مصاحبه، نماینده مجلس عراق: کُردها موضع واحدی نسبت به عدنان الزرفی ندارند، رای شیعیان معین کننده است

به گزارش دوست بلاگ، نماینده مجلس عراق با اعلام عدم موضگیری واحد کُردها در قبال نامزدی عدنان الزرفی، تاکید نمود که موضع جریان های سیاسی شیعی مشخص کننده است.

مصاحبه، نماینده مجلس عراق: کُردها موضع واحدی نسبت به عدنان الزرفی ندارند، رای شیعیان معین کننده است

به گزارش گروه بین الملل دوست بلاگ، احمد حاج رشید نماینده مجلس عراق در تبادل نظر با خبرنگار دوست بلاگ تاکید نمود که عدنان الزرفی بدون جلب حمایت قاطع جریان های سیاسی شیعی قادر به تشکیل کابینه جدید این کشور نخواهد بود.

وی خاطرنشان کرد که کُردها موضعگیری واحدی نسبت به نامزدی عدنان الزرفی ندارند و حزب دموکرات کردستان عراق به رهبری مسعود بارزانی (بزرگترین فراکسیون کُردی مجلس عراق) تا به امروز در قبال نامزدی وی سکوت اختیار نموده است.

احمد حاج رشید با تکرار مطالبات همیشگی کُردها تاکید نمود که نخست وزیر جدید عراق در صورت پیروزیت باید برگزاری انتخابات شفاف زودهنگام، مبارزه با فساد و حرکت در جهت اجرای مطالبات مردمی را در دستور کار قرار دهد.

مشروح این تبادل نظر در ادامه آمده است:

همچنانکه اطلاع دارید برهم صالح رئیس جمهوری عراق، عدنان الزرفی را مامور به تشکیل کابینه جدید این کشور نموده است. جریان های سیاسی اقلیم کردستان چگونه به این موضوع می نگرند؟

پس از اعلام نامزدی عدنان الزرفی برای تشکیل کابینه جدید عراق، فراکسیون های کُردی در مجلس این کشور تا به امروز موضعگیری و واکنش واضحی نسبت به این موضوع نداشته اند، تنها اتحادیه میهنی کردستان در بیانیه ای حمایت خود را از نامزدی الزرفی اعلام نموده است، حزب دموکرات کردستان عراق به رهبری مسعود بارزانی تا به امروز سکوت اختیار نموده است، احزاب دیگر کُردی هم به همان شیوه موضعگیری رسمی نداشته اند زیرا رای اعتماد به کابینه عدنان الزرفی تنها به کُردها مرتبط نیست و وی برای کسب بیشتر از 166 رای نمایندگان مجلس عراق نیازمند حمایت فراکسیون های شیعی و اهل سنت نیز هست، این در حالیست که کُردها تنها دارای 58 کُرسی مجلس عراق هستند، در هر حالت، الزرفی نیازمند حمایت شیعیان عراق است.

به میزان کرُسی های جریان های سیاسی کُردی در مجلس عراق اشاره کردید. آیا می توان انتظار داشت که موضعگیری واحدی از سوی آنها در رد یا حمایت از عدنان الزرفی صورت گیرد؟

با توجه به شرایط کنونی در میان جریان های سیاسی اقلیم کردستان و صدور بیانیه جداگانه اتحادیه میهنی کردستان ممکن است در مقایسه با شرایط محمد توفیق علاوی، موضعگیری واحدی از سوی کُردها در رابطه با نامزدی الزرفی وجود نداشته باشد. ما به عنوان حزب جماعت اسلامی کردستان از علاوی حمایت کردیم اما اکثریت کُردها متشکل از حزب دموکرات کردستان، اتحادیه میهنی و بخشی دیگر از جریان های سیاسی علیه وی موضعگیری کردند و در نهایت با توجه به عدم حمایت قاطع شیعیان، وی پیروز به تشکیل کابینه نشد و از ماموریت محوله انصراف داد.

مطالبات کُردها از عدنان الزرفی چیست؟

به عنوان یک نماینده جماعت اسلامی کردستان در مجلس عراق، تنها می توانم نظر حزب متبوعم را در پاسخ به این سوال اعلام کنم. اقلیم کردستان بر اساس آنچه که در قانون اساسی عراق آمده است دارای حقوقی در حوزه های سیاسی و مالی است، مشکلاتی در مورد مناطق مورد منازعه همچنان وجود دارد. در صورتیکه الزرفی نگاه مثبتی به تخصیص قدرالسهم اقلیم از بودجه عراق و ارسال حقوق کارمندان کُرد داشته باشد و دارای راهکار مناسبی در رابطه با مناطق مورد منازعه باشد می توان با وی مذاکره و به توافقاتی دست یافت. در سطح کلی عراق نیز، عدنان الزرفی مکلف به برگزاری انتخابات شفاف زودهنگام و مبارزه با فساد افسارگسیخته در این کشور است. از سوی دیگر مطالبات مردم و تظاهرات کنندگان نیز باید مورد توجه قرار گیرد. می توان گفت که عمده درخواست های ما به عنوان جماعت اسلامی چنین مواردی است.

عدنان الزرفی تا به امروز پیروز به جلب حمایت جریان های سیاسی شیعی نشده است. آیا می توان پیش بینی کرد که همان سرنوشت محمد توفیق علاوی در انتظار وی باشد؟

این یک واقعیت است که شیعیان در مجلس عراق دارای اکثریت 180 کُرسی هستند، در صورتیکه الزرفی پیروز به جلب حمایت آنان یا حداقل 100 کُرسی از آنان نشود به آسانی پیروز به تشکیل کابینه نخواهد شد، اگرچه ممکن است که وی رای مثبت بخش زیادی از نمایندگان کُرد و اهل سنت را برای خود محقق کند، اما در هر حالت وی نیازمند حمایت قاطع شیعیان است.

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 25 اردیبهشت 1399 بروزرسانی: 25 اردیبهشت 1399 گردآورنده: dostblog.ir شناسه مطلب: 4199

به "مصاحبه، نماینده مجلس عراق: کُردها موضع واحدی نسبت به عدنان الزرفی ندارند، رای شیعیان معین کننده است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مصاحبه، نماینده مجلس عراق: کُردها موضع واحدی نسبت به عدنان الزرفی ندارند، رای شیعیان معین کننده است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید