فنگ شویی چیست و چطور می توان از آن استفاده کرد؟

به گزارش دوست بلاگ، فنگ شویی چیست و چه کاربردی دارد؟ فنگ شویی؛ هنر قرار داشتن اشیاء و ابزار در مکان هایی موثر جهت جذب انرژی مثبت است. اگر می خواهید از قدرت این حکمت باستانی برای رسیدن به موفقیت، آرامش و ثروت بهره مند شوید؛ باید در خصوص اصول آن بیشتر بدانید.

فنگ شویی چیست و چطور می توان از آن استفاده کرد؟

تاریخچه فنگ شویی

فنگ شویی هنر باستانی چینی است که از دو واژه باد (فنگ) و آب (شویی) تشکیل شده است. طی هزاران سال و به وسیله آزمایشات و مشاهدات دقیق، این اصل برای ایجاد تعادل در محیط های فیزیکی، ترویج هارمونی، القای حس بهزیستی و بهبود هر جنبه ای از زندگی بشر از سلامتی گرفته تا ثروت و روابط حرفه ای و … به کار گرفته شده است.

هدف فنگ شوی هماهنگ سازی و تراز کردن نیروهای انرژی نامرئی است که دنیا ، زمین و بشریت را به هم پیوند می دهند. از لحاظ تاریخی، فنگ شویی یکی از پنج هنر متافیزیکی چینی است که به طور مطلوب و موثر از موقعیت سازه ها برای اثربخشی بر پیروزیت ها، بهره می جوید.

امروزه مفهوم اصول فنگ شویی به یک رویکرد معاصر و علمی برای چیدمان اشیاء در یک محیط خاص برای ایجاد هماهنگی و تعادل اشاره دارد. با استفاده از ابزارهای خاص مانند رنگ، اعداد، نمادها، بافت ها و … فنگ شویی فضاها را به شکلی می نماید که جریان انرژی را برای ارتقاء سلامت، شادی و رونق تعدیل سازد.

بیشتر بدانید: فنگ شویی ثروت چیست و نکات مهم مرتبط با آن کدامند؟

مبانی معاصر فنگ شویی چیست و چه کاربردی دارند؟

مبانی معاصر فنگ شویی از دو گروه بسیار متفاوت تشکیل شده است: گروه فرم و گروه قطب نما

گروه فرم (روش سه دروازه)

گروه فرم به آنالیز شکل محیط، زمین و جریان باد و آب می پردازد تا به مکانی با چیدمان ایده آل برسد.

این اجزا در قالب های زیر جای می گیرند:

 • پنج حیوانی آسمان یعنی ققنوس، اژدهای سبز، ببر سفید، لاک پشت سیاه و مار زرد
 • مفهوم یین یانگ
 • عناصر طبیعی چوب، آتش، زمین، آب، هوا، فلز و فضا
 • وقایع مهم مانند تولد یک مکان یا ساختار خاص

گروه قطب نما

گروه قطب نما بر اساس هشت جهت یا عدد یا هشت عمارت ساخته شده است، که هر یک دارای یک وزن منحصر به فرد هستند. در این گروه به اصل Luo Pan تکیه شده و حلقه های متحد المرکزی را داریم که در اطراف قطب نمای مغناطیسی فنگ شویی به اتحاد بهشت و زمین اشاره دارد. به طور ویژه منظور میدان الکترومغناطیسی است که همه این عناصر را در کنار یکدیگر نگه می دارد.

قوانین فنگ شویی چیست؟

1. انرژی Chi

نیروی زندگی همواره در حال تغییر و حرکت است. هدف این است که Chi به آرامی در سراسر محیط جریان یابد. در صورتی که این انرژی در جایی محدود یا مسدود گردد، بر محیط اطراف خود تاثیر منفی خواهد گذاشت.

2. عناصر طبیعی

آتش، زمین، فلز، آب، هوا، فضا و چوب؛ هر یک با استفاده از رنگ، بافت و مجموعه ای از سایر ویژگی ها از یکدیگر متمایز می شوند.

فنگ شویی برای ایجاد انرژی مثبت، همه این عناصر را متعادل می سازد.

3. باگوا

باگوا نمودار معین شده از مراکز انرژی در یک فضا برای مشخص محل قرارگیری اشیاء است که با انرژی آن عناصر در توازن و تقارن باشد.

اصل باگوا شکلی از عناصر زندگی را به طرزی معنادار ترجمه می نماید:

 • قدرت، ثروت، فراوانی
 • شهرت، آینده، اعتبار
 • عشق، روابط، ازدواج
 • خلاقیت، بچه ها، میراث
 • شفقت، مسافرت، افراد مفید
 • خویشتن، شغل، کار
 • دانش، خرد، هماهنگی
 • خانواده، سلامتی، اجتماع
 • رفاه، تعادل، نشاط

ابزارهای متنوعی برای تعادل انرژی در یک فضا در دسترس واقع شده است و البته کارایی آن ها به شرایط خاص نیز بستگی دارد. این ابزارها شامل نور، آب، باد، صدا، رنگ، هنر، چیزهای در حال رشد، آینه ها، کریستال ها و … هستند.

چگونه می توانم فنگ شویی را در فضای خانه بهبود بخشم؟

در اینجا چند عنصر اصلی سمبل فنگ شویی وجود دارد که به یاری آن ها می توانید هماهنگی و تعادل بیشتری را در خانه خود به وجود بیاورید.

1) قبل از ورود به خانه کفش های خود را در بیاورید

عادت با کفش به خانه وارد شدن، به هیچ وجه مناسب نیست. با خارج کردن کفش های خود پیش از ورود به خانه؛ مسائل و آلودگی ها را در پشت درب گذاشته و با پاکیزگی و انرژی صلح آمیز و مثبت به فضای منزل وارد می شوید.

2) نظم و ترتیب ایجاد کنید

این یک نکته بسیار مهم در اصول اولیه فنگ شویی است که می تواند برای هر چیزی در زندگی شما صدق کند. به هم ریختگی در هر جایی انرژی را می گیرد. به هم ریختگی و شلوغی، باعث می گردد که از ورود و ایجاد فرصت ها، تجربیات و روابط جدید جلوگیری به عمل آید و به طور کلی زندگی شما در هم بپیچد.

برای این منظور در خانه به دنبال لوازم غیرضروری بگردید و آن هایی را که احتیاج ندارید کنار بگذارید. با کنار گذاشتن وسایل غیرضروری و منظم کردن به هم ریختگی ها، راه را برای ورود انرژی مثبت باز خواهید کرد.

3) فضای خانه را پاکسازی کنید

انرژی منفی، غم و اندوه، ترس، عصبانیت یا ناامیدی را از گذشته حذف نموده و انرژی تازه ای را برای جذب فرصت های جدید به وجود بیاورید. تمیز کردن فضا می تواند با روشن کردن عود گل مریم یا گل های دیگر و چرخاندن آن در تمام محیط خانه، در حالی که کلمات عشق و سعادت را زمزمه می کنید، انجام گردد.

4) اجازه دهید تا نور و هوای تازه به خانه وارد گردد

پنجره ها را باز کنید و اجازه دهید نور و هوای تازه و اکسیژن وارد گردد. باید بگذارید تا انرژی تازه عبور نموده و به چرخه طبیعی محیط وارد گردد.

5) خانه خود را به قلعه تبدیل کنید

خانه خود را به یک پناهگاه و قلعه برای یک پادشاه یا ملکه تبدیل سازید. فضایی مملو از عشق و عاری از هر گونه تنش که بتوانید در آن بهترین احساسات را تجربه سازید.

6) از تقویت نماینده ها بهره ببرید

سحر و جادو زمانی اتفاق می افتد که بدانید چه چیزی را باید درست در چه جایی قرار دهید. بعضی از اجسام برای شما الهام بخش و تقویت نماینده هستند و نسبت به آن ها احساس شگفت انگیزی دارید. این اجسام را کشف نموده و آن ها را در نقاط کلیدی قرار دهید.

آنچه باعث تقویت کار فنگ شویی می گردد، این است که وقتی شیء یا نمادی را می بینید، به شما انرژی داده و از آن انگیزه و الهام بگیرید. برای چند ثانیه که روی آن تمرکز نموده، هدف یا آرزوی خود را یادآوری نمایید (دلیل قرار دادن آن در آن جا) و به این ترتیب افکار شما آن انرژی را به خود جذب خواهند کرد.

به عنوان مثال؛ اگر جسمی را انتخاب نموده اید که برای شما یادآور پول و ثروت است؛ هر روز به آن نگریسته و جریان ثروت را به سمت خود راهنمایی سازید.

پیشنهاد مطالعه: پیروزیت چیست؟

رنگ های فنگ شویی چیست و چطور از این رنگ ها بهره می جوییم؟

رنگ یکی از ساده ترین راه ها برای انرژی بخشیدن به خانه یا محل کار شما، جهت در اختیار داشتن فنگ شویی مناسب است. رنگ دارای قدرت بسیار زیادی است و به نوعی نماینده ای از دنیای نور به حساب می آید. دانستن چگونگی استفاده از رنگ ها برای تقویت و متعادل سازی انرژی ها، می تواند موضوعی پیچیده به نظر رسیده و در عین حال فوق العاده تاثیرگذار باشد.

بهترین کار این است که بیشترین ترکیبات را از سه رنگ اصلی داشته باشید و با توجه به انرژی مورد احتیاج خود، آن ها را به گردش دربیاورید.

برای این منظور به نکات زیر توجه کنید:

رنگ ها را با هماهنگی انتخاب کنید

رنگ های نرم و خنثی موجب ایجاد آرامش می شوند. آبی روشن، سبز، هلویی، یاسی و … را در رنگ کف پوش محیط، ملحفه ها، تابلوهای هنری، اشیاء زینتی و … به کار برید.

توجه داشته باشید که چه رنگ هایی موجب شادی شما می شوند و در فضای خود به شکلی از آن ها استفاده نمایید.

به یاد داشته باشید که استفاده بیش از حد از رنگ سفید، می تواند به سرد شدن فضا و بی حسی منجر گردد. به همین دلیل حتما باید ضمن استفاده از رنگ سفید، از یک رنگ گرم دیگر در کنار آن بهره مند شوید.

بیشتر بخوانید: ترکیب رنگ ها در دکوراسیون منزل + 20 ترکیب رنگی جذاب

عنصر صدا در فنگ شویی چیست و چطور بر محیط تاثیر می گذارند؟

صداهای آرامش بخش طبیعت

یک لیست پخش از صداهای طبیعی چون امواج ملایم دریا، جاری شدن نهرها در کوهستان، صدای پرندگان یا پیچیدن نسیمی ملایم در اختیار داشته باشید. وقتی به صداهای طبیعت گوش می دهید، ضربان قلب شما آرام می گیرد و نفس های عمیق تری می کشید و اعصابتان آرام می گردد.

هدف فنگ شویی چیست و به چه سمت و سویی می رود؟

در نهایت هدف فنگ شویی در آن نهفته است که این اقدامات به پیروزیت منجر شوند. بنابراین همه چیز در خصوص فنگ شویی باید با هدف اثربخشی در نیل به آن هدف غایی اعمل از ثروت، سلامتی، شادی و … باشد.

یک چهارچوب مثبت ذهنی با چشم اندازی خیرخواهانه، احترام به خویشتن و دیگران، پوششی جادویی است که همه چیزهای خوب را به خود جذب می نماید.

چگونه فنگ شویی به شما یاری می نمایند تا پیروز شوید؟

فقط برای یک لحظه فضایی را تصور کنید که بتوانید در آن نفس های عمیق کشیده و در نهایت آرامش دم و بازدم داشته باشید. جایی که ذهن شما باز شده و بدنتان در نهایت آرامش قرار می گیرد. فضایی که از شما، احتیاجهایتان، اهداف و رویاهایتان پشتیبانی می نماید. جایی که می توان سلامتی، رفاه، ثروت، شادی و به طور کلی همه چیز را در نهایت به دست آورد.

بیشتر بخوانید: جملات انگیزشی و تاکیدی جذب ثروت از قول بزرگان

چگونه در فنگ شویی به جذب ثروت یاری می کنیم؟

اگر به طور خاص در فنگ شویی به دنبال جذب ثروت هستید، چندین مورد وجود دارد که باید در فضای خانه خود قرار دهید:

 • کریستال ثروت
 • کشتی ثروت چینی
 • قورباغه پول فنگ شویی
 • بودای خندان
 • گربه خوش شانس
 • درخت پول

سخن پایانی

با به کار گیری فنگ شویی، انرژی های مثبت را از فضای اطراف خود جذب خواهید کرد و از این انرژی ها برای فراوانی بیشتر، سلامتی، عشق، ثروت و … بهره می جویید. وقتی فضای شما آرام باشد، افکاری مثبت داشته و می توانید صداهای الهام بخش محیط را شنیده و از آن ها برای رسیدن به پیروزیت، یاری بگیرید. آیا پیش از این، فنگ شویی را در زندگی خود پیاده سازی نموده اید؟ شما چه برداشتی از این اصول و قوانین و تاثیر انرژی مثبت بر زندگی، دارید؟ با ما و خوانندگان در این باره گفت و گو کنید…

ایرانیرو: ایرانیرو: سفر به زیباترین شهرهای ایران، تبریز، مشهد، اصفهان، شیراز، یزد

dorezamin.com: دور زمین: آشنایی با زیبایی های دنیا در مجله گردشگری

بانیما: قدرت گرفته از سیستم مدیریت محتوای بانیما

منبع: مجله انگیزه
انتشار: 6 مهر 1400 بروزرسانی: 6 مهر 1400 گردآورنده: dostblog.ir شناسه مطلب: 6778

به "فنگ شویی چیست و چطور می توان از آن استفاده کرد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "فنگ شویی چیست و چطور می توان از آن استفاده کرد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید