خودکفایی کشور در تولید الکترودهای جوش نانو

به گزارش دوست بلاگ، سره الکترود نقطه جوش از قطعات با کاربردهای وسیع در صنعت خودروسازی و تولید لوازم خانگی است که تا به امروز کشور به خارج وابستگی داشته است، ولی گروهی از محققان کشور با تولید نانو الکترودهای جوش از خروج ارز جلوگیری کردند.

خودکفایی کشور در تولید الکترودهای جوش نانو

به گزارش خبرگزاری اقتصادی ایران، آرش کمان کش، مدیرعامل شرکت فناور تولیدکننده این محصول از فروش 300 هزار الکترود جوش نانو تولید شده در این شرکت به شرکت های خودروسازی از ابتدای سال تا به امروز، خبر داد و گفت: سره الکترود نقطه جوش (نانو کامپوزیت مس - آلومینا) در مونتاژ بدنه خودرو (رباتیک و دستی)، لوازم خانگی و صنعت جوشکاری کاربرد وسیعی دارد.

وی با بیان اینکه این الکترودهای جوش نانو برای استفاده در صنعت خودروسازی بسیار مناسب هستند، اضافه نمود: از آن جایی که شرکت ایران خودرو به جوش با مقاومت ویژه ای نیاز دارد، از این رو از الکترودهای نانو استفاده می کنند.

کمان کش مشتری دیگر این محصول را شرکت های تولید کننده لوازم خانگی دانست و ادامه داد: سره جوش مقاومتی پرمصرف ترین قطعه در صنعت تولید خودرو و لوازم خانگی است، به گونه ای که بیش از 95 درصد قطعات بدنه خودرو، با این نوع جوش ساخته می شوند. این دستگاه مجهز به یک فک است که دو سره (الکترود) جوش روی آن قرار می گیرد.

مجری طرح، آرترود را نانوکامپوزیتی از جنس مس و نانو ذرات آلومینا دانست که در ساخت سره های الکترود جوش مقاومتی به کار رفته است، اظهار کرد: این محصول، مقاومت مکانیکی و هدایت الکتریکی و حرارتی بالایی دارد؛ این ویژگی ها جزء جدایی ناپذیر الکترودهای جوشکاری مقاومتی است.

کمان کش با تاکید بر اینکه در این محصول از نانوذرات برای افزایش عمر قطعات استفاده شده است، خاطر نشان کرد: با این کار عمر قطعات 2 تا 3 برابر افزایش می یابد.

به گفته وی، در طول 50 ساله تولید خودرو در ایران، کشور ما همواره در زمینه قطعات سره الکترود وابسته به کشورهای خارجی بوده است. لذا به واسطه ورود این قطعات، میزان زیادی ارز از کشور خارج شده و صنعت مونتاژ خودرو همواره صنعتی وابسته بوده است.

بر اساس اعلام ستاد نانو، وی یادآور شد: این شرکت با تلاش متخصصان خود پیروز به ایجاد دانش فنی و بومی سازی فناوری تولید قطعات سره الکترود جوش مقاومتی، شامل کلاهک های جوش نقطه ای و نازل های جوش زیر پودری، شده است. با انجام این مهم، کاهش خروج ارز از کشور و وابستگی صنعت خودروسازی محقق شده است.

ایرانیرو: ایرانیرو: سفر به زیباترین شهرهای ایران، تبریز، مشهد، اصفهان، شیراز، یزد

dorezamin.com: دور زمین: آشنایی با زیبایی های دنیا در مجله گردشگری

بانیما: قدرت گرفته از سیستم مدیریت محتوای بانیما

منبع: اقتصاد ایران
انتشار: 6 مهر 1400 بروزرسانی: 6 مهر 1400 گردآورنده: dostblog.ir شناسه مطلب: 7132

به "خودکفایی کشور در تولید الکترودهای جوش نانو" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خودکفایی کشور در تولید الکترودهای جوش نانو"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید