بعثی&zwnjها پدرم را بعد از اسارت به شهادت رساندند

به گزارش دوست بلاگ، من پس از شهادت پدرم؛ پدری را بالای سر خودم دیدم که اسمش خدا بود. شاید اگر پدرم بالای سرم بود، این همه موفقیت نداشتم که خدا نقش پدری را برای من ایفا کرد. این را بگویم که ما فرزندان شهدا خیلی جا ها سختی کشیدیم تا عظیم و با تجربه شدیم

بعثی&zwnjها پدرم را بعد از اسارت به شهادت رساندند

به گزارش گروه رسانه های خبرنگاران به نقل از جوان، شهید ستار مهری ورنیاب متولد سال 1328 در روستای ورنیاب شهرستان سرعین استان اردبیل بود. او پس از طی کردن دوران ابتدایی برای ادامه تحصیل راهی تهران و در کنار تحصیل مشغول کار شد. شهید مهری در 21 سالگی ازدواج کرد و از او دو پسر و یک دختر به یادگار مانده است. اکنون هر سه فرزند شهید مهری دارای تحصیلات عالی هستند و راه پدر را در سنگر دیگری ادامه می دهند. پسر اول شهید دارای مدرک دکترای برنامه ریزی شهری است و دخترش پزشک عمومی و در بیمارستان شهید چمران مشغول خدمت است. دکتر عادل مهری، پسر کوچک شهید هم دکترای روانشناسی دارد. آنچه در ادامه می آید تبادل نظر با دکتر عادل مهری است که ماحصلش را پیش رو دارید.

پدر را چطور آدمی شناختید؟ چه ویژگی هایی داشت که با وجود داشتن سه فرزند به جبهه رفت و شهید شد؟

عمده ترین ویژگی شهید این بود که بسیار دستگیر و حامی اطرافیان بود. اگر کسی مسئله ای داشت با تمام وجود درصدد بر طرف کردن مشکل برمی آمد.

همچنین از خصوصیات اخلاقی اش خوش رویی و مهمان نوازی بود. معتقد و مقید به کسب روزی حلال بود.

نقل است در بیمارستانی که کار می کرد به شهید می گفتند شما که دارای مسئولیت در بیمارستان هستید، کسر شأن تان نیست که جارو دست می گیرید و نظافت می کنید.

شهید در جواب می گوید ساعت کاری ام کم بود و برای اینکه نان امروزم حلال باشد، می خواهم به خاطرش عرق بریزم.

پدر اگر مسئولیتی را قبول می کرد، واقعاً مسئولیت پذیر بود و کار را برای رضای خدا به سرانجام می رساند.

گفتید پدرتان در بیمارستان کار می کرد؟ یعنی جزو کادر درمان بود؟

خیر، ایشان اوایل مدتی در پشتیبانی یکی از بیمارستان ها مشغول کار شد. دیپلمش را که گرفت مدیر داخلی بیمارستان شد.

همشهری ها وقتی دچار بیماری می شدند، برای ادامه درمان به همان بیمارستان می آمدند و شهید مهری با احترام از آن ها در خانه مان پذیرایی و درمانشان را تا زمانی که در سلامت به خانه هایشان برگردند، پیگیری می کرد.

پدرم قبل از پیروزی انقلاب جزو انجمن اسلامی بیمارستان بود و کار های انقلابی انجام می داد. فعالیت های پدر سبب شد چندبار بازداشت گردد.

ادامه فعالیت هایش باعث شد تا یک بار ساواک تصمیم به ترورش بگیرد که فرد دیگری به جای پدر ترور شد. شهید مهری همچنین در کمیته استقبال از امام در بدو ورود امام راحل به میهن نقش داشت.

شغل شهید نظامی نبود، داوطلبانه به جبهه رفتند؟

بله، این را هم بگویم که قبل از آغاز جنگ تحمیلی پدرم در دانشگاه پذیرفته شده بود، اما با آغاز جنگ نتوانست ادامه تحصیل بدهد. داوطلبانه رفت و پس از چهار مرحله اعزام به جبهه به درجه رفیع شهادت نائل آمد.

زمان جنگ تحمیلی هم در هر بیمارستانی که احتیاج به پشتیبانی داشتند، به آن بیمارستان می رفت و آنجا را تجهیز می کرد و مسائل بیمارستان را در حد امکان رفع می کرد. شهید مهری در چهار نوبت راهی جبهه شد و آخرین بار سوم اسفند سال 62 راهی جبهه شد. البته قبل از شهادت فیلمی از شهید و همرزمانش در تلویزیون عراق پخش شد که تصور می رفت ایشان به اسارت درآمده، اما بعد ها معین شد که شهید شده است.

ماجرای فیلم چه بود؟ یعنی ایشان بعد از اسارت به شهادت رسیدند؟

گویا پدرم و تعدادی از همرزمان شان قبل از شهادت به اسارت دشمن درمی آیند. بعثی ها از آن ها فیلمی تهیه می نمایند و در تلویزیون عراق پخش می نمایند. بعد ها معین شد که دشمن بعثی پس از فیلمبرداری، همه اسرا را به شهادت رسانده و در گور دسته جمعی به خاک سپرده بودند و تا مدت ها هیچ اطلاعی از این موضوع در دست نبود. این طرف ما هم چشم انتظار پدر بودیم. خصوصاً که نامه ای هم از پدرم دریافت نموده بودیم. در آن نوشته بود نهم اسفندماه، یعنی شش روز بعد از اعزام اسیر شده است. سال 1369 زمانی که تبادل اسرا بین ایران و عراق انجام شد، خانواده همچنان چشم انتظار آزادی پدرم بودند که این انتظار 11 سال طول کشید تا اینکه نوروز سال 1373 گروه تفحص پیکر پاک شهید را از روی پلاک در همان گور دسته جمعی شناسایی کردند و به معراج شهدا تحویل دادند و بعد خبر شهادتش به خانواده اطلاع داده شد.

پیکر ایشان چه زمانی تشییع شد؟

خبر شهادت را به پدر عظیمم که در شهرستان سرعین زندگی می کردند، اطلاع دادند. پیکر مطهر شهید را پس از 11 سال، روز 23 خرداد همان سال که مصادف بود با ماه محرم به خانواده تحویل دادند. سپس تشییع و به خاک سپرده شد.

شما مدت زیادی با عنوان فرزند شهید زندگی کردید، زندگی در خانواده یک شهید چه نکته های ناگفته ای دارد؟

بسکمک از مردم فکر می نمایند ما در رفاه عظیم شده ایم و هیچ غمی نداریم، اما مردم بدانند که فرزندان شهدا خلأ عظیمی در زندگی دارند و آن نبود پدر است. آن ها خودشان را جای فرزند شهید بگذارند و ببینند آیا حاضرند پدرشان را از دست بدهند؟

حضور یک پدر می تواند در تربیت فرزندانش تأثیرات بسزایی داشته باشد. به طور مثال ما اگر خوب و بد حرفی یا کاری را نمی دانستیم در جامعه به ما گفتند و گاهی در جمع خجالت کشیدیم تا تجربه پیدا کردیم، اما اگر پدر داشتیم با دلسوزی ما را مطلع و تربیت می کرد تا دیگر در جامعه - از آن حرفی که فکر می کردیم درست است - شرمسار نشویم.

زمانی که ما پدر می شویم، چون تربیت پدری را ندیدیم، نمی توانیم به خوبی برای فرزندانمان پدری کنیم. من یک کلامی را از پیامبر شنیدم که خدا می فرماید: زمانی که عزیزی را از خانواده ای می گیرم، خودم جای او می نشینم و جای خالی او را پر می کنم.

من پس از شهادت پدرم؛ پدری را بالای سر خودم دیدم که اسمش خدا بود. شاید اگر پدرم بالای سرم بود، این همه موفقیت نداشتم که خدا نقش پدری را برای من ایفا کرد.

این را بگویم که ما فرزندان شهدا خیلی جا ها سختی کشیدیم تا عظیم و با تجربه شدیم. من اعتقاد دارم که فرزندان شهدا، چون افرادی خودساخته هستند، توان اجرایی بالایی در جامعه دارند و مسئولیت پذیرند و این بچه ها به قول حضرت امام وارثان انقلاب هستند و نمی گذارند آسیبی به کشور اسلامی و این راه مقدس وارد گردد. البته ما افراد ولایتمدار کم نداریم، اما روی سخنم با کسانی است که دلسوز نیستند و اگر یکی از همین فرزندان شهدا بخواهد با آنان همکار گردد، روی خوش نشان نمی دهند. بسکمک دست به دست هم دادند تا فرزندان شهدا به ثمر برسند. بنابراین مسئولان باید از وجود این نخبگان استفاده نمایند. نخبگانی که با همه مسائل به مقام علمی رسیده اند و دلیلی ندارد که از آن ها استفاده نگردد. ببینید فرزندان شهدا خیانت نمی نمایند، ولی دزدی را هم نمی توانند ببینند و، چون نمی توانند این رفتار های زشت را ببینند از آن جمع می فرایند و ضربه می خورند. بیشتر خانواده شهدا با قناعت و سختی اموراتشان را سپری کردند، ولی همواره مورد حسد دیگران قرار گرفتند. اگر خانواده شهید با وام و پس اندازی وسیله ای خریداری نمایند، می گویند این ها بودند که بی سرپرست و یتیم بودند، نگاه کن ببین چقدر خوششان است، ولی متأسفانه بدون تحقیق و با نا مطلعی که از زندگی شخصی خانواده شهدا دارند، زود تهمت می زنند. ما هم می توانستیم مثلاً درس نخوانیم و به دنبال کار های بی فایده برویم و وقتمان را تلف کنیم، اما با تمام سختی هایی که داشتیم کوشش کردیم و درس خواندیم تا بتوانیم پیشرفت کنیم. درسی که ما خواندیم شاید ورودی دانشگاه امتیازی به ما داده باشند که راحت تر وارد دانشگاه شویم، اما هیچگاه از روی دلسوزی به ما مدرک افتخاری ندادند که راحت به دست آورده باشیم، بلکه با پشتکار بسیار به اینجا رسیدیم. من سرانجام نامه ام را با نمره 19 دفاع کردم که نمره عالی است.

در سرانجام صحبت خاصی با خوانندگان صفحه دارید؟

همواره باید به این نکته توجه داشته باشیم که شهدا واسطه فیض هستند. آن ها بهانه هایی هستند که خدا در اختیار جامعه گذاشته که از من نوعی تا افرادی که شاید نسبت ایثارگری هم ندارند، باعث می گردد که این ها به یک شفافیت و زلالیتی برسند. وگرنه شهید، جانباز یا خانواده ایثارگر به وظیفه خود عمل نموده و راهش را ادامه می دهد و جهتش را هم می شناسد. مسئولانی که در کار خودشان کوتاهی می نمایند باید حساب کار خودشان را بنمایند. کسی هم که برای خانواده شهدا سنگ تمام می گذارد، بداند شهدا در جهان و آخرت او را کمک خواهند کرد.

یک جمله ای هست که اگر شهید نشوی میمیری، من این جمله را قبول دارم و واقعیت دارد. اگر شهید نشویم، معلوم نیست که به چه شکل از جهان می رویم.

من هم خیلی دوست داشتم جزو مدافعان حرم باشم. زمانی که خانواده شهدای مدافع حرم به بنیاد شهید می آمدند، می دیدم با بچه کوچکی که دارند در چه سختی هایی زندگی می نمایند. آن ها در همان جهت هستند که ما سال ها قبل قرار داشتیم.

آن ها باید این بچه ها را در سختی عظیم نمایند. به باور من در دوران دفاع مقدس جامعه بیشتر پذیرای شهید و شهادت بود؛ چون بیشتریت همسو و همفکر و هم عقیده بودند.

جو جامعه نسبت به ما خوب و یک فضای معنوی تری حاکم بود و بحث دفاع مقدس بود، ولی مدافعان حرم خیلی شرایط جامعه برایشان به لحاظ جنگ روانی سخت تر است.

اگر همه ما به حرف شهدا عمل کنیم و پشتیبان ولایت فقیه باشیم، خیلی از مسائل مان حل می شوم.

سخن آخرم این است که خانواده شهدا، خصوصاً شهدای مدافع حرم را دریابید تا به یک شفافیتی برسید. وگرنه خانواه شهدا و جانبازان هیچ احتیاجی به خدمت ما ندارند و اینکه حضرت آقا می فرمایند خادمی خانواده شهدا یک افتخار است، برای این است که خانواده شهدا به یک منبع مأورایی و بی نهایت وصل هستند و از نظر علمی هم بخواهیم نگاه کنیم کسانی که به یک منبع بی نهایت وصل هستند از آلودگی ها و پلیدی ها پاک می شوند و هر چه به این خانواده ها رسیدگی کنیم، برای خودمان بهتر است. من با مسئله علمی می توانم ثابت کنم وقتی یک نفر در قبال کار دیگری تشکر می نماید، بیشتر از اینکه طرف مقابل سود کند خودش سود نموده و بالا می رود.

اخبار گروه سایر رسانه ها صرفا بازنشر اخبار سایت ها و خبرگزاری هاست و خبرنگاران هیچ مسئولیتی در قبال آن ندارد.

بازگشت به صفحه رسانه ها

گروه ساختمانی آبان: گروه ساختمانی آبان: بازسازی ساختمان و تعمیرات جزئی و کلی و طراحی ویلا و فضای سبز و روف گاردن، طراحی الاچیق، فروش درب های ضد سرقت را از ما بخواهید.

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 6 مهر 1400 بروزرسانی: 6 مهر 1400 گردآورنده: dostblog.ir شناسه مطلب: 8086

به "بعثی&zwnjها پدرم را بعد از اسارت به شهادت رساندند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بعثی&zwnjها پدرم را بعد از اسارت به شهادت رساندند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید