برترین کشورهای دنیا برای مشاهده حیات وحش

به گزارش دوست بلاگ، اگر در پی یک تجربه منحصربفرد از مشاهده حیوانات از نزدیک و درک لذت سافاری هستید، پس حتما دوست دارید کمی بیشتر در خصوص برترین کشورهای دنیا برای مشاهده حیات وحش بدانید.

برترین کشورهای دنیا برای مشاهده حیات وحش

در میان فرصت های مختلفی که برای سفر کردن و گشت و گذار در دیگر کشورها فراهم می گردد، شاید هیچ کدام به میزان سافاری لذت بخش نباشند. سفری که پاداشی قابل توجه به همراه دارد، یعنی تماشای جانوران وحشی در زیستگاه طبیعی. مهم نیست به بازدید کدام جانور شگفت انگیز می روید، فیل، وال یا حتی پلاتی پوس، در نهایت هدف شما تماشای حیوانات در حیات وحش است و این تجربه ای است لذت بخش که نمی توان بی اعتنا از کنارش عبور کرد.

اما در این سفر همه چیز بستگی به شما دارد، اینکه در آرزوی تماشای چه جانوری هستید و برای مشاهده آن باید به کدام کشور و منطقه سفر کنید؟ بی شک حضور در کنار حیوانات اتفاقی سرگرم نماینده و چه بسی مهیج است، اما در عین حال ممکن است خیلی هم کار ساده ای نباشد. با این حساب اگر دوست دارید شانس خود را برای این روبروه فراموش نشدنی افزایش دهید، بد نیست به سراغ مقاصد گردشگری شناخته شده ای بروید که حیوانات در آنجا بیشتر با حضور انسان ها اخت گرفته و کمتر از نوع بشر فاصله می گیرند.

در ادامه همراه ما باشید تا ببینیم کجای این سیاره، مقصد ایده آل تری برای سافاری، طبیعت گردی و مشاهده حیوانات در قلمروی طبیعی شان است؟

پارک فیل اِدو (Addo Elephant Park)، آفریقای جنوبی

مشاهده فیل های آفریقایی که به صورت گروهی در حال رفت و آمد در دشت های هموار قاره سیاه هستند، کار چندان سختی نیست. اما لطف اصلی سافاری نزدیکی بیشتر به حیوانات و تماشای آنها در زیستگاه طبیعی شان است و به همین دلیل توصیه می گردد که علاقمندان این حیوانات بزرگ الجثه حتما سری به پارک ملی فیل های آدو در آفریقای جنوبی بزنند.

در اینجا حضور فیل ها را می توان همه جا احساس کرد، از گله فیل ها جوان که زیر سایه درختان مشغول خنک کردن خود هستند تا گروه هایی که صحرا را زیر پا می گذارند و در نهایت گله های کوچک و بزرگی که با هدایت رئیس خانواده به سمت گودال های آب در حرکت هستند. حضور فیل ها به ویژه در نزدیکی گودال های آب، فرصتی عالی را در اختیار گردشگران قرار می دهد تا یکی از دلپذیرترین صحنه های عاطفی این جهان را تجربه نمایند: فیل های ماده ای که در حال رسیدگی و هدایت بچه های خود هستند.

اگرچه این پارک نام فیل ها را یدک می کشد، اما تنها زیستگاه این مخلوقات آرام و سربزیر نیست. به جز فیل ها، اینجا زیستگاه گونه های دیگری همانند گاو کوهی آفریقایی، بوفالو، میرکات، خدنگ، بز کوهی آفریقایی قرمز و البته سوسک های کمیاب سرگین است که از قدرت پرواز کردن بی بهره اند.

برای بازدید از این پارک هم می توان به صورت مستقل اقدام کرد و هم می گردد در قالب یک تور یک روزه از آن لذت برد

پارک ملی و ذخیره گاه کانا (Kanha Tiger Reserve)، هند

بدون تردید مشاهده یک ببر در حیات وحش یکی از تجربیات منصربفردی است که ممکن است حین گشت و گذار در طبیعت نصیب سافاری دوستان گردد و در این میان یکی از برترین مکان ها برای این کار تماشای این گربه سان بزرگ و خوش خط و خال در پارک ملی و ذخیره گاه طبیعی کانها در هند است. جاذبه ای طبیعی که در قلب این کشور واقع شده و ناخودآگاه ماجراهای کتاب جنگل اثر کیپلینگ (Kipling) را تداعی می نماید. در واقع بیشتر قهرمانان این اثر مهیج در این وسعت سرسبز قابل مشاهده هستند. از ببرهای بنگال تا خرس های تنبل، شغال، پلنگ و البته گرگ های هندی.

برترین زمان برای مشاهده ببرها از ماه مارس تا ماه می است، وقتی که جنگل ها هنوز در حال تجربه فصل خشک هستند و ببرها ترجیح می دهند بیشتر وقت خود را در نزدیکی گودال های آب به جای مانده سپری نمایند.

از سوی دیگر این ذخیره گاه تنها نقطه این سیاره است که فرصت مشاهده باراسینگا (Barasingha) یا گوزن تالابی را در اختیار علاقمندان قرار می دهد. در واقع کوشش های اجرا شده در این منطقه به ثمر نشسته و امروزه شاهد نجات این آهو از سراشیبی انقراض و نابودی هستیم.

رودخانه کینه باتاناگان (Kinabatangan River)، بورنئو

در میان نقاط دیدنی و متنوع حیات وحش خیال انگیز جزیره بورنئو، پایین دست رودخانه کینه باتاناگان، جایی است که می توان چشم انتظار یک طبیعت گردی مهیج و یک نزدیکی فراموش نشدنی با حیات وحش را داشت. اگرچه این منطقه در نزدیکی مزارع روغن پالم قرار گرفته است، اما در عین حال جنگل های بورنئو یک بهشت امن و جالب توجه را شکل داده که در هنگام روز محل رفت و آمد و خودنمایی گونه های متعدد پرندگان و حتی نخستی های در معرض خطر انقراضی همانند اورانگوتان و میمون پوزه دار است. در کنار این ها بوزینه دم کوتاه را نباید فراموش کنید، بعلاوه حضور دست کم چهار گونه منقار شاخی که آسمان این منطقه را به عنوان محل پرواز و گشت و گذار خود انتخاب نموده اند.

اما با فرارسیدن شب، این بار نوبت جانوران شب زی مثل میمون شب گرد غربی، فیل های کوتوله بورنئو، میمون شبگرد فیلپینی و حتی گربه های سر پخ (flat-headed cat) در معرض خطر انقراض است که زندگی شبانه خود را شروع نمایند.

پارک ملی کورکوادو (Corcovado National Park)، کاستاریکا

پارک ملی کورکوادو تقریبا یک سوم شبه جزیره اوسا (Osa Peninsula) را به خود اختصاص داده و در بخشی از سواحل کاستاریکا که در مجاورت اقیانوس آرام واقع شده اند، امتداد یافته است. بد نیست بدانید این پارک خوش چشم انداز از آخرین بازمانده جنگل های کهن بارانی و تعدادی از گونه های حیات وحش در معرض خطر این کشور محافظت می نماید. واقعیت این است که به لطف چهار دهه حفاظت کامل از تله گذاری و شکار غیرقانونی جانوران، اکنون بسیاری از گونه ها آرامشی نسبی را تجربه می نمایند و همین امر باعث شده که آنها به حضور انسان ها عادت نموده و در نتیجه به راحتی با گردشگران روبرو شوند. تجربه ای شگفت انگیز که قطعا برای بسیاری از علاقمندان مشاهده حیات وحش، فراموش نشدنی و خاطره انگیز خواهد بود.

کورکوادو برترین مکان برای تماشای خوک های خرطوم دار در معرض خطر و نیز چهار گونه از نخستی های ساکن کاستاریکا یعنی میمون سنجابی آمریکای مرکزی، میمون عنکبوتی دست سیاه، میمون زوزه کش و کاپوچین صورت سفید است.

با این حساب حین سفر به این منطقه از روبرو نزدیک با حیوانات شگفت زده نخواهید شد، به خصوص هنگامی که از نزدیکی ایستگاه Sirena Rangers station عبور می کنید.

باز هم با مراجعه به برگزار نمایندگان و آژانسهای محلی می توانید از تورهای حیات وحش این منطقه استفاده نموده و با جذابیت های پنهان و آشکار این بهشت زمینی بهتر آشنا شوید.

جزیره کانگورو (Kangaroo Island)، استرالیا

جزیره کانگورو، مکانی جالب توجه و تماشایی است که در سواحل استرالیای جنوبی واقع شده است. یک جزیره با حال و هوایی شگفت انگیز که بی شک حرف های بسیاری برای گفتن به ویژه در عالم حیات وحش و طبیعت گردی به سبک سافاری دارد. این جزیره حتی نام خود را مدیون یکی از ساکنان پرشمار خود است، هرچند که کانگوروها تنها جمعیت جانوری این جزیره نیستند.

در واقع شاید برای تان جالب باشد که بدانید جزیره کانگورو بیش تر به خاطر حضور کلنی های بزرگ و پرشمار شیرهای دریایی استرالیایی به معروفیت رسیده است که در زمره جانوران در معرض خطر قرار دارند.

نگهبانان پارک ملی با روی باز تورهای گردشگری را مستقیما به قلب این کلنی های جالب توجه می برند که در امتداد سواحل برپا شده اند. در اینجاست که علاقمندان حیات وحش می توانند در میان جمعیتی پرسروصدا و فعال از شیرهای دریایی قدم بزنند که هر کدام مشغول کاری هستند. مثلا ممکن است با گروهی از شیرهای دریایی مواه شوید که برای به رخ کشیدن قدرت و تسلط خود در حال مبارزه هستند، در حالی که در گوشه ای دیگر توله های جوان آموزش شنا می بینند و در سمت دیگر مادران نگران دورادور مراقب بچه های خود بوده و یا در حال شیر دادن به آنها هستند.

در این تورها رکن اصلی مشاهده کردن است، یعنی شما تنها نظاره گر رفتار طبیعی جانوران در زیستگاه و قلمروی شان هستید و در مقابل واکنشی از خود نشان نمی دهید. همین مسئله باعث شده که شیرهای دریایی نسبت به حضور انسان ها در میان خود رفتاری قابل قبول و بردباری قابل ستایش نشان دهند.

به جز شیرهای دریایی، جزیره کانگورو زیستگاه گونه های دیگری همانند شیرهای خزدار نیوزیلندی و گونه های شناخته شده تر استرالیا همانند کانگوروهای خاکستری شرقی، کوالا، اکیدنه منقار کوتاه، پلاتی گوس و کانگورو والابی (Tammar wallabies) هستند.

برگزار نمایندگان تورها معمولا با ارائه تورهای یک روزه حیات وحش گردشگران را سرگرم می نمایند. با این حال اگر گردشگری به صورت مستقل به این جزیره سفر کند، می تواند در تورهای مخصوص خلیج شیرهای دریایی که به وسیله پارک های ملی استرالیای جنوبی ارائه می گردد، ثبت نام کند.

تالاب پانتانال (Pantanal)، برزیل

در حالی که معمولا جنگل های بارانی آمازون و رودخانه لیمویی رنگ و معروف آن بیشترین توجه علاقمندان طبیعت گردی و مشاهده حیات وحش برزیل را معطوف خود نموده است، بی اغراق تالاب پانتانال برترین مکان برای مشاهده نزدیک حیات وحش باشکوه آمریکای جنوبی است، تالابی که به عنوان بزرگ ترین تالاب استوایی جهان شناخته می گردد. پانتانال یکی از خوش چشم انداز ترین تالاب های جهان است که در عین حال به تراکم شگفت انگیز حیات وحش خود می بالد.

با توجه به اقلیم غالب این تالاب، برترین راه برای مشاهده حیات وحش تجربه کشتی های کروز فعال در راستا رودخانه است. در واقع رودخانه اینجا حضوری پررنگ داشته و سدی طبیعی بین مردم و حیات وحش ایجاد نموده است. به این معنی که قایق ها می توانند به قدر کافی به حیوانات نزدیک شوند، بی آنکه به آنها صدمه زده یا برای شان ایجاد مزاحمت نمایند.

تالاب پانتانال برترین نقطه جهان برای تماشای تعدادی از گونه های در معرض خطر همانند سمورهای غول پیکر، جگوار، خوک خرطوم دراز آمریکایی، مورچه خوارهای غول پیکر و طوطی ماکائو سنبلی است.

اگر قصد شما از بازدید این منطقه تماشای جگوارهای خوش آب و رنگ است، حتما از یک راهنمای محلی باتجربه که به خوبی به راستاهای گوناگون این منطقه آشنا است، یاری بگیرید.

فلات تبت (Tibetan Plateau)، چین

فلات تبت که با نام فلات هیمالیا هم شناخته می گردد، فلاتی مرتفع در بخش مرکزی و شرق آسیا و به ویژه چین است. با توجه به ارتفاع 4.8 کیلومتری آن از سطح دریا، این فلات با نام بام جهان نیز به معروفیت رسیده و به عنوان مرتفع ترین فلات جهان شناخته می گردد.

چمنزار روئه گای در اصل به عنوان یک مقصد حیات وحش معرفی نشده است، در واقع این منطقه کلا آنچنان معروف و شناخته شده نیست. اما این مسئله چیزی از زیبایی های آن کم نمی نماید. این منطقه مرتفع جمعیتی پراکنده داشته و در منطقه ها شمالی و دورافتاده استان سیچوآن در چین واقع شده است. در اصل این چمنزار خوش رنگ و لعاب در لبه فلات تبت واقع شده و حسی خاص را به بینندگان منتقل می نماید، گویی اینجا مرز نهایی و آخرین منطقه قابل سکونت این نواحی است.

از ابتدا نوماد (nomad) یا همان عشایر تبتی در این منطقه سکونت داشتند، چمنزاری سرسبز، وسیع و مرتفع که در دامنه کوه های هیمالیا واقع شده است. از سوی دیگر چشم میزانای چمنزار روئه گای به شدت مهیج و تماشایی است و حیات وحش ساکن این منطقه را شاید به ندرت بتوان در دیگر نقاط مشاهده کرد. اینجا برترین مکان برای تماشای گربه های کوهستانی چین است، گربه ای به شدت نادر که اطلاعات اندکی در خصوص زندگی آن در حیات وحش در دست است. از سوی دیگر در این منطقه حضور حیوانات دیگری همانند گربه پالاس (Pallass cat)، گرگ های تبتی، روباه، موش خرمای کوهی و صدها خرگوش بی دم (pikas) مشهود است که این آخری از قضا شکار مورد علاقه گربه ها است.

بهتر است برای لذت بردن بیشتر از گشت و گذار در این منطقه و تماشای حیوانات حتما با سراغ راهنمایان و تورهای محلی بروید.

پارک ملی کینگ کِرَکِن (Kaeng Krachan National Park)، تایلند

پارک ملی کائنگ کراچان در 12 ژوئن سال 1981 در کشور تاینلد تأسیس شد. این پارک تماشایی در منطقه ای به وسعت 2.914 کیلومتر مربع گسترده و در نزدیکی مرز این کشور با میانمار و در هفتاد کیلومتری شهر هواهین (Hua Hin) واقع شده است.

در بخش های شمالی و جنوبی پارک حضور جنگل های سرسبز بارانی به خوبی مشهود است. در مجموع اینجا را باید بزرگ ترین پارک ملی تایلند و یکی از برترین مکان ها برای تماشای حیات وحش دیدنی و شگفت انگیز این منطقه دانست.

دو محوطه اصلی پارک که مخصوص برپایی کمپ آماده شده یکی در دامنه کوه و دیگری برفراز آن قرار دارند. درختان میوه بزرگ و کهنسال کمپ پایینی باعث جلب توجه یک تنوع شگفت انگیز و تماشایی از حیات وحش این منطقه شده که بیننده را مبهوت خود می نماید. در اینجا میمون های برگ عینکی (dusky leaf monkeys)، سنجاب های بزرگ، منقار شاخی آسیایی و رنگارنگ (hornbill) و نیز طیف گسترده ای از پرندگان خوش رنگ و لعاب قابل مشاهده هستند.

در واقع تنوع حیات وحش این منطقه به میزان ای است که تنها یک روز صبح در میان درختان این پارک به میزان ای با گونه های مختلف جانوری روبرو می شوید که شاید در طول یک هفته در دیگر نقاط تایلند قابل مشاهده نباشند. اما این تنها داستان خودنمایی حیات وحش در طول روز است، در حالی که با فرا رسیدن شب، این بار جانوران شب زی حضور خود را به رخ می کشند. در اینجا است که شاهد رفت و آمد جوجه تیغی مالایی و گربه زباد معمولی و نقاب دار هستیم که غیرمنتظره به کمپ ها سر می زنند.

اما از طرف دیگر پارک کینگ کرکن به عنوان محلی ایده آل برای تماشای پرندگان و پروانه ها به معروفیت رسیده است. بیش از 420 گونه از پرندگان در گوشه و کنار این پارک مشاهده می شوند که در مقام مقایسه با هر پارک ملی دیگر در تایلند، رقمی قابل توجه به شمار می رود. به علاوه 57 گونه شناخته شده از پستانداران و 300 گونه پروانه نیز بخشی از حیات وحش این پارک منحصربفرد را تشکیل می دهند.

معمولا آژانس های مسافرتی محلی همانند Tontal Travel، با برگزاری تورهای حیات وحش سه روزه، شانس مسافران برای لذت بردن از این همنوایی دلپذیر با حیات وحش را دو چندان می نمایند.

به سرانجام این مطلب رسیدیم. امیدوارم این گشت و گذار مجازی نیز برای شما سرگرم نماینده بوده باشد. راستی اگر قرار باشد برای بازدید حیات وحش سفری به گوشه و کنار جهان داشته باشید، کدام کشور و جاذبه هایش توجه شما را بیشتر مجذوب خود نموده است؟ حتما نظرات خود را با ما نیز در میان بگذارید.

منبع: کجارو / matadornetwork.com
انتشار: 20 فروردین 1401 بروزرسانی: 20 فروردین 1401 گردآورنده: dostblog.ir شناسه مطلب: 13203

به "برترین کشورهای دنیا برای مشاهده حیات وحش" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "برترین کشورهای دنیا برای مشاهده حیات وحش"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید