راهنمای گام به گام برای اولین تجربه پرواز

به گزارش دوست بلاگ، برای کسانی که اولین سفر هوایی خود را تجربه می کنند، این کار ممکن است بسیار سخت و ترسناک به نظر بیاید. از کجا باید بلیط خرید؟ وقتی به فرودگاه رسیدیم چه کار باید بکنیم؟ آیا به مدارک شناسایی نیاز خواهد بود؟ اگر چه سوال ها به نظر بی خاتمه هستند، باز هم نیازی به نگرانی نیست: تا زمانی که راهنماها را می خوانید و سؤال می کنید می توانید یک سفر خوب را تجربه کنید. برای آن که اولین تجربه سفر هوایی خود را بدون استرس بگذرانید، بد نیست بدانید چه چیزهایی انتظارتان را می کشند.

راهنمای گام به گام برای اولین تجربه پرواز

قدم اول

اولین کار، خرید یک بلیط است. آسان ترین کار برای جستجو در میان تاریخ ها و ساعت های مختلف، جستجوی آنلاین خواهد بود. برای به دست آوردن اطلاعاتی جامع و کامل درباره قیمت ها می توانید از موتور جستجوهای قیمت پرواز مانند کایاک (Kayak) یا اکسپدیا (Expedia) استفاده کنید. برای این کار باید ابتدا شهر مبدا، شهر مقصد و تاریخ های مد نظرتان را وارد کنید تا موتور جستجو فهرستی از پروازهای مناسب شما را ارائه دهد. در این فهرست می توانید از توقف بین پروازها و اطلاعات تکمیلی دیگر نیز باخبر شوید. وقتی پرواز مناسب خود را پیدا کردید، مراحل خرید را دنبال کرده تا فرایند نهایی شدن بلیط انجام شود. معمولاً پس از این کار، ایرلاین ها ایمیل تأییدیه و شماره الکترونیکی بلیط را برایتان ارسال می کنند. حتماً این شماره ها را برای ارجاع های بعدی یادداشت کنید.

قدم دوم

مدارک شناسایی عکس دارتان را جمع آوری کنید. اگر به سفر داخلی می روید، تنها یک کارت شناسایی عکس دار کفایت خواهد کرد؛ اما اگر سفر شما یک پرواز بین المللی است، باید حتماً پاسپورت به همراه داشته باشید. این پاسپورت باید حتماً تا شش ماه بعد از عزیمت اعتبار داشته باشد.

قدم سوم

حتماً درباره موارد ممنوعه برای همراه بردن به داخل هواپیما اطلاعات کسب کنید. بسیاری از ایرلاین ها به مسافران اجازه حمل برخی موارد به داخل هواپیما را می دهند. این موارد می توانند شامل کیف دستی و لپ تاپ باشند. قبل از سفر حتماً درباره قوانین ایرلاین مربوطه از طریق سایت آن مطلع شوید. نکته دیگری که باید حتماً رعایت کنید، محدودیت وزنی این کیف است.

قدم چهارم

کیف داخل هواپیما را به دقت ببندید. داخل این کیف می توانید مایعات کمتر از 100 میلی لیتر را داخل بطری های مطمئن که در بسته های نایلونی زیپ دار بسته بندی شده اند حمل کنید. طبق اظهارات بخش امنیت حمل و نقل، اگر تمام این بطری ها داخل یک بسته پلاستیکی باشند و جدا از کیف از اشعه ایکس عبور داده شوند، فرایند بازرسی بسیار سریع تر صورت می گیرد. مأمورین تمام مایعات یا ژل هایی که از این قوانین تبعیت نکنند را توقیف می کنند.

قدم پنجم

برای پرواز زودتر به فرودگاه بروید. با توجه به اینکه اولین سفر هوایی خود را تجربه می کنید، عاقلانه ترین کار داشتن زمان کافی برای انجام کارهای لازم و آشنایی با فرایند کاری فرودگاه است. اگر می خواهید از پارکینگ استفاده کنید، حتماً به بخش توقف های طولانی بروید. برای این گزینه برخی فرودگاه ها که پارکینگشان در فاصله دورتری قرار گرفته، تسهیلاتی مخصوص رفت و آمد تعبیه کرده اند. برای آن که زمان کافی در اختیار داشته باشید، 2 ساعت قبل از پروازهای داخلی و 3 ساعت قبل از پرواز خارجی در فرودگاه حاضر باشید.

قدم ششم

قدم بعدی چک-این در باجه ایرلاین است. علامت های چک این را دنبال کرده و حتماً مدارک عکس دارتان را آماده کنید تا به مأمور مربوطه نشان دهید. او رزرواسیون شما را بررسی کرده و کارت پروازتان را چاپ می کند. اگر لازم باشد برای بارتان هزینه ای پرداخت کنید در همین قسمت این کار انجام می شود. اگر صندلی خود را از قبل انتخاب نکرده باشید، می توانید در همین جا از مأمور مربوطه درخواست صندلی کنار پنجره یا راهرو را داشته باشید. باید در این قسمت بار خود را روی ترازو گذاشته تا وزن آن مشخص شده و برچسب بخورد. بعد از آن می توانید چمدان هایتان را برای فرستاده شدن به هواپیما روی تسمه متحرک بگذارید. حتماً کارت پرواز و مدارک خود را از مأمور تحویل بگیرید.

قدم هفتم

مرحله بعدی قسمت امنیت است. این بار به دنبال علایم مخصوص بخش امنیت (Security) باشید. در قسمت امنیت باید کارت پرواز و مدارک شناسایی خود را نشان بدهید. برای بازرسی داخل دستگاه، باید کفشتان را در آورده و کتتان را داخل یک سطل پلاستیکی بگذارید. اگر لپ تاپ به همراه دارید باید آن را داخل سطلی متفاوت قرار دهید. این موارد به همراه کیف دستی شما روی تسمه متحرک دستگاه اشعه ایکس قرار می گیرند. با علامت مأمور مربوطه می توانید دستتان را پایین آورده و از دستگاه عبور کنید.

قدم هشتم

گیت خود را پیدا کنید. کارت پرواز شما یک شماره گیت دارد و اگر این طور نبود باید نمایشگرهای دیجیتالی را چک کرده و پرواز و شماره گیت مخصوصش را پیدا کنید. باید در نزدیکی گیت نشسته و منتظر اعلام مأمور آن باشید که آماده پرواز شوید. ایرلاین ها معمولاً بر اساس ردیف مسافران را سوار می کنند پس تا قبل از آن که گروهتان صدا نشده نزدیک گیت نشوید. صندلی خود را پیدا کرده و کیف های کوچک را زیر صندلی روبه رویی و کیف های بزرگ تر را در قسمت بالای سرتان قرار دهید.

قدم نهم

تحویل دریافت چمدان ها قدم بعدی شما پس از فرود هواپیما خواهد بود. از هواپیما خارج شده و به دنبال قسمت تحویل چمدان باشید. شماره پرواز و شهر مبدأ شما روی یک نمایشگر الکترونیکی نمایش داده خواهد شد. تا زمانی که تسمه متحرک شروع به حرکت کرده و چمدانتان برسد به همراه جمعیت در آن قسمت صبر کنید.

منبع: گردشبان
انتشار: 27 مهر 1399 بروزرسانی: 27 مهر 1399 گردآورنده: dostblog.ir شناسه مطلب: 6687

به "راهنمای گام به گام برای اولین تجربه پرواز" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "راهنمای گام به گام برای اولین تجربه پرواز"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید