چرا همه به قیمت کتاب معترض می شوند؟

به گزارش دوست بلاگ، رئیس اتحادیه ناشران و کتابفروشان تهران با اشاره به افزایش و تغییر قیمت کالاها، می گوید: ایراد کتاب این است که قیمتش توی ذوق می زند؛ قیمت تمام کالاها را عوض می نمایند و کسی اعتراض نمی کند اما اگر قیمت کتاب را عوض نمایند همه معترض می شوند.

چرا همه به قیمت کتاب معترض می شوند؟

هومان حسن پور هم زمان با هفته کتاب و کتابخوانی در گفت وگو با دوست بلاگ، درباره چسباندن برچسب روی قیمت قبلی کتاب و افزایش قیمت قبلی اظهار کرد: قیمت گذاری کتاب کار پیچیده ای است و به راحتی نمی توان آن را شرح داد. ملاک ما برای قیمت گذاری کتاب، ناشران هستند و ناشران قیمت کتاب را اعلام می نمایند و با توجه به شرایط جامعه ممکن است در چاپ های بعدی قیمت را عوض نمایند و کتابفروش هم با توجه به قیمت جدید کتاب، لیبل بزند.

او درباره این که این کار ممکن است بی اعتمادی مخاطب را به دنبال داشته باشد، گفت: مخاطب خیلی راحت می تواند استعلام بگیرد؛ ناشران قیمت کتاب را روی سایت های فروش خود می گذارند. همچنین از خانه کتاب هم می تواند استعلام بگیرد. کار بسیار ساده ای است.

او درباره چسباندن برچسب (لیبل) توسط کتابفروشان هم شرح داد: کتابفروشان دلایل خود را دارند؛ گاهی آن ها چند نسخه از کتاب را می خرند که به فروش نمی رسد و چند سال در کتابفروشی می ماند. از طرف دیگر ناشر کتاب را تجدید چاپ نموده و قیمتش را افزایش می دهد. کتابفروش نمی تواند کتاب را با قیمت چند سال قبل بفروشد، پس ناچار است روی کتاب لیبل بزند؛ کتاب چند وقت در کتابفروشی خوابیده و اگر او بخواهد با قیمت قبلی آن را بفروشد در واقع ضرر می نماید.

رئیس اتحادیه ناشران و کتابفروشان تهران اعلام نمود: قیمت همه کالاها افزایش داشته اما ایراد کتاب این است که قیمتش توی ذوق می زند؛ قیمت تمام کالاها را عوض می نمایند و کسی اعتراض نمی نماید اما اگر قیمت کتاب را عوض نمایند چرا همه معترض می شوند و درباره آن صحبت می نمایند؟ کسی نمی گوید کتابفروش چه گناهی دارد، کتاب را 10 سال پیش 12 هزار تومان خریده و همان کتاب 50 هزار تومان شده است، کتابفروش که نمی تواند آن را با قیمت 12 هزار تومان بفروشد زیرا ضرر می نماید.

حسن پور در ادامه اضافه نمود: این همه حساسیت درباره قیمت کتاب را نمی فهمم. قیمت کالاهای استراتژیک عوض شده اما آن قدری که حساسیت برای کتاب هست برای افزایش قیمت دیگر کالاها وجود ندارد. البته اشکالی که هست این است که کتاب در زمان فراوری انبوه قیمت گذاری می گردد و زمان زیادی میان عرضه و فروش آن وجود دارد.

او درباره این که بعضی حذف کتاب از سبد خانوار را قیمت بالای آن عنوان می نمایند گفت: به نظرم قیمت کتاب برای مطالعه نکردن یک بهانه است، فرد به هر دلیلی نمی خواهد کتاب بخواند، اصلا حوصله ندارد، بنابراین گران بودن کتاب را بهانه می نماید. زحمت زیادی پشت فراوری یک کتاب است؛ از نویسنده یا محقق که سال ها تحقیق نموده و کتاب را نوشته تا فرایند اخذ مجوز، صفحه بندی، لیتوگرافی و... . برای فراوری یک کتاب زحمات زیادی کشیده می گردد و چندین نفر درگیر هستند. این که بگوییم کتاب گران است و مردم نمی خوانند به نظرم یک بهانه است وگرنه کسی که کتاب می خواند قیمت آن آن چنان برایش مهم نیست. البته قیمت کتاب بی تاثیر نیست اما این که دلیل را فقط قیمت کتاب بدانیم اشتباه است. شخص فست فود می خرد و بعد می گوید خدا برکت بدهد اما به کتاب که می رسد می گوید اوه خیلی گران است؛ هرچند ممکن است بعضی بگویند دیگر کسی پیتزا هم نمی خرد.

رئیس اتحادیه ناشران و کتابفروشان تهران سپس درباره هفته کتاب و برنامه هایش که به صورت مجازی برگزار می گردد، به اجرای طرح حمایت فصلی از کتاب اشاره نمود و گفت: مخاطبان می توانند به صورت غیرحضوری و تلفنی هم خرید نمایند. اما درباره برنامه های هفته کتاب باید اجازه بدهیم برنامه ها تمام گردد و ما به یک جمع بندی برسیم.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 29 آذر 1399 بروزرسانی: 29 آذر 1399 گردآورنده: dostblog.ir شناسه مطلب: 7834

به "چرا همه به قیمت کتاب معترض می شوند؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چرا همه به قیمت کتاب معترض می شوند؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید