بورل:همه طرفین مصمم به یافتن راه حلی برای برجام هستند

به گزارش دوست بلاگ، جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا می گوید همه طرف ها کاملا مصمم هستند تا برای احیای برجام به یک راهکار دست یابند.

بورل:همه طرفین مصمم به یافتن راه حلی برای برجام هستند

به گزارش خبرنگاران به نقل از یورونیوز، بورل این مطلب را در یک رشته توییت درباره آخرین شرایط مذاکرات هسته ای ایران در وین اعلام نمود و افزود: دو هفته گذشته پیشرفت مهمی در وین برای احیای توافق هسته ای ایران حاصل شد. کار ساده ای نیست اما همه هیئت ها سخت کار کردند و مصمم به یافتن راه چاره هستند.

دور تازه مذاکرات ایران و گروه 4+1 در چارچوب نشست کمیسیون برجام روز سه شنبه 20 آوریل در وین برگزار گردید. طرفین بعد از چند روز تبادل نظر برای یک هفته به پایتخت های خود سفر کردند تا با مشورت و آنالیز راهکارها بار دیگر به وین بازگردند.

بورل در بخش دیگری از توییت خود با اشاره به اینکه دیپلماسی بهترین راه برای کسب اطمینان در مورد بازگشت آمریکا به توافق است، تاکید نمود همه طرفین باید در این زمینه انعطاف پذیری داشته باشند.

مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا همچنین با اعلام اینکه هفته آینده کمیسیون مشترک بار دیگر جلسه خواهد داشت اعلام نمود او به عنوان هماهنگ کننده آماده است کار خود را دو برابر کند و با همه طرف ها از جمله ایالات متحده آمریکا در این زمینه تبادل نظر و همکاری کند. انرکیه مورا معاون آقای بورل در مذاکرات چند روز اخیر از سوی اتحادیه اروپا حضور داشت.

در همین زمینه وانگ کان، نماینده چین در سازمان هایی بین المللی در وین در تبادل نظر با خبرنگاران مذاکرات انجام شده در وین را مفید خواند و تاکید نمود طرفین در روزهای اخیر وارده مرحله جدیدی از تبادل نظرها شده اند.

این دیپلمات چینی همچنین در ادامه با تاکید بر اینکه برطرف تحریم های ایران کلید اصلی موفقیت در مذاکرات احیای برجام است افزود تبادل نظرهای فشرده ای برای تهیه پیش نویس توافق در حال اجرا است و پکن از این کوشش ها استقبال می نماید.

ند پرایس، سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا هم بعد از خاتمه نشست وین، مذاکرات انجام شده در پایتخت اتریش را مثبت دانست. آقای پرایس همچنین با اشاره به اینکه پیشرفت های خوبی حاصل شده اما هنوز راستا طولانی در پیش است گفت: ما از شکل گیری کارگروه سوم در کمیسیون مشترک برجام استقبال می کنیم.

اشاره این دیپلمات آمریکایی به توافقی است که بر اساس آن طرفین پذیرفتند علاوه بر دو گروه کاری فعلی، کارگروه سومی هم به صورت موازی تشکیل گردد و ترتیبات عملی مورد احتیاج برای اجرایی شدن اقدامات را تنظیم کند.

پیش از این دو کارگروه دیگر تشکیل شده بود که یکی به تحریم هایی که از سوی آمریکا علیه ایران اعمال شده و باید لغو شوند می پردازد و دومی هم به اقدامات هسته ای که ایران باید به آنها بازگردد می پردازد.

دور تازه تبادل نظرهای ایران و گروه 4+1 در چارچوب نشست کمیسیون برجام روز سه شنبه 20 آوریل در وین به خاتمه رسید و طرفین برای آنالیز و مشورت به پایتخت های خود بازگشتند. قرار است هفته آینده 27 آوریل بار دیگر نشست کمیسیون برجام در پایتخت اتریش برگزار گردد.

310 310

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 29 اردیبهشت 1400 بروزرسانی: 29 اردیبهشت 1400 گردآورنده: dostblog.ir شناسه مطلب: 9886

به "بورل:همه طرفین مصمم به یافتن راه حلی برای برجام هستند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بورل:همه طرفین مصمم به یافتن راه حلی برای برجام هستند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید