در خانه ماندن بدون خستگی و کلافگی

به گزارش دوست بلاگ، روزنامه خراسان: روز های ماندن در خانه همراه با بچه ها، روز های آسانی برای والدین نیست. حالا اگر دلیل این ماندن در خانه، شرایطی خاص مانند این روز ها باشد، کار دشوارتر هم خواهد شد. هم اکنون بسیاری از والدین همراه با بچه ها چند روزی است که در خانه اند و تا آینده ای نامعلوم هم ممکن است مدارس و مهد های کودک تعطیل باشند.

در خانه ماندن بدون خستگی و کلافگی

جهت دریافت خدمات پتینه کاری با گروه ساختمانی آبان در ارتباط باشید. هر گونه خدمات رنگ آمیزی با تکنیک های مدرن پتینه کاری را به ما بسپارید.

در این شرایط خستگی و کلافگی می تواند تجربه مشترک بسیاری از والدین باشد، اما چه کنیم تا خستگی مان کمتر گردد و در طول روز احتیاج به سر و کله زدن کمتری با بچه ها مان داشته باشیم؟ چند روز پیش هم مخاطبی به ما پیامک داده بود که یک مطلب در زندگی سلام کار کنید که مادر ها چطور با تعطیل شدن مدارس، 24 ساعت روز را با بچه هایشان سر و کله بزنند و از خستگی و عصبانیت منفجر نشوند؟

در ادامه، نکاتی در همین باره مطرح خواهد شد.

جلسه خانوادگی، آسان و کاربردی برای این روز ها

داشتن برنامه از پیش معین شده، میزان اضطراب بچه ها و در نتیجه داشتن برنامه نامعین را کم می نماید و همراهی آن ها را افزایش می دهد. از سویی وقتی برنامه ها معین شده باشد، میزان درگیری والدین با بچه ها هم به صورت محسوسی کاهش می یابد. پس در اولین قدم یک جلسه خانوادگی با حضور همه اعضا تشکیل دهید. پیشنهاد می گردد در این جلسه درباره موضوعاتی که در ادامه مطرح می گردد، صحبت و موارد را مکتوب کنید و در جایی مانند در یخچال بچسبانید.

تکلیف فعالیت های مناقشه برانگیز را معین کنید

زمان انجام فعالیت هایی که بیشترین درگیری را با خود به همراه دارند، معین کنید. به عنوان مثال، کار های درسی، مرور درس ها و تکالیف احتمالی پیش ازظهر باید انجام شوند یا تلویزیون دیدن بین ساعت 3 تا 6 عصر به مدت دو ساعت یا بازی رایانه ای به مدت یک ساعت بین ساعت 2 تا 4 و ....

فهرستی از فعالیت های سرگرم نماینده تهیه کنید

فعالیت هایی را که بچه ها می توانند انجام دهند، فهرست کنید. داشتن یک فهرست مکتوب برای وقت های بی حوصلگی بسیار به کار می آید. مواردی چون: نقاشی، کاردستی، خمیربازی، قایم باشک، فوتبال دستی، کتاب خوانی و ....

قوانین را با همراهی همه شفاف کنید

قوانینی را که فکر می کنید ضروری است اعضای خانواده توجه داشته باشند، یادداشت کنید. مواردی مانند: از گذاشتن ظرف کثیف در گوشه و کنار خانه خودداری کنید، ظرف های کثیف در آشپزخانه و کنار ظرف شویی گذاشته شوند و بعد از استفاده از وسایلی، چون مدادرنگی، کتاب و ... آن را سر جایش بگذارید.

زمان بازی خانوادگی را معین کنید

زمانی را برای بازی خانوادگی در نظر بگیرید و فهرست بازی هایی را که می توانید انجام دهید، یادداشت کنید. بازی خانوادگی می تواند به احساس نزدیکی بین اعضای خانواده یاری کند و همراهی بچه ها با عظیم تر ها در دیگر موقعیت ها را افزایش دهد.

فعالیت های مشترک پیشنهادی را یادداشت کنید

انجام فعالیت مشترک با بچه ها آسان نیست، اما در بهبود روحیه بچه ها بسیار موثر است. پخت کیک، آشپزی، خیاطی لباس عروسک یا حتی بخش هایی از خانه تکانی شاید با کیفیت بالا انجام نگردد، اما در غالب اوقات بچه ها بعد از انجام کاری با والدین خود، خلق بهتری پیدا می نمایند و همراهی بهتری در دیگر امور دارند. پس تهیه فهرست مناسب خانواده در این زمینه را جدی بگیرید.

غذا های مورد علاقه را فهرست کنید

اسامی غذا هایی را که اعضای خانواده دوست دارند در این روز ها پخته شوند، یادداشت کنید. توجه کنید که همه اعضا باید غذایی در این فهرست داشته باشند؛ حتی مادر خانواده!

استراحت والدین را جدی بگیرید

زمانی هر چند کوتاه برای استراحت والدین در طول روز در نظر بگیرید. این زمان می تواند تنها نیم ساعت باشد، اما معین کردن آن اهمیت زیادی دارد.

سخنی با مادران؛ خودتان را نباید فراموش کنید

این روزها، فشاری که مادران به واسطه کار های خانه متحمل می شوند بیش از قبل است. برای تحمل این موضوع، چند توصیه به شما داریم.

  • به خستگی، کلافگی و ناراحتی خود توجه کنید و زمانی که احساس می کنید فشار زیاد است، در فضایی آرام موضوع را با دیگر اعضای خانواده در میان بگذارید.
  • در طول روز حتما زمانی را برای استراحت خود در نظر بگیرید و خود را ملزم به انجام فعالیتی دلپذیر برای خود کنید. این زمان استراحت اختصاصی حتی اگر کوتاه هم باشد، باز می تواند روحیه شما را بهبود بخشد.
  • انجام فعالیت های هنری دستی مانند بافتنی، قلاب بافی، گل سازی و ... از جمله کار هایی هستند که می توانند آرامش بخش باشند. اگر امکان انجام فعالیت هنری را دارید، حتما در برنامه قرار دهید.
  • این روز ها بسیاری از مادران در حال خانه تکانی هستند. انجام خانه تکانی و نظافت اساسی زمانی که بچه ها در خانه هستند و به خاطر ماندن در خانه، همراهی شان ممکن است کاهش پیدا نموده باشد، کار بسیار دشواری است. در چنین مواردی بهتر است محدودیت های خود را در نظر بگیرید، خود را با دیگران مقایسه نکنید و کمال گرا نباشید. اگر خانه تکانی خوب پیش نمی رود، به خودتان سخت نگیرید و آن را کنار بگذارید.
منبع: برترین ها
انتشار: 5 مرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: dostblog.ir شناسه مطلب: 5157

به "در خانه ماندن بدون خستگی و کلافگی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "در خانه ماندن بدون خستگی و کلافگی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید