گزارش، نگاه جدی تر کشورهای آسیای مرکزی به جنوب شرق آسیا

به گزارش دوست بلاگ، برگزاری دوازدهمین مجمع مشترک کره جنوبی و کشورهای آسیای مرکزی، هفتمین مجمع همکاری چین و آسیای مرکزی و سفر مقامات عالی رتبه کشورهای منطقه به ژاپن در هفته جاری، همگی نشانگر نگاه جدی تر کشورهای آسیای مرکزی به جنوب شرق آسیاست.

گزارش، نگاه جدی تر کشورهای آسیای مرکزی به جنوب شرق آسیا

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران، متنوع سازی جهت های سیاست خارجی، تعاملات اقتصادی، به ویژه در حوزه های استراتژیک، از جمله سیاست های پساشوروی کشورهای آسیای مرکزی بوده است. این جهت گیری مشخصا به منظور بیرون آمدن تدریجی از چتر حمایتی مسکو، یا به بیان دیگر، کوتاه کردن دست روس ها از این کشورها بوده است. روسیه نیز اگرچه به پیشگیری از این روند و نگه داشتن این کشورها در بن بست مسکو تمایل داشت، اما به زودی متوجه شد از ابزارهای سخت افزاری و به ویژه نرم افزاری لازم برای این کار برخوردار نیست.

در این راستا، اگرچه در ابتدا کشورهای منطقه راستا غرب را به عنوان یک راستا موازنه گر با روسیه برگزیدند، پس از ملاحظه حساسیت های مسکو و ویژگی های رفتاری بازیگران غربی که تحولاتی همچون انقلاب های رنگی، فشارهای حقوق بشری، شکل گیری اپوزوسیون خارجی و ... را در بر داشت، تصمیم به تنوع بخشی بیشتر به جهت های سیاست خارجی خود نمودند. یکی از مناسب ترین گزینه ها پیش روی این کشورها جنوب شرق آسیای بود. به همین دلیل، مهم ترین تحولات روی داده در قبال کشورهای منطقه آسیای مرکزی در خصوص کشورهای جنوب شرق آسیا را طی یک هفته اخیر مورد آنالیز قرار می دهیم.

دوازهمین مجمع مشترک کره جنوبی و آسیای مرکزی در نورسلطان

هفته گذشته دوازدهمین مجمع مشترک کره جنوبی و کشورهای آسیای مرکزی در سطح وزرای امور خارجه به میزبانی شهر نورسلطان، پایتخت قزاقستان برگزار شد. خانم کانگ کیونگ ها، وزیر امور خارجه کره جنوبی میهمان اصلی این نشست بود. علاوه بر وی، مختار تلوبردی، وزیر امور خارجه قزاقستان و وزرای امور خارجه چهار جمهوری دیگر آسیای مرکزی از جمله چنگیز آیداربیک اف (قرقیزستان)، سراج الدین مهرالدین (تاجیکستان)، عبدالعزیز کامل اف (ازبکستان)، و رشید مرداف (ترکمنستان) نیز در این نشست حاضر بودند.

محور و موضوع اصلی این مجمع تطبیق اقدامات کره جنوبی در استانداردسازی فنی و مدریت بهینه منابع آبی با یاری کره جنوبی در منطقه آسیای مرکزی عنوان شد. علاوه بر این، زمینه های همکاری سئول و منطقه آسیای مرکزی در زمینه های دیگری نظیر انرژی، منابع معدنی، ساخت و ساز، حمل و نقل، اطلاعات و فناوری های ارتباطی و نیز حوزه فرهنگ، آموزش و مسائل انسانی نیز در طیف گسترده تعاملات دو طرف قرار داشت.

این مجمع در چهار پنل جداگانه با محورها و موضوعات مختلف برگزار شد. همچنین وزرای خارجه 5 کشور در انتها یک بیانیه مشترک را به امضا رسانده که در آن بر تقویت همکاری های متقابلا سودمند تاکید شده بود. همچنین در نشست مذکور، برنامه دبیرخانه این چارچوب چندجانبه برای سال 2020 نیز به تصویب اعضا رسید.

علاوه بر این چارچوب چندجانبه، دیدارهای دوجانبه ای نیز میان وزیر امور خارجه کره جنوبی و کشورهای حاضر در این نشست نیز برگزار شد. محور اصلی دیدارهای دوجانبه عمدتا حول محور پروژه های جاری و تامین اقتصادی پروژه های مشترک آینده میان دو طرف بود.

نشست جاری پس از سفر رئیس جمهور جدید کره جنوبی، مون جائه این، به کشورهای قزاقستان، ترکمنستان و ازبکستان در آوریل امسال، و سفر نخست وزیر این کشور، لی ناک یون، به تاجیکستان و قرقیزستان در ماه جولای برگزار می گردد. لازم به ذکر است نخستین مجمع مشترک کره جنوبی و کشورهای آسیای مرکزی در سال 2007 برگزار شده بود.

هفتمین مجمع مشترک چین و آسیای مرکزی در ننینگ

در روزهای اخیر (روز آدینه، 18 اکتبر) همچنین هفمین مجمع مشترک همکاری چین و کشورهای آسیای مرکزی نیز به میزبانی شهر ننینگ، مرکز ایالت خودمختار گوانگشی، برگزار شد. این مجمع سه روزه با شعار همکاری ارتباطی در دریا و زمین، تقویت توسعه با نوآوری برگزار شد و بر همکاری های چندوجهی دو طرف به ویژه در چارچوب طرح کمربند و جاده تاکید داشت.

نکته جالب توجه در این نشست 3 روزه آن است که علاوه بر چین و نمایندگان 5 جمهوری آسیای مرکزی، نمایندگانی از کشورهای قفقاز جنوبی، از جمله جمهوری آذربایجان، ارمنستان و گرجستان و نیز کشورهای عضو انجمن ملل آسیای جنوب شرقی (آسه آن) نیز در آن حضور داشتند. هیات های نمایندگی از این کشورها نیز متنوع تر بوده و شامل مقامات دولتی، نمایندگان بخش خصوصی و شرکت های تجاری، و حتی دانشجویان می شد.

لازم به ذکر است نخستین مجمع مشترک همکاری چین و آسیای مرکزی در ماه مه سال 2012 در شهر تانگ کیانگ در ایالت ژیجیانگ چین برگزار شده بود. طی سال های اخیر این مجمع بیشتر به محلی برای گفتگو پیرامون ابعاد و محورهای پروژه کمربند و جاده تبدیل شده است.

سفر مقامات عالی رتبه کشورهای منطقه به ژاپن

در همین حال از روز گذشته نیز رهبران کشورهای آسیای مرکزی برای دیدارهای دوجانبه و شرکت در مراسمات مختلف به ژاپن سفر نموده اند. نکته جالب توجه عدم هماهنگی و اعلان یک محور چندجانبه در خصوص این دیدارهاست. با این حال به نظر می رسد شرکت در مراسم تاج گذاری پادشاه ژاپن، ناروهیتا، علت اصلی سفر سران کشورهای آسیای مرکزی به توکیو باشد.

سورانبای جین بیک اف، رئیس جمهور قرقیزستان اولین شخصی بود که راهی توکیو شد. خبرگزاری رسمی دولتی قرقیزستان این سفر را کاری و با هدف شرکت در مراسم تاج گذاری پادشاه ژاپن اعلام نموده است. دیدار با شینزو آبه، نخست وزیر ژاپن و ملاقات با شرکت های بزرگ ژاپنی اصلی ترین برنامه های سفر جین بیک اف به توکیو است.

قربانقلی بردی محمداف، رئیس جمهور ترکمنستان نیز روز گذشته راهی توکیو شد. بحث و گفتگو پیرامون زمینه های توسعه روابط ژاپن و ترکمنستان و برگزاری شماری از دیدارهای دوجانبه از جمله محورهای اعلام شده توسط خبرگزاری دولتی ترکمنستان از سفر بردی محمداف به توکیو بود. پیش از سفر نیز بردی محمداف در سخنانی روابط عشق آباد و توکیو را سازنده و رو به رشد توصیف نموده بود. اعطای مدرک دکتری افتخاری از سوی دانشگاه هیروساکی ژاپن نیز از حاشیه های جالب توجه این سفر محسوب می گردد. نکته جالب توجه دیگر عدم حضور و یا عدم اعلان حضور بردی محمداف در مراسم تاج گذاری ناروهیتا است.

از ازبکستان اما خانم تنزیله ناربایوا، رئیس مجلس علیای این کشور راهی توکیو شده است. در خصوص قزاقستان هم نکته جالب توجه آن است که نورسلطان نظربایف، رئیس شورای امنیت این کشور به توکیو سفر نموده است.

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 17 آذر 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: dostblog.ir شناسه مطلب: 76

به "گزارش، نگاه جدی تر کشورهای آسیای مرکزی به جنوب شرق آسیا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "گزارش، نگاه جدی تر کشورهای آسیای مرکزی به جنوب شرق آسیا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید