چه گنجی در سیمکارت ها نهفته است؟

به گزارش دوست بلاگ، شیمیدانان در نظر دارند تا به جای استفاده از فلزات کمیاب استخراج شده، با بهره گیری از طلاهای بازیافتی از سیم کارت های قدیمی، خدمت بزرگی به صنعت فراوری دارو انجام دهند.

چه گنجی در سیمکارت ها نهفته است؟

به گزارش خبرگزاری خبرنگاران، شیمیدان ها این روزها بیش از پیش به بازیافت سیم کارت های قدیمی و دور ریخته شده می اندیشند و هدفشان از این کار، استفاده مجدد از بخش های این سیم کارت ها، نه در حیطه الکترونیک، بلکه در صنعت داروسازی است.

سیم کارت ها دارای قطعات ریزی از نیکل، مس، نقره و طلا هستند و حالا محققان امپریال کالج لندن و دانشگاه کالیاری ایتالیا راهکاری آسان برای استخراج طلا از این زباله های الکترونیکی و استفاده مجدد از آن در فرآیندهای شیمیایی برای فراوری دارو یافته اند.

این روند به کاهش ضایعات الکترونیکی در محل دفن زباله ها و بعلاوه استفاده مجدد از این فلزات گران قیمت یاری زیادی خواهد نمود؛ چرا که در غیر این صورت، باید مجددا برای این مصارف، فلزات از معادن استخراج شوند. نتایج این آنالیز ها اخیرا در مجله ACS شیمی و مهندسی پایدار منتشر شده بود.

جیمز ویلتون الی، محقق اصلی این پروژه و استاد شیمی در امپریال کالج لندن دراین باره گفته: فکر می کنم اگر ما بتوانیم راه های بهتری برای استفاده از ضایعاتی که فراوری نموده ایم بیابیم و این فلزات را بازیابی کنیم، دیگر احتیاج نخواهد بود که روی حفاری و استخراج از معدن تمرکز کنیم. این درعین حال به ما یاری می نماید تا مشکل ضایعات که در حال حاضر با آن روبرو هستیم و روز به روز تبدیل به مشکل بزرگ تری هم می گردد را حل کنیم.

آغاز روند تحقیقاتی با خرید 200 سیم کارت

برای توسعه این روش بازیافت، محققان در ابتدا 200 سیم کارت کارنموده را از سایت Ebay خریداری کردند. سپس پلاستیک های سیم کارت ها را جدا نموده و فلزات مهم آن از جمله نیکل و مس را بازیابی کردند. بعد از آن، برای استخراج طلا، از یک واکنش گر ایمن و سبزرنگ به نام لیگاند گوگرد استفاده کردند؛ مولکولی که به اتم فلز مرکزی متصل می گردد.

آنچه در نهایت برایشان باقی ماند، ترکیبی از طلا بود (البته طلا به این شکل در صنعت الکترونیک قابل استفاده مجدد نیست). ترکیب طلای موجود در سیم کارت ها، بدون پردازش های بیشتر که آن هم احتیاجمند مصرف انرژی فراوانی است، قابل تبدیل به فلز خالص طلا نیست. این بدان معناست که حتی با این فرآیند نمی توان این مواد را بازیافت نموده و در صنعت الکترونیک مورد استفاده قرار داد.

ویلتون الی دراین رابطه گفت: بازیافت طلا بدین شیوه، برای استفاده در برد مدارهای الکترونیکی تازه یا سیم کارت های تازه، اصلا از نظر مالی به صرفه نیست. ولی ما کاربرد متفاوتی برای استفاده از آن یافته ایم.

متن کامل این گزارش را اینجا بخوانید.

227227

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 10 دی 1401 بروزرسانی: 10 دی 1401 گردآورنده: dostblog.ir شناسه مطلب: 16364

به "چه گنجی در سیمکارت ها نهفته است؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چه گنجی در سیمکارت ها نهفته است؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید