئه های آمریکا شکست خواهد خورد

روحانی با تأکید بر اینکه توطئه های آمریکا نسبت به ایران، عراق، سوریه، لبنان، افغانستان، پاکستان، یمن و سایر کشور های منطقه با حضور ملت ها، شکست خواهد خورد، گفت: بدون تردید ملت عراق، سوریه، لبنان و ایران می توانند در مقابل توطئه های آنان ایستادگی نمایند و ملت ایران نیز در این زمینه همیشه پیشتاز بوده و پیشتاز خواهد بود.

رئیس جمهور توضیح داد: راه غلبه بر مسائل، قانون، اخلاق مداری، نشاط عمومی، وحدت و انسجام ملی است.

روحانی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به اینکه ماه آذر همیشه برای ملت ایران پیغام های مهم فرهنگی و تعهد به قانون مداری را به همراه داشته است، گفت: هم قانون اساسی در آذرماه و در اولین همه پرسی قانون اساسی در سال 58 به تصویب رسیده است و هم منشور حقوق شهروندی در آذر ماه اعلام شده و هم اینکه روز های فرهنگی زیادی در ماه آذر داریم که از جمله می توان به تأسیس شورای عالی انقلاب فرهنگی، روز دانشجو و روز وحدت حوزه و دانشگاه اشاره نمود.

رئیس جمهور اضافه نمود: همچنین در سال های اخیر طبق قانون، لایحه بودجه در آذر ماه ارایه می گردد و در این ماه دولت لایحه بودجه را به مجلس شورای اسلامی تقدیم می نماید.

روحانی با تأکید بر اینکه قانون و فرهنگ پایه های اصلی برای نظام و پیشرفت کشور هستند، گفت: باید همه امور ما در چارچوب قانون و همه رفتار های ما در چارچوب فرهنگ متعالی، اسلامی و ایرانی باشد و چنانچه اخلاق حاکم شد، همه امور در جهت صحیح و درست قرار می گیرد.

رئیس جمهور با اشاره به پیشرفت کشورمان در سال های بعد از انقلاب بویژه طی سال های اخیر در زمینه زیست فناوری و تحولاتی که در این زمینه ایجاد شده است، گفت: پیشرفت قابل ملاحظه در بخش های مختلف زیست فناوری برای ملت ایران، دانشگاه ها، پردیس ها و مراکز تحقیقاتی، جای افتخار دارد و امروز در این زمینه در منطقه جزو اولین کشور ها هستیم و در کل آسیا در رده 3، 4 کشور اول در زمینه بیوتکنولوژی قرار داریم.

روحانی خاطر نشان کرد: پیشرفت کشورمان در زمینه زیست فناوری، حدود یک میلیارد دلار بی احتیاجی و خودکفایی به همراه داشته است و توانسته از واردات دارو و سایر تجهیزات جلوگیری کند و دیروز در جلسه شورای عالی انقلاب فرهنگی، مسئولین مربوطه و معاونت علمی و فناوری رئیس جمهور وعده دادند که ارزش این فعالیت ها در سال آینده 1.5 میلیارد دلار خواهد بود.

رئیس جمهور گفت: اینکه تا سرانجام سال آینده 5 واکسن انسانی ساخته خواهد شد و بی احتیاج از واردات در این زمینه خواهیم شد، مسأله بسیار مهمی است و علاقمند هستیم که رسانه ملی، روزنامه ها و فضای مجازی، واقعیت ها و پیشرفت های علمی را برای جهانیان و مردم کشورمان بیان نمایند. چرا که مردم احتیاج به نشاط دارند و یکی از راه های ایجاد نشاط برای مردم، مشاهده پیشرفت جوانان و دانشگاهیان است.

روحانی گفت: وقتی در زمینه تجهیزات پزشکی و دارویی از رده 18 به رده 16 رسیدیم و از لحاظ علمی در رده قابل ملاحظه ای قرار داریم و در بعضی از علوم جزء 10 رده اول هستیم، این به معنای آن است که کشور در جهت پیشرفت و علم و فناوری قرار گرفته است و در سال های اخیر تحولات بسیار بزرگی در این زمینه ایجاد شده است.

رئیس جمهور با بیان اینکه اشتغال به سمت فناوری های نو و های تک، سوق پیدا نموده است، گفت: در سال های اخیر 300 هزار اشتغال در فناوری های نو ایجاد شده است و معتقدم اشتغال در این حوزه باید جایگزین اشتغال سنتی گردد، چرا که جهان امروز احتیاجمند پیشرفت در علوم جدید بویژه فناوری نو، آی تی، زیست فناوری و فضایی است.

روحانی توضیح داد: توسعه فناوری های جدید راه ایجاد اشتغال و فرصت لازم برای فعالیت فارغ التحصیلان دانشگاهی است و کارخانه نوآوری که بسیار امیدبخش است، باید در همه استان ها تأسیس گردد تا شاهد تحول بسیار بزرگی در این زمینه باشیم.

رئیس جمهور گفت: باید در فناوری ها به دنبال سلامتی مردم باشیم. در این زمینه وزارت بهداشت و درمان مسئولیت سلامتی و جسمی را بر عهده دارد و برای سلامت اداری نیز دولت اخیراً 3 لایحه مبارزه با فساد، شفافیت و تعارض منافع را به مجلس شورای اسلامی تقدیم نموده است و از افتخارات دولت این است که در جهت سلامت جامعه گام برمی دارد.

روحانی تأکید کرد: مبارزه با فساد و توسعه سلامت در جامعه را باید از زیربنا شروع کنیم و لوایحی که دولت ارایه داده همه زیربنایی است.

رئیس جمهور خاطر نشان کرد: لوایح 4 گانه ای هم که قبلاً به مجلس ارایه کردیم که بعضی از آن ها تصویب شده و بعضی هنوز در پیچ و خم های اداری است، نیز هم برای مبارزه با پولشویی و تأمین اقتصادی تروریسم بوده و صندلی ایران را در جهان برای همه روشن می نماید که این کشور ضد تروریسم و قربانی تروریسم است و کشور ضد فساد هستیم.

***تجلیل از مجلس و دولت برای لوایح چهارگانه

روحانی گفت: از مجلس شورای اسلامی و دولت که در این زمینه کوشش فراوانی نموده اند، تشکر می کنم و امیدوارم بعضی دستگاه های دیگر هم در این زمینه تدبیر نمایند تا از آن عبور کنیم که دشمنان نتوانند تهمت بزنند و بهانه ای به دست آنان ندهیم.

رئیس جمهور با بیان اینکه در دولت یازدهم و دوازدهم روز 16 آذر به روز بیان مطالبات و نقادی دانشجویان تبدیل شده است و این اقدامی پسندیده و ارزشمند محسوب می گردد، گفت: نقادی بسیار ارزشمند است، اما باید بدانیم که همه مسئول هستیم و تنها دولت مجلس و نیرو های مسلح، مسئول نیستند، بلکه همه جامعه بایستی احساس مسئولیت نمایند در این زمینه حوزه ها و دانشگاه ها هم بار سنگینی بر دوش دارند و باید با بیان صریح و بدون لکنت نقادی نمایند.

روحانی با بیان اینکه در 7 سال گذشته، 7 بار به مناسبت 16 آذر در دانشگاه های مختلف در جمع دانشجویان حضور یافته است، گفت: برایم بسیار مسرور نماینده است که دختر و پسر جوان، نظرات خود را بدون هیچ دغدغه ای بیان می نماید و این حد از آزادی بیان و انتقاد در کشور های دیگر بویژه در کشور های منطقه سراغ نداریم.

***از دانشجویان می خواهیم به لشکر حزب و یا جناحی تبدیل نشوند

رئیس جمهور با تأکید بر اینکه صداقت، صراحت و دلسوزی دانشجو از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است، گفت: تنها چیزی که از دانشجو می خواهیم این است که به لشکر حزب و یا جناحی تبدیل نشوند، دانشجو باید استقلال خود را حفظ کند و جنبش دانشجویی و نهاد دانشجویی بایستی مستقل باشند و از دریچه علم، نه از دریچه حزب و سیاست، پرسشگری و نقد های خود را مطرح کند و مسئول بایستی به دانشجو احترام و اعتماد کند و نسبت به دانشگاه و دانشجو جوابگو باشد.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 7 بهمن 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: dostblog.ir شناسه مطلب: 2405

به "روحانی: نباید هیچ چیزی از مردم مخفی بماند ، دروغ نگوییم که همه چیز گل و بلبل است، تاتحریم ها هست مسائل هم هست" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "روحانی: نباید هیچ چیزی از مردم مخفی بماند ، دروغ نگوییم که همه چیز گل و بلبل است، تاتحریم ها هست مسائل هم هست"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید