غیر معمول ترین مکان ها برای ساخت سرویس بهداشتی

به گزارش دوست بلاگ، باید پذیرفت رابطه ای منطقی بین ساخت سرویس بهداشتی و افزایش توریست وجود دارد، کما این که گاهی فقدان آن ها می تواند لطمه ای جدی به صنعت توریستی کشورها وارد کند.

غیر معمول ترین مکان ها برای ساخت سرویس بهداشتی

شاید باورتان نشود، اما واقعیت این است که یکی از فاکتورهای مهم در عرصه توسعه صنعت توریسم، ساخت سرویس های بهداشتی به میزان کافی است. درست است که ما از مسافرت کردن لذت می بریم، درست است که جاذبه های طبیعی، تاریخی و فرهنگی نقشی مهم در جلب توجه ما دارند، اما سلامت و رفع احتیاجات طبیعی چیزی نیست که بتوان به سادگی از کنارش عبور کرده یا آن را نادیده گرفت و لزوم ساخت و تجهیز سرویس های بهداشتی نیز دقیقا به همین علت است.

این مسئله تنها به گردشگری خارجی ختم نمی شود، چرا که مسافران داخلی هم تمایل دارند بیشتر به نقاطی بروند که از این حیث در مضیقه نبوده و آن ها را دچار مشکل نکند. از طرف دیگر ساخت سرویس های بهداشتی در سلامت عمومی جامعه و حتی حفظ محیط زیست نقشی مهم و بسزا دارد.

اما گاهی شاهد ساخت سرویس های بهداشتی در مکان هایی عجیب و غیر معمول هستیم. جایی در ارتفاعات کوهستان، در قلب جنگل، برفراز یک دره یا پای یک آبشار! باور نمی کنید؟ با ما همراه باشید تا نگاهی به شگفت انگیزترین و در عین حال غیرعادی ترین مکان ها برای ساخت سرویس های بهداشتی داشته باشیم.

کمپ بارافو (Barafu Camp)، تانزانیا

حقیقتا اینجا مکانی عجیب و غیرمنتظره برای احداث سرویس بهداشتی است، چرا که این سرویس درست بر لبه یک صخره و در ارتفاع 4600 متری قله کلیمانجارو و در کشور تانزانیا ساخته شده است.

اینجا در واقع محل کمپ بارافو است که مفهومی تازه به طراحی سرویس های بهداشتی بخشیده است. در هنگام صعود به ارتفاعات قله کلیمانجارو در آفریقا، مانترای Pole pole به معنای آهسته آهسته ذکری کاملا استاندارد و پذیرفته شده است. اما به نظر نمی رسد بتوان از همین شیوه در هنگام استفاده کردن از این سرویس بهداشتی استفاده کرد، چرا که افراد ترجیح می دهند به سرعت کارشان را انجام داده و این مکان استرس زا را ترک کنند.

یک سرویس بهداشتی عمومی در مَتاکانا (Matakana)، نیوزیلند

افراد محلی در مَتکانا هفت سال تمام در انتظار بودند و در حدود 400 هزار دلار نیوزیلند هزینه کردند تا سرانجام این سرویس بهداشتی جالب و متفاوت عمومی به مرحله بهره برداری رسید. انتظاری که هم موجی از شادی و تمجید و هم صدای اعتراض عده ای را برانگیخت.

استفان دی هن (Steffan de Haan) طراح این سرویس به شکلی سمبلیک اثر خود را ارائه داده که به نوعی هم شباهتی به شکل ظاهری کشتی داشته و هم در اصل با نیم نگاهی به صنعت قایق سازی محلی این منطقه طراحی و اجرا شده است.

کرفلا (Krafla)، ایسلند

این سرویس بهداشتی و ایستگاه شستشوی واقع در فضای باز، در محلی دورافتاده در قلب کشور ایسلند و در نزدیکی نیروگاه برق زمین گرمایی کِرَفلا واقع شده است. حقیقتا این سرویس بهداشتی بسیار خاص و مبهم جلوه کرده و جالب این که کسی نمی داند مسئول طراحی و نصب آن حقیقتا چه کسی است یا چرا فردی چنین چیزی را در این منطقه ساخته است؟

به هر حال نکته جالب این که علاقه مندان به راهپیمایی و گشت و گذار در طبیعت از این مسئله بسیار راضی و شادمان هستند، چرا که دست کم نیازشان به سرویس بهداشتی و شستشو خیلی راحت مرتفع شده است. نکته سرگرم کننده این که بسیاری از آن ها تصاویری از این سرویس بهداشتی روباز را در اینستاگرام با دیگران به اشتراک گذاشته و به نوعی باعث معروفیت بیشتر آن شده اند.

صومعه ثیکسی (Thiksey Monastery)، لاداک (Ladakh)، هندوستان

این سرویس بهداشتی برفراز یک تپه و در حدود 20 کیلومتری شهر لاداک در کشور هند ساخته شده است. ثیکسی یک صومعه و عبادتگاه متعلق به بوداییان تبتی است، جایی که لاماها در سکوت و آرامش زندگی کرده و وقت خود را به کشت و زرعی بی حاصل و البته تفکر اختصاص داده اند.

البته باید اشاره کرد که آن ها دست کم در این منطقه سرویس بهداشتی جالب توجهی دارند که از دورنمایی متفاوت رو به چشم انداز وسیع و گسترده برخوردار است.

سرویس بهداشتی دوست دار طبیعت (Eco-toilet)، بریتیش کلمبیا، کانادا

اینجا طبیعت است و ظاهرا طراح این سرویس بهداشتی به دقت این مسئله را مدنظر قرار داده است. انسان در طبیعت ناگزیر از پیروی است، با این وجود امکانات بهداشتی در این مکان به میزان کافی جالب و باشکوه است. افراد حین استفاده از این سرویس بهداشتی متفاوت، تجربه ای مشابه شرایط خرس گریزلی در طبیعت را تجربه خواهند کرد.

این سرویس بهداشتی منحصربه فرد در پارک استانی تیلور آرم (Taylor Arm Provincial Park) ساخته شده و در قلب طبیعت بکر و وحشی شمال دریاچه اسپروت (Sproat Lake) در بریتیش کلمبیا و در کشور کانادا واقع شده است.

راستا تونتو (Tonto Trail)، پارک ملی گرند کنیون، ایالات متحده

این سرویس بهداشتی جالب بی شک آنگونه که باید و شاید حریم خصوصی استفاده کنندگان را رعایت نکرده است، اما در عین حال چشم انداز ای زیبا و سحرانگیز را پیش روی آن ها به نمایش گذاشته که شاید ارزش استفاده از این سرویس بهداشتی را داشته باشد.

این سرویس در راستا 112 کیلومتری تونتو در پارک ملی گرند کنیون در استان آریزونا احداث شده است. حسن استفاده از راستا تونتو این است که افراد به جای حرکت از کناره های دره، از راستای که درست در امتداد رودخانه کلرادو ساخته شده است، استفاده می کنند.

سرویس بهداشتی قلعه شون برون (Schönbrunn Castle)، وین، اتریش

یک سرویس بهداشتی سرسبز و خوش چشم انداز که در قلعه قرن هفدهمی شون برون ساخته شده است. این کاخ سبک باروک که دارای 1441 اتاق است، در گستره ای وسیع و سرسبز که به دقت آراسته شده، واقع شده است، جایی که در طول قرن ها به لطف دستان معجزه گر باغبانان سلطنتی رنگ و لعابی خاص و شگفت انگیز به خود گرفته است.

باید اشاره کرد که این کاخ یک از محبوب ترین و در عین حال وسیع ترین جاذبه های گردشگری وین، مرکز کشور اتریش است.

دید خارق العاده یک سرویس بهداشتی، لائوس

ایستاده یا نشسته، به هر حال چشم انداز ای فرح خش در انتظار استفاده کنندگان این سرویس بهداشتی است. جایی در میان کوهستان های جنوب شرقی آسیا و در میان ساکنان کشور لائوس.

به هر حال دره ای سرسبز پیش چشم شما گسترده و پنجره دل باز این سرویس بهداشتی رو به سوی آن گشوده شده است. ضمن آن که طراحی داخلی این مکان نیز بسیار چشم نواز و در هماهنگی کامل با سبزی دلفریب طبیعت اجرا شده است.

آبشار Huldefossen، نروژ

شاید لازم نباشد حتی کفش و کلاه کرده و از صخره ها بالا کشید و خود را به بالای آبشار زیبا و خوش چشم انداز رساند، وقتی چنین جای دنجی در پایین آبشار و در میا طبیعت سرسبز و دلفریب ساخته شده است.

تصور کنید صدها گالن آب در حال فروریختن از ارتفاعی 90 متری، چه سروصدا و انعکاس خارق العاده ای ایجاد می کند؟ تجربه ای نزدیک به معنای واقعی آوای طبیعت. کشور نروژ همواره بابت نعمت برخورداری از 9 آبشار از مجموع 20 آبشار بلند جهان به خود می بالد وشاید طراح این سرویس بهداشتی، راهی متفاوت برای نمایش بیشتر این امتیاز بزرگ را برگزیده است.

سرویس بهداشتی با سبک گائودی (Gaudí-style)، بائیه (Bahia)، برزیل

این سرویس بهداشتی جالب توجه با سبک و سیاقی خاص طراحی شده که بی شباهت به اقامتگاه های ساحلی برزیل همچون پرایا دو فورتِی (Praia do Forte) در بائیه نیست.

البته در کنار مزایای استفاده از یک سرویس بهداشتی مدرن با ظاهر و نمایی خاص و فراموش نشدنی، این مسئله معضلاتی را نیز برای حیات وحش این منطقه مهیا کرده است. لاک پشت پشت چرمی که هزاران سال در این منطقه تخم گذاری می کنند، گاهی به خاطر وجود این سرویس گیج و سردرگم می شوند. خوشبختانه تمهیداتی برای رفع کردن این مشکل اندیشیده شده است.

سرویس بهداشتی کلبه سِگانتینی (Segantini hut)، سوئیس

نقاش قرن نوزدهمی متولد اتریش جووانی سِگانتینی (Giovanni Segantini)، در آخرین سال های عمر خود در سنت موریتز (St Moritz) در منطقه آلپاین زندگی می کرد، در جایی که امروزه با نام کلبه یا آلونک سگانتینی شناخته می شود. او در این مدت در حال به تصویر کشیدن قله های خوش چشم انداز سوئیس بود.

این سرویس بهداشتی متعلق به این خانه بوده و در ارتفاع 2731 متری واقع شده است، جایی که بازدیدکنندگان از دیدی خارق العاده رو به سمت دره آنگِدین (Engadine) لذت می برند.

پارک حفاظت شده بَشِم بیچ (Basham Beach)، شبه جزیره فلوریو (Fleurieu)، استرالیای جنوبی

این سرویس بهداشتی دوست دار طبیعت امکانی خوب برای تماشای چشم انداز ها زیبای اطراف فراهم کرده است. سازه ای جالب در پارک حفاظت شده که در نزدیکی بندر الیوت (Port Elliott) در استرالیای جنوبی واقع شده است.

اگر امواج قابل مشاهده باشند، افراد ممکن است حتی پیروز به تماشای مهاجرت دسته جمعی نهنگ هایی شده که در فصل زمستان و در امتداد سواحل به سمت جنوب در حرکتند.

به سرانجام این مطلب رسیدیم، نظر شما در مورد نقش سرویس های بهداشتی در افزایش آمار گردشگران خارجی چیست؟ و آیا این مسئله تنها محدود به صنعت توریسم بوده و ربطی به گردشگری داخلی دارد یا خیر؟ در این میان کدام یکی از این سرویس های بهداشتی در مکانی جالب تر ساخته شده بودند؟

شادمان خواهیم شد مخاطب نظرات شما عزیزان باشیم.

منبع: کجارو / lonelyplanet
انتشار: 16 اسفند 1400 بروزرسانی: 16 اسفند 1400 گردآورنده: dostblog.ir شناسه مطلب: 13154

به "غیر معمول ترین مکان ها برای ساخت سرویس بهداشتی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "غیر معمول ترین مکان ها برای ساخت سرویس بهداشتی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید