آیین بزرگداشت روز چغامیش در خانه تاریخی سوزنگر دزفول برگزار گردید

به گزارش دوست بلاگ، ایرنا/ براساس آخرین خبرهای بدست آمده، آیین بزرگداشت روز چغامیش در خانه تاریخی سوزنگر دزفول برگزار گردید.

آیین بزرگداشت روز چغامیش در خانه تاریخی سوزنگر دزفول برگزار گردید

حمیدرضا خادم اضافه نمود: 9 هزار ساله میراث تاریخی در دزفول وجود دارد که این تاریخ ارزشمند به خوبی معرفی نشده است.

وی با بیان اینکه آثار ارزشمند تاریخی در گوشه گوشه این شهرستان وجود دارد که بعضی از آنها در دنیا همتا ندارند، ادامه داد: 80 تپه تاریخی در دزفول وجود دارد که ازاین تعداد تنها پنج تپه به ثبت ملی رسیده است.

سرپرست میراث فرهنگی دزفول با بیان اینکه نباید چغامیش به یک روز در سال خلاصه گردد، توضیح داد: باید با شروع کاوش در این مکان تاریخی بستر معرفی و از زیر خاک بیرون آمدن این تمدن باشکوه فراهم گردد.

وی تاکید نمود: 15 لایه تاریخی در چغامیش وجود دارد که این نشان از غنای تاریخی این مکان است.

مدیر انجمن دزپارت نیز در این آیین گفت: دزفول ظرفیتهای بسیار زیادی در بخشهای مختلف دارد اما ظرفیتهای تاریخی این شهر مورد غفلت قرار گرفته است.

محمد آذرکیش تاکید نمود: دزفول با وجود ظرفیتهای غنی میراث تاریخی احتیاج به موزه باستان شناسی دارد و مطالبه دوستداران میراث فرهنگی این شهر از اداره میراث، پیگیری جدی احداث این موزه است.

وی با انتقاد از کم کاری در معرفی ظرفیتهای تاریخی دزفول ادامه داد: چند هزار سال آثار تاریخی در دزفول وجود دارد ولی با این وجود به علت کم کاری در معرفی این ظرفیتها، بسیاری از این آثار در کشور ناشناخته به جای مانده اند.

آذرکیش با اشاره به حدود یک دهه مطالعه دانشگاه شیکاگو در چغامیش گفت: به رغم مطالعات اجرا شده ولی بسیاری در دزفول از وجود چنین ظرفیت تاریخی بی اطلاع بودند که نشان از عمق کم کاری در معرفی این میراث تاریخی کم نظیر است.

وی ادامه داد: اکتشافات شگفت آوری از تپه تاریخی چغامیش از جمله قدیمی ترین سند دریانوردی دنیا کشف شده است که نشان از ظرفیتهای غنی این اثر تاریخی ارزشمند دارد.

منبع: همگردی
انتشار: 16 آذر 1402 بروزرسانی: 16 آذر 1402 گردآورنده: dostblog.ir شناسه مطلب: 18962

به "آیین بزرگداشت روز چغامیش در خانه تاریخی سوزنگر دزفول برگزار گردید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آیین بزرگداشت روز چغامیش در خانه تاریخی سوزنگر دزفول برگزار گردید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید