دستاورد بنیاد سینمایی فارابی در حوزه بین الملل

به گزارش دوست بلاگ، علیرضا تابش از فروش حقوق 64 عنوان فیلم سینمایی به کشورهای مختلف در دولت یازدهم توسط بین الملل بنیاد سینمایی فارابی خبر داد.

دستاورد بنیاد سینمایی فارابی در حوزه بین الملل

به گزارش خبرنگاران، مدیرعامل بنیاد سینمایی فارابی گفت: در طی دولت یازدهم، در نتیجه مذاکرات به عمل آمده، با هدف گسترش دیپلماسی هنری و تعاملات سینمایی در عرصه بین المللی، معاونت بین الملل بنیاد فارابی طبق قراردادهایی حقوق بعضی فیلم های ایرانی را در قالب حقوق سینمایی، تلویزیونی، اینترنتی، ویدئویی و پخش درون پروازیِ خطوط هواپیمایی به فروش رسانده است.

علیرضا تابش گفت: طبق قرادادهای منعقد شده، 17 عنوان فیلم سینمایی به خطوط هواپیمایی کشورهای امارات، ترکیه، عمان، قطر، هند و... فروخته شده است که این فیلم ها عبارتند از: امکان مینا، آذر شهدخت پرویز و دیگران، پدر، تجریش ناتمام، تراژدی، جزیره رنگین، حورا، خانه ای در خیابان چهل و یکم، خداحافظی طولانی، خواب آب، خیلی دور خیلی نزدیک، دربند، ربوده شده، سینما نیمکت، شیفت شب، طبقه حساس و قشنگ و فرنگ.

همچنین مدیرعامل بنیاد سینمایی فارابی گفت: برنامه ریزی های لازم برای اکران محدود 8 عنوان فیلم شامل استرداد، تراژدی، حکایت عاشقی، خانه ای در خیابان چهل و یکم، ربوده شده، سیانور، سینما نیمکت و شیفت شب در 5 کشور استرالیا، ایتالیا، آلمان، آمریکا و کانادا به عمل آمده که در نتیجه، این برنامه ها - در بعضی موارد، با حضور عوامل - به انجام رسیده است.

علیرضا تابش درباره حضور سینمای ایران در هفته های فیلم جهانی گفت: قرارداد واگذاری حقوق نمایش فیلم های راه آبی ابریشم، کفشهایم کو؟ و ملک سلیمان در هفته های فیلم در کشورهای خارجی با سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی منعقد شده که از این رخدادهای فرهنگی هم استقبال شایان توجهی به عمل آمده است.

وی اضافه کرد: همچنین بنیاد سینمایی فارابی حقوق تلویزیونی 25 عنوان فیلم در 14 کشور اسلواکی، آلبانی، برزیل، بوسنی، ترکیه، تونس، رومانی، کرواسی، لبنان، مالزی، مکزیک، ویتنام، هند، یوگسلاوی و بنگلادش را نیز به فروش رسانده است که از میان این فیلم ها می توان به آتش بس، بادکنک سفید، بایسیکل ران، پدر، پرنده باز کوچک، پرواز مرغابی ها، تو آزادی، جزیره رنگین، چوری، پایکوبی در غبار، روز کارنامه، زمانی برای دوست داشتن، سوپر استار، شهر زیبا، عصر روز دهم، قبیله من و... اشاره کرد.

تابش با توجه به راه اندازی سایت فروش اینترنتی توسط بنیاد سینمایی فارابی در این دوره گفت: 21 عنوان فیلم سینمایی نیز برای پخش اینترنتی، به شکل غیر انحصاری، برای بهره برداری کاربران در چین و خاور دور واگذار شده است که این عناوین عبارتند از آتش بس، بادکنک سفید، پل چوبی، چک، چهل سالگی، خرس، خواب های دنباله دار، رویای سینما، روییدن در باد، زمانی برای دوست داشتن، سوپر استار، شب واقعه، شیر تو شیر، صدای پای من، طبقه سوم، عصر روز دهم، فرزند خوانده، قبیله من، گلوگاه، مامان بهروز منو زد و ملکه.

علیرضا تابش در ادامه گفت: فروش کلیه حقوق سینمایی/ ویدئویی/ تلویزیونی فیلم های پایکوبی در غبار و شهر زیبا به کشور فرانسه، حقوق ویدیویی 5 عنوان فیلم بادکنک سفید، بایسیکل ران، پدر، کلوزآپ و گاو به کشورهای آمریکا، برزیل، ترکیه، فرانسه و کانادا، و نیز واگذاری حقوق آرشیوی فیلم های شهر زیبا و پایکوبی در غبار نیز به کشور ژاپن صورت پذیرفته است.

علیرضا تابش درباره تاثیر بازار فیلم بر حضور پر رنگ تر بنیاد سینمایی فارابی و شرکت های ایرانی توزیع فیلم در سینمای جهان گفت: طی این سال ها چه در بازار فیلم جشنواره جهانی فیلم فجر و چه در بازارهای جهانی، بنیاد فارابی حضور داشته است و در دل همین مراودات نیز قراردادها و تفاهم نامه هایی امضا شده است، بده بستان هایی صورت گرفته که ما در طول سال نتیجه اش را دیده ایم و اخبار توفیقات بین المللی سینمای ایران - در زمینه های عرضه تجاری و عرضه فرهنگی - به مرور منتشر شده است. این حضورها و تلاش ها را حرکت رو به جلو می بینم، نه تنها برای فارابی بلکه برای سایر موسسات وابسته به سازمان سینمایی و حتی بخش خصوصی توانمند و با انگیزه در حوزه پخش و توزیع جهانی فیلم ها و آثار سینمای نوین ایران.

مدیرعامل بنیاد سینمایی فارابی درباره چرایی پخش آثار سینمای ایران توسط بازرگانی بین المللی بنیاد گفت: به هر حال این فعالیت ها هم مثل کلیه فعالیت های بنیاد فارابی در جهت حمایت از بخش های خصوصی طراحی شده است. در واقع، به دلیل نبود زیر ساخت های تثبیت شده کافی در بخش خصوصی برای توزیع و فروش بین المللی که جوابگوی محصولات قابل بحث سینمای ایران نیست، بنیاد در حال حاضر، پخش بین المللی فیلم های قابل توجهی را که به هر دلیلی - از جمله محدودیت ظرفیت های موجود - که با سایر پخش کنندگان فیلم قرارداد منعقد نمی کنند، در دستور کار قرار می دهد.

تابش با تاکید بر تقویت حضور سینمای ایران در فضای مجازی و استفاده از ظرفیت فناوری اطلاعات و ارتباطات در بازاریابی بین المللی سینما اضافه کرد: البته باید اشاره ای هم کرد که در کنار این اقدامات، برای بهره گیری از امکانات فن آوری های جدید و تسهیل ارتباطات، افزایش سرعت کار و کاهش هزینه ها، از دو سال پیش ، وب سایتی برای بازاریابی فیلم های طرف قرارداد بنیاد به راه افتاده و در راستای سیاست های حمایتی، اطلاعاتی مجمل در خصوص سایر فیلم ها با ذکر مشخصات تهیه کننده و یا پخش کننده هم در آن درج شده است.

تابش با اشاره به اهمیت بازاریابی در صنعت سینما اضافه کرد: در کشورهایی که صنعت سینمای قوی و پر رونق دارند، ضمن برخورداری از گردش قابل توجه و سودآور سرمایه در بخش سینما، صنایع فرهنگی، آموزشی، به خصوص در بخش سمعی و بصری از پیشرفت ها و رونق قابل توجهی برخوردار بوده و حجم تولید و اشتغال در این بخش ها نیز با رشد زیادی رو به رو بوده است. اما در کشور ما در سایر صنایع و فعالیت های جانبی سینما رشد و رونق قابل ملاحظه ای مشاهده نمی شود. این درحالی است که ارتقا کیفیت و افزایش ظرفیت تولید فیلم، ساخت و ساز سینما و تجهیزات و تاسیسات مربوطه، توسعه خدمات فنی و تکنیکی مرتبط با فیلم و سینما و فعالیت های گوناگون مربوط به بازاریابی و عرضه تولیدات در اشکال سینمایی و غیرسینمایی در داخل و خارج از کشور قابلیت این را دارد که ضمن ایجاد اشتغال مولد و سالم از نظر اقتصادی، منافع زیادی را برای مردم و کشور به همراه آورد.

مدیرعامل بنیاد سینمایی فارابی در پایان با اشاره به برنامه های سازمان سینمایی در تقویت حوزه بین الملل گفت: در صورت اجرای طرح جامع سینما و توسعه همه جانبه صنعت سینمای ایران امید می رود تا کشور ما بتواند در زمینه گسترش بازار فیلم و ویدیو، تکنیک ساخت سالن و تجهیزات اصلی و جانبی آن، ارایه خدمات فنی و تکنیکی مربوط به سینما، خدمات فنی صوت و تصویر، بازاریابی و بازرگانی عرصه های سمعی و بصری و سایر زمینه های تابعه حداقل در منطقه خاورمیانه و در سطح کشورهای اسلامی و آسیایی نقش موثری بر عهده گیرد و ضمن ایجاد زمینه توسعه فرهنگی و هنری مبتنی بر ارزش های دینی و ملی، از مزایای اقتصادی صنعت سینما نیز بهره مند شود. البته لازمه این توسعه همه جانبه، گشایش در کلیه فعالیت های بین المللی در چارچوب های مصوب است که به تدریج هم شاهد آن هستیم. برای نمونه، بعضی مسائل بانکی در سالهای اخیر سبب شده که در بعضی موارد، هنوز مبلغ قرارداد به حساب بنیاد واریز نشده و در حیطه مطالبات معوقه بنیاد از طرف های خارجی باقی مانده است و امیدواریم فرایند حل مسائل به مانند ماه های اخیر، موضوع وصول مطالبات را تسریع و تسهیل کند.

namasho.com: نماشو، طراحی سایت، سئو، چاپ و طراحی گرافیکی را به ما بسپارید.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 23 شهریور 1400 بروزرسانی: 23 شهریور 1400 گردآورنده: dostblog.ir شناسه مطلب: 1511

به "دستاورد بنیاد سینمایی فارابی در حوزه بین الملل" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دستاورد بنیاد سینمایی فارابی در حوزه بین الملل"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید