ماجرای اخبار پیدا شدن چند جسد در رودخانه ها پس از حوادث آبان ماه ، رمزگشایی غواص مطرح کرمانشاهی

به گزارش دوست بلاگ، خبر پیدا شدن اجساد بعضی گمشده های روزهای اعتراضات بنزینی در رودخانه ها و سدهای کردستان و خوزستان ابتدا در فضای مجازی مطرح شد، اما پلیس، قوه قضائیه و حتی آتش نشانی سنندج خبر را تکذیب کردند.

ماجرای اخبار پیدا شدن چند جسد در رودخانه ها پس از حوادث آبان ماه ، رمزگشایی غواص مطرح کرمانشاهی

جهت دریافت خدمات اجرای روف گاردن با گروه ساختمانی آبان در ارتباط باشید. روف گاردن و بام سبز با بهترین قیمت و بهترین کیفیت را از ما بخواهید.

به گزارش دوست بلاگ، خبر پیدا شدن حدود 10 جسد در رودخانه های اهواز، کرج، سد گاران مریوان و سد قشلاق و سد وحدت سنندج ابتدا در فضای مجازی منتشر شد. خبرهایی که مدعی بودند این افراد در روزهای اعتراضات آبان ماه ناپدید شده اند و چندی بعد اجساد آنها در رودخانه و سدها پیدا شده است و پیش از مرگ شکنجه هم شده اند. کم کم عکس ها و فیلم هایی همراه با آن منتشر شد. تصاویری که چون گویاتر از خبر بودند راحت تر می شد به درست و نادرستی آنها پی برد. گرچه مسئولان مرتبط موضوع را تکذیب کردند.

در این میان هر خبری مرتبط به افراد غرق شده منتشر می شد به حاشیه های این خبر می اضافه نمود. چنانکه با انتشار خبر کشف جسد مردی از رودخانه ای در همدان، نام این شهر هم به شهرهای قبلی اضافه نموده شد. در این زمینه، سرهنگ جمشید باقری فرمانده انتظامی شهرستان همدان در گفت وگو با ایرنا از کشف جسد مردی 50 ساله از داخل رودخانه سولان شهر همدان اطلاع داد و بیان نمود: پس از دریافت خبری مبنی بر وجود جسدی در حاشیه یکی از رودخانه های همدان عوامل انتظامی در محل حضور یافتند و طبق آنالیز های اولیه اجرا شده هویت این فرد معین و خانواده او نیز شناسایی شده است. سرهنگ باقری ادامه داد: جسد با نظر قاضی کشیک در اختیار پزشکی قانونی نهاده شد و کوشش برای آنالیز علت مرگ این فرد ادامه دارد.

  • تکذیب قوه قضائیه

در همین زمینه ابتدا قوه قضائیه موضع گیری و موضوع را تکذیب کرد. سخنگوی قوه قضائیه نیز در نشست خبری خود در پاسخ به سوالی درباره مرگ مشکوک برخی افراد و پیدا شدن پیکرهای آنها در رودخانه ها تاکید نمود که همه مرگ های مشکوک آنالیز می شوند. غلامحسین اسماعیلی در شانزدهمین نشست خبری خود با دوست بلاگ درباره تصاویر منتشر شده مبنی بر این که در برخی از شهرها پیکرهایی پیدا شده که نامشان در میان افراد گمشده حوادث آبان ماه بوده و روی بدنشان آثار شکنجه دیده می گردد، گفت: قوه قضاییه در خصوص هر مرگ مشکوکی ورود پیدا می نماید ممکن است یک فردی در خیابان بر اثر سکته قلبی فوت کند ما آن را مرگ مشکوک می گوییم حتی تمامی خودکشی ها را آنالیز می کنیم که ببینیم آیا واقعاً خودکشی بوده است یا خیر. وی تاکید نمود: ما همه مرگ های مشکوک را آنالیز می کنیم تا نتیجه معین گردد اما اینکه بیایند کشته سازی و آمارسازی نمایند درست نیست.

اسماعیلی ادامه داد: مثلاً خوزستان سیل آمده و فردی گرفتار شده است معین است که در جهت سرش به سنگ می خورد و بدنش آسیب می بیند اما بیان نمودن این موارد چیز دیگری است و بدخواهان نظام می خواهند نظام و مردم را دچار چالش نمایند و شما نباید فریب این توطئه ها را بخورید. حتی افرادی که زنده بودند می گفتند در حوادث آبان ماه کشته شدند. برخی در این حوادث تنها به دنبال فضاسازی هستند و قوه قضاییه باید جوابگوی این شیطنت های رسانه ای باشد.

  • واکنش سخنگوی قوه قضائیه به ماجرای پیکرهای مشکوک داخل رودخانه ها
  • واکنش پلیس به کشف جسد در سدهای کردستان

چندی بعد مرکز اطلاع رسانی فرماندهی انتظامی کردستان هم خاطرنشان کرد در روزهای اخیر هیچ جسد غرق شده ای در منابع آبی (سدهای استان) بویژه سد قشلاق سنندج از سوی دستگاه های ذیربط (آتش نشانی) گزارش یا کشف نشده است. در این اطلاعیه که در اختیار رسانه ها نهاده شد آمده است: در روزهای اخیر در فضای مجازی، اخباری مبنی بر کشف پنج جسد در سد قشلاق سنندج منتشر شد که این موضوع به شدت تکذیب می گردد چرا که هیچ گونه گزارشی مربوط به کشف جسد در این رابطه به پلیس گزارش نشده و دستگاه های امدادی و خدمات رسان شهری نیز این موضوع را تکذیب نموده اند.

پلیس در این اطلاعیه از مردم خواسته که به شایعات بی پایه و بی اساس فضای مجازی که حربه دشمن برای ناامن کردن کشور است، توجه ننموده و در صورت هرگونه موارد مشکوک، مراتب را به وسیله شماره تلفن 110 به پلیس گزارش دهند.

  • آتش نشانی سنندج هم شایعات را تکذیب کرد

از سوی دیگر معاون عملیات، امداد و نجات سازمان آتش نشانی شهرداری سنندج نیز در این زمینه اظهار کرد که شایعات پخش شده در فضای مجازی، مبنی بر غرق چند نفر در سد وحدت سنندج، به شدت تکذیب می گردد. صالح زندی اضافه نمود: هیچ دستگاهی به جز سازمان آتش نشانی و هیات نجات غرق در زمینه کار غواصی فعالیت نمی نمایند و در این مدت هیچگونه عملیات غواصی انجام نشده است. وی با بیان اینکه خبر غرق شدگی به سامانه 125 ارجاع داده می گردد، یادآور شد: آخرین مورد غرق شدگی مربوط به شهریور ماه و در سد سنگ سیاه دهگلان بود.

  • عکس ها سخن می گویند

جدا از این گزارش ها در عکس های منتشر شده هم تصویر غواصی آشنا دیده شد که خود می توانست کلیدی برای حل این معما باشد. بهمن پرورش غواص نام آشنای کرمانشاهی که تا به امروز اجساد بسیاری را در آب های سراسر کشور بیرون آورده است. با جست وجویی اندک در اینترنت می شد فهمید که این تصاویر همه آرشیوی هستند. تصاویری که مربوط به سال های 91 و حتی قبل از آن هستند.

تصویری از بهمن پرورش، غواص کرمانشاهی که مربوط به مرداد سال 89 است

و همراه با شابعات مربوط به پیدا شدن جسد در رودخانه ها پس از اعتراضات اخیر منتشر شد

بهمن پرورش در گفت وگو با دوست بلاگ ضمن تکذیب این اخبار و ابراز ناراحتی از اینکه یک سال و نیم اخیر همیشه درگیر شایعات گوناگون بوده، اظهار کرد: نخست سال گذشته شایعه ای در این زمینه منتشر شد که بنده در سد کرج در جستوجوی یک جسد، چندین جسد را در عمق آب دیده ام که مربوط به اعتراضات سال 88 بوده است. حال آنکه بنده از سال 91 کرج نرفته ام! سال جاری پس از درگیری های اخیر هم باز شایع شد که در جست وجوی یک جسد، 6جسد پیدا نموده ام. حال آنکه هر دو از اساس کذب است. این غواص با اشاره به عکس های منتشر شده هم گفت : یک تصویر که دو جسد را با هم از آب بیرون آورده ام مربوط به 23مرداد سال 89 در سراب یاوری کرمانشاه است و تصویر دیگر که 6غریق در تصویر دیده می گردد مربوط به 17 خرداد سال 92 در آذربایجان غربی است.

پرورش با تاکید بر اینکه هیچ جسدی را اخیرا و با توصیف های اعلام شده که شکنجه شده باشد و... از آب بیرون نیاورده است، گفت: واقعا انتظار ندارم از مردمی که همه عمرم در کوشش برای خدمت به آنها بوده ام اینگونه با شایعه سازی موجب پریشانی خود و خانواده ام شوند.

وی از فعالان رسانه ای و فعالان فضای مجازی هم خواست که در انتشار تصاویر دقت بیشتری داشته باشند و جز حقیقت منتشر ننمایند.

پرورش می گوید این تصویر مربوط به خرداد سال 92 و بیرون آوردن 6غریق در آذربایجان غربی است

غیر از تصاویر بهمن پرورش، تصاویری دیگر هم همراه با این خبر منتشر شده اند که مربوط به سال های 2006 و قبل از آن هستند.

این تصویر مربوط به سال 2016 است

آن چه هست، محدودیت های رسانه های داخل کشور در وقایع اینچنینی، ناخواسته راه را برای بال و پر دریافت شایعات باز می نماید. چنانکه در خصوص اتفاقات ماهشهر هم ویدئو و عکس های نادرست بسیاری منتشر شد. حال آنکه اگر رسانه ها محدودیت نداشتند قطعا انتشار حقیقت آسیب های کمتری در پی می داشت.

تعدادی از تصاویر منتشر شده در فضای مجازی که هیچکدام جدید نیستند

  • BBC فارسی هم خبر را تایید نکرد

مستند نبودن تصاویر منتشر شده از یک سو و نیز موثق نبودن اخبار منتشر شده از سوی دیگر موجب شد که بی بی سی فارسی هم به معتبر نبودن این اخبار اذعان کند و آنها را تایید نکند.

خبرگزاری فارس در این باره نوشت: بی بی سی فارسی که مدعی کشف چند جسد در سدهای ایران بعد از اغتشاشات آبان ماه شده بود، پس از پیدا نشدن مدرک معتبر خاطرنشان کرد این خبر را نمی توانیم مستقلا تایید کنیم و از انتشار اسامی افراد کشته شده خودداری می کنیم!

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 19 بهمن 1398 بروزرسانی: 27 فروردین 1399 گردآورنده: dostblog.ir شناسه مطلب: 2660

به "ماجرای اخبار پیدا شدن چند جسد در رودخانه ها پس از حوادث آبان ماه ، رمزگشایی غواص مطرح کرمانشاهی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ماجرای اخبار پیدا شدن چند جسد در رودخانه ها پس از حوادث آبان ماه ، رمزگشایی غواص مطرح کرمانشاهی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید