دخترک غازی گوتینگن، آلمان؛ مجسمه ای خوش یمن برای فارغ التحصیلان

به گزارش دوست بلاگ، شهر گوتینگن آلمان شهری دانشگاهی است. به مرور زمان رسمی جالب بین دانشجویان این شهر شکل گرفت. برای پی بردن به رسم عجیب فارغ ااتحصیلی از دانشگاه این شهر همراه خبرنگاران باشید.

دخترک غازی گوتینگن، آلمان؛ مجسمه ای خوش یمن برای فارغ التحصیلان

شهر گوتینگن، (Göttingen) بین هامبورگ و فرانکفورت و نزدیک به کوه های هارز، (Harz) واقع شده است. این شهر به خاطر دانشگاه گوتنیگن که در سال 1734 میلادی تاسیس شد و به تدریج به یکی از برترین دانشگاه های اروپا تبدیل شد معروفیت دارد.

دانشگاه گوتینگن زادگاه اشخاص برجسته، فیلسوفان، ریاضیدانان و دانشمندان زیادی در علوم مختلف بوده است. تعداد 47 نفر از اعضائ هیئت علمی و فارغ التحصیلان این دانشگاه پیروز به دریافت جایزه نوبل شده اند. جان نیومن، (John von Neumann)، ورنر هیزنبرگ، (Werner Heisenberg)، انریکو فرمی، (Enrico Fermi)، کارل گاوس، (Carl Friedrich Gauss)، برنارد ریمن، (Bernhard Riemann)، دیوید هیبرت، (David Hilbert) و رابرت اپنهایر، (J. Robert Oppenheimer) تعدادی از دانشجویان این دانشگاه بوده اند. از فیزیکدانان معروفی که در این دانشگاه تحصیل نموده اند می توان ماکس پلانک، (Max Planck)، نیلز بور، (Neils Bohr) و ماکس بورن، (Max Born) را نام برد.

به همین دلیل این شهر، شهری دانشگاهی که یک سوم جمعیت آن را دانشجویان، اساتید و کارمندان دانشگاه تشکیل می دهند. گوتینگین همچون بیشتر شهرهای دانشگاهی، سنت های عجیب و غریب خود را دارد. یکی از آنها مجسمه برنز وسط حوض مقابل ساختمان قدیمی شهرداری است.

مجسمه دخترک غازی ، (Gänseliesel) در سال 1901 میلادی بعد از خرابی حوض قدیمی شهر برداشته شد. مجسمه، دختری جوان است که سه غاز را در آغوش دارد. با وجود اینکه در ویکی پدیا نوشته شده که این مجسمه به تاریخ شهر ارتباطی ندارد ولی بسیار جالب است که این مجسمه با رمان معروف دختر غازی، (Goose Girl) نوشته Brothers Grimm) که از فارغ التحصیلان دانشگاه گوتینگن بود همزمان شده است.

به هر حال درست بعد از نصب مجسمه در حوض یک رسم عجیب شکل گرفت. هر دانشجوی دکترایی را که از دانشگاه گوتینگن فارغ التحصیل می شد، بوسیله یک چرخ دستی از ساختمان شهرداری به سمت حوض می آورند و او باید به وسط حوض رفته و دخترک غازی را می بوسید. در گذشته، تمام دانشجویانی که تازه ثبت نام نموده بودند شانس بوسیدن دخترک را داشتند ولی این رسم به مرور زمان دستخوش تغییراتی شد. امروزه فقط دانشجویان دوره دکتری اجازه بوسیدن دخترک را دارند.

این کار به صورت رسمی ممنوع شده است و فقط دانشجویان دکتری اجازه اینکار را دارند. در واقع شهر گوتینگن و بعلاوه دانشگاه این شهر با عکسی که دانشجویان در حال بوسیدن دخترک هستند خود را تبلیغ می نمایند.

متاسفانه به دلیل جلوگیری از خرابی، مجسمه اصلی که اثر مجسمه ساز پال نیس، (Paul Nisse) بود به موزه شهر منتقل شده است. مجسمه ای که امروزه در حوض قدیمی شهر واقع شده است مجسمه ای مشابه است.

منبع: کجارو / amusingplanet.com
انتشار: 20 بهمن 1400 بروزرسانی: 20 بهمن 1400 گردآورنده: dostblog.ir شناسه مطلب: 12821

به "دخترک غازی گوتینگن، آلمان؛ مجسمه ای خوش یمن برای فارغ التحصیلان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دخترک غازی گوتینگن، آلمان؛ مجسمه ای خوش یمن برای فارغ التحصیلان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید