تازه ترین شرایط پرونده منظر فرهنگی ماسوله در یونسکو اعلام شد

به گزارش دوست بلاگ، ایسنا/ براساس آخرین گزارش های منتشر شده، تازه ترین شرایط پرونده منظر فرهنگی ماسوله در یونسکو اعلام شد.

تازه ترین شرایط پرونده منظر فرهنگی ماسوله در یونسکو اعلام شد

براساس اعلام وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی پیرو مذاکرات اجرا شده در زمان بررسی پرونده منظر فرهنگی ماسوله در چهل و پنجمین کمیته میراث جهانی و مسائل طرح شده برای حفظ سهمیه ایران به منظور ارسال دوباره پرونده ماسوله به یونسکو بدون در نظرگیری محدودیت های سهمیه سالانه، کمیته میراث جهانی در بند 61 اصلاحیه راهنمای اجرایی کنوانسیون میراث جهانی این امکان را فراهم کرد تا کشورها بتوانند در موارد مشابه شرایط پرونده ماسوله (شرایط دیفر) امکان ارسال این پرونده ها را بدون در نظرگیری سهمیه سالانه کشورها داشته باشند.

بنابراین، ایران برای سال جاری، پرونده ماسوله را بدون محدودیت سهمیه ای برای یونسکو ارسال می کند.

در مذاکرات هیأت اعزامی ایران به اجلاس کمیته میراث جهانی، رایزنی های فنی و کارشناسی مؤثر و خوبی درباره پرونده ماسوله با ایکوموس جهانی صورت گرفت و مقرر شد ایران در تدوین پرونده ماسوله از همکاری ایکوموس جهانی پیش از ارسال پرونده نیز بهره ببرد.

پرونده منظر فرهنگی ماسوله در چهل و پنجمین کمیته میراث جهانی یونسکو با مخالفت ایکوموس، رأی یونسکو را برای ثبت جهانی نگرفت و به پیشنهاد کشورهای عضو دیفر شد؛ به این معنی که یونسکو به ایران فرصت دوباره داد تا ایرادهای این پرونده را که ایکوموس (شورای بین المللی بناها و محوطه های تاریخی) به آن وارد کرده است، رفع کند و دوباره آن را برای بررسی به یونسکو بفرستد.

منظر فرهنگی ماسوله از سال 2007 میلادی در فهرست در انتظار میراث جهانی یونسکو قرار داشت و به زعم وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی، به لحاظ حفاظتی و مدیریتی از شرایط قابل قبولی برای نامزدی ثبت در فهرست میراث جهانی برخوردار بود. از همین رو پرونده پیشنهادی منظر فرهنگی ماسوله بنا بر نظر مشورتی و مصوبه شورای ملی ثبت آثار در سال 1400 به دبیرخانه مرکز میراث جهانی یونسکو فرستاده شد که در اجلاس 2023 کمیته میراث جهانی یونسکو دیفر شد.

براساس قوانین کمیته میراث جهانی یونسکو، هر کشور در هر نوبت از اجلاس این کمیته تنها یک پرونده میراث طبیعی یا تاریخی را می تواند برای بررسی معرفی کند. اکنون با تصمیم نو یونسکو، این فرصت به ایران داده شده تا علاوه بر حفظ سهمیه سالانه خود، پرونده ماسوله را پس از اصلاح و رفع ایرادها دوباره به یونسکو بفرستد.

منبع: همگردی
انتشار: 1 مهر 1402 بروزرسانی: 1 مهر 1402 گردآورنده: dostblog.ir شناسه مطلب: 18869

به "تازه ترین شرایط پرونده منظر فرهنگی ماسوله در یونسکو اعلام شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تازه ترین شرایط پرونده منظر فرهنگی ماسوله در یونسکو اعلام شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید