باروری ادبیات دفاع مقدس نیازمند انتقال اندوخته پیشکسوتان است

به گزارش دوست بلاگ، به گزارش خبرنگاران ، آئین رونمایی از کتاب بر بال ققنوس، ظهر امروز دوشنبه (سوم خردادماه) همزمان با سالروز آزادسازی خرمشهر و روز مقاومت، ایثار و پیروزی با حضور سردار علی اصغر محسن شیخی؛ مدیرکل حفظ آثار و نشر ارزش های دفاع مقدس استان تهران، سرهنگ پاسدار عباس بایرامی؛ سرپرست سازمان ادبیات و تاریخ دفاع مقدس، رحیم زریان؛ نویسنده اثر و رضا اسماعیلی؛ شاعر و منتقد ادبی از سوی خانه کتاب و ادبیات ایران برگزار و به صورت زنده پخش شد.

باروری ادبیات دفاع مقدس نیازمند انتقال اندوخته پیشکسوتان است

از پیشگامان تا معاصران شعر دفاع مقدس

رحیم زریان در ابتدای این نشست با بیان اینکه بیشترین شعرهایش در حوزه دفاع مقدس بوده و هست و شعر را از دوران کودکی با زبان گیلکی و فارسی شروع کرد، گفت: در جریان انقلاب و در راهپیمایی ها با مردم سلحشور حضور داشتم و از سویی عاشق شهید بهشتی بودم. از طرفی هم به وسیله یکی از دوستانم و به توصیه او با بعضی دیگر از شاعران آشنا شدم. بر بال ققنوس با کتاب غریبانه دوست شاعرم پرویز بیگی حبیب آبادی تفاوت دارد؛ اثر او تذکره بوده و در سه مجلد است. من در اثر خود قداستی را به شعر دفاع مقدس بخشیدم.

وی ضمن اشاره به اینکه نخستین شب شعر جنگ را من بنا نهادم، بیان نمود: کتاب بر بال ققنوس را در سه خوان تقسیم بندی نموده و حروف الفبا را کنار گذاشتم. در خوان اول با عنوان پیشگامان شعر دفاع مقدس، توضیح حال و گزیده اشعار 14 نفر از شاعران دفاع مقدس و انقلاب همچون سید حسن حسینی، نصرالله مردانی، قیصر امین پور، یوسف علی میرشکاک و... را قرار دادم.

این نویسنده در ادامه اضافه نمود: خوان دوم نیز طلایه داران شعر معاصر و دفاع مقدس نام دارد که از 18 شاعر چون شهریار، مشفق و ... سخن گفتم که همه از شاعران آئینی بوده و در دفاع مقدس حضور پیدا کردند. خوان سوم نیز به شورآفرینان شعر دفاع مقدس اختصاص دارد؛ 110 شاعر تازه نفسی که در این حوزه شعر سرودند.

رحیم زریان در خاتمه سخنان خود نیز بعضی از اشعار شاعرانی که در کتاب بر بال ققنوس آورده است را خواند.

باید شاعران دفاع مقدس را به دنیا معرفی کنیم

در ادامه این آئین، رضا اسماعیلی درباره شعر دفاع مقدس و ضرورت های آن، گفت: بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش های دفاع مقدس یکی از نهادهایی است که از شروع تا به امروز در برگزاری کنگره های شعر دفاع مقدس و برنامه های تخصصی در حوزه ادبیات دفاع مقدس پیشتاز بود و حق بزرگی بر گردن ادبیات دفاع مقدس و ادبیات پایداری دارد.

وی با اشاره به اینکه سال گذشته بیست ودومین دوره کنگره ملی شعر دفاع مقدس برگزار گردید، بیان نمود: ما در حوزه ادبیات دفاع مقدس در طول 40 و اندی سال که از انقلاب گذشه نسلی از شاعران توانمند و فرهیخته را تربیت کردیم که این شاعران نام های بزرگی هستند و وظیفه داریم آن ها را به نحو شایسته معرفی نموده و به ایران و دنیا بشناسانیم. با اینکه در حوزه معرفی ادبیات دفاع مقدس کارهای زیادی انجام شده است، ولی همچنان شاعران دفاع مقدس آنگونه که شایسته و بایسته است معرفی نشدند و این امر احتیاجمند این است که در این حوزه گام های بلندتری برداریم و کوشش های بیشتری صورت گیرد.

این شاعر با بیان اینکه باید در سه حوزه درباره ادبیات دفاع مقدس برنامه ریزی و سرمایه گذاری کنیم، اضافه نمود: ابتدا در زمینه چاپ اشعار است که این اتفاق در سال های گذشته انجام شده و پس از برگزاری کنگره یا در طول سال بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش های دفاع مقدس گزیده اشعار شاعران دفاع مقدس را در قالب کتاب چاپ و منتشر نموده است. گام دوم نقد و آنالیز اشعار و آثار دفاع مقدس است؛ ما برای بالندگی ادبیات دفاع مقدس باید این اشعار را در کارگاه های آموزشی و جلسات تخصصی نقد با حضور شاعران دفاع مقدس مورد آنالیز قرار دهیم و به کاستی ها برجستگی های این آثار اشاره کنیم تا بتوانیم ادبیات دفاع مقدس را به نقطه مطلوب برسانیم.

اسماعیلی گفت: نسل امروز که در این حوزه فعالیت می نمایند، احتیاجمند این است که در مقابل پیشکسوتان عرصه شعر دفاع مقدس زانوی ادب بزنند و بیاموزند. شاعران پیشکسوت نیز باید اندوخته های خود را به این نسل انتقال دهند تا این ادبیات روز به روز بارورتر گردد.

وی ادامه داد: حوزه سوم که احتیاج به توجه بیشتر دارد، ترجمه است. متأسفانه ما نه تنها در حوزه ادبیات دفاع مقدس بلکه در زمینه ادبیات انقلاب نیز کم کاری کردیم. یعنی ما نتوانستیم شاعران نام آور انقلاب اسلامی را به دنیا معرفی کنیم به این علت که در این حوزه برنامه ریزی نکردیم. به و اقع ما احتیاجمند گزینش آثار ادبیات دفاع مقدس و ادبیات پایداری و ترجمه آن به زبان های دیگر هستیم. در هیچ کشوری اثری از شاعران ایرانی حوزه دفاع مقدس دیده نمی گردد.

این شاعر با اشاره به اینکه زریانی به اعتبار سنی که دارد، جزو نسل اول شاعران انقلاب محسوب می گردد، اظهار کرد: در سال های ابتدایی انقلاب، کار کردن در حوزه ادبیات انقلاب بسیار سخت بود، از این رو که باید روی پای خود ایستاده و از صفر شروع می کردیم. در حقیقت باید الگوسازی و نمونه سازی می کردیم تا شاعران جوان تر آن ها را خوانده و با اقتدا به شاعران نسل اول انقلاب دست به خلق آثار ادبی بزنند. در دهه 60 که پربارترین دهه برای ادبیات انقلاب بود، این رخ داد و شاعران نسل اول، مجاهدانه و مومنانه به این عرصه ورود پیدا نموده و آثاری را خلق کردند که تا امروز می توان به عنوان نمونه های برجسته ادبیات دفاع مقدس از این اشعار نام برد.

اسماعیلی با اشاره به اینکه شاعران دفاع مقدس آنگونه که باید معرفی نشدند، گفت: در حوزه تحقیق و پژوهش نیز باید عقب ماندگی را جبران کنیم. حتی می توانیم کتاب های تحقیقی و پژوهشی را به محققان سفارش دهیم. چاپ بر بال ققنوس در بدو ورود به دهه پنجم انقلاب امری خجسته است؛ زریان در سه فصل 142 شاعر را معرفی نموده و توضیح احوال آن ها به همراه گزیده ای از اشعار این افراد را در کتاب ذکر نموده که می تواند بسیار راهگشا باشد.

وی اضافه نمود: یکی از حسرت های این روزگار این است که شاعران نسل اول انقلاب را نمی شناسند و این امر نشان دهنده این است که در این حوزه خلأ بزرگی وجود دارد و باید آن را پر کرد. یکی از راه ها چاپ آثاری از قبیل بر بال ققنوس است که به نسل امروز یاری می نماید تا بتوانند در مسیری که شاعران انقلاب و دفاع مقدس طی کردند، طی طریق نمایند.

این شاعر در خاتمه با بیان اینکه در مقطع دانشگاه نیز با کمبود منابع در حوزه ادبیات دفاع مقدس روبرو هستیم، اظهار کرد: بر بال ققنوس یک سر و گردن از تذکره های دیگر بالاتر است، از این جهت که آن ها در چند سطر به معرفی شاعر می پردازند، ولی زریان در اثر خود با نگاه پژوهش این زندگی نامه ها را تهیه نموده و سعی کردند این زندگی نامه ها و توضیح احوالات کامل باشد. اشعاری هم که در این اثر آمده از اشعار معروف و برجسته شعرا است که با دقت نظر انتخاب شده و از نقاط قوت کتاب به شمار می آید.

چند بیت شعر می تواند جریان سازی کند

سردار علی اصغر محسن شیخی نیز در بخش دیگری از این نشست، بیان نمود: نکته مهم و اساسی در حوزه ادبیات دفاع مقدس که حضرت آقا نیز بر آن تأکید دارند، به فراموشی سپرده نشدن و تحریف نشدن این آثار است. در یادداشت ها و نشست های ایشان، توجه و تأکید بر داشته هایمان که همان ایثار، فداکاری، گذشت، شهادت و شهامت میدان داران ما است و باید آن را قدر بدانیم و تا جایی که می توانیم در انتشار آن قلم فرسایی نموده و از ادبیات و هنرهای متعددی که در دسترس است، استفاده کنیم.

وی اضافه نمود: طبیعتا ادبیات با ظرافت به ویژه در حوزه شعر می تواند بیشترین کارنمودها را داشته باشد. آنچه مسلم است اینکه چند بیت شعر یا رباعی می تواند نوعی جریان سازی کند که شاید ده ها سخنرانی چنین نباشد. در واقع گاهی چند بیت شعر می تواند آن روحیه سلحشوری، انگیزشی و رسالت را به نسل آینده انتقال دهد.

مدیرکل حفظ آثار و نشر ارزش های دفاع مقدس استان تهران در خاتمه گفت: متأسفانه ما از این فاکتور به خوبی استفاده نکردیم؛ به واقع ما باید این هنر را داشته باشیم که زیبایی های عرصه دفاع مقدس را خوب و به موقع نشر دهیم. یکی از این فعالیت ها معرفی شعر است، ما با انتقال داشته هایمان فاصله داریم و جوانان ما کمتر با آن ها آشنا هستند که باید این شرایط آشنایی را فراهم کنیم.

گروه ساختمانی آبان: گروه ساختمانی آبان: بازسازی ساختمان و تعمیرات جزئی و کلی و طراحی ویلا و فضای سبز و روف گاردن، طراحی الاچیق، فروش درب های ضد سرقت

مجله میهن 128: مجله میهن 128 | آخرین اخبار ورزشی جهان

منبع: ایبنا - خبرگزاری کتاب ایران
انتشار: 6 مهر 1400 بروزرسانی: 6 مهر 1400 گردآورنده: dostblog.ir شناسه مطلب: 10213

به "باروری ادبیات دفاع مقدس نیازمند انتقال اندوخته پیشکسوتان است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "باروری ادبیات دفاع مقدس نیازمند انتقال اندوخته پیشکسوتان است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید