آیا ترامپ توئیتر را تعطیل خواهد نمود؟

به گزارش دوست بلاگ، اقدام رئیس جمهور آمریکا برای تهدید توئیتر سوالات بسیاری را در خصوص حد و حدود اختیارات ترامپ و رویکرد او نسبت به شبکه های اجتماعی پیش آورده است.

آیا ترامپ توئیتر را تعطیل خواهد نمود؟

مهسا مژدهی: ترامپ با توئیتر بر سر لج افتاده است. بعد از اینکه این شبکه اجتماعی، با اقدامش رئیس جمهور آمریکا را تلویحا متهم به دروغگویی و نشر اطلاعات غلط کرد، او تهدید کرد که توئیتر را می بندد. این تهدید رئیس جمهور آمریکا شوکه نماینده بود. او در واقع خودش محصولتوئیتر بوده و رسیدنش به کاخ سفید حاصل توئیت های جنجالی و اظهارنظرهای غیر معمولش در این فضا است. اما حالا که کارش راه افتاده، ترامپ به این شبکه اجتماعی به عنوان دشمنی نگاه می نماید که با قوانین جدیدی که وضع نموده، هر لحظه می تواند دستش را رو کند و کاخ سفید را تحت فشار قرار دهد. این امتیاز پیش از این در دست غول های رسانه ای آمریکا بود که می توانستند با تحت فشار قرار دادن یک رئیس جمهور، روزگار او را سیاه نمایند. اما امروز این قدرت در دست شبکه های اجتماعی قرار گرفته که مطلقا کنترل پذیری رسانه ها را ندارند. این دقیقا همان چیزی است که ترامپ را به وضعیتی دچار نموده که قید شعار آزادی بیان و سود مالی را بزند و بگوید که توئیتر را خواهد بست و فرمانی را امضا کند که به محدودیت فعالیت این شبکه اجتماعی بیانجامد. در دوست بلاگ باحمیدرضا آصفی سخنگوی سابق وزارت خارجه به مصاحبه نشستیم تا ابعاد این تهدید ترامپ را آنالیز کنیم:

ترامپ تهدید نموده که توئیتر را می بندد و دستور محدود کردن آن را هم امضا نموده است. در عین حال به نظر می رسد که جک دورسی، چندان ترسی از تهدید ترامپ به خود راه نداده است. این روزها توئیتر به یکی از ابزار رسانه ها تبدیل شده که به یاری آنها می آید. این اقدام رئیس جمهور آمریکا چه تاثیری بر اینده رسانه ها خواهد داشت؟

اظهاراتی که ترامپ این روزها داشته اگر چه بخشی از آن به خاطر افشاگری اخیر توئیتر علیه اظهارات رئیس جمهور آمریکاست اما ریشه محکم تری از این حرف ها دارد. او به عنوان فردی خودشیفته و غیر دموکرات، با هر نوع از اطلاع رسانی آزادانه مشکل دارد. نحوه برخوردهایش در کنفرانس های خبری هم موید همین موضوع است. او در کنفرانس های خبری از سوالات دوست بلاگ پریشان می گردد. ترامپ دوست دارد در مصاحبه هایی شرکت کند که خبرنگار او را به چالش نکشد. اما آنچه باعث شده که رئیس جمهور آمریکا علیه توئیتر اظهارنظر کند، گذاره ترامپ را چک کنید است که توئیتر در زیر یکی از توئیت های او مطرح نموده و عملا مواضع ترامپ با این اقدام توئیتر زیر سوال رفت. از سوی دیگر هم جک دورسی، با وجود فشار و تهدیدی که از سوی کاخ سفید اعمال شد، گفت که از مواضع خود عقب نشینی نمی نماید و بر سر اتفاقات اخیر در آمریکا هم به طرفداری از معترضان پرداخت، هشتگ ساخت و اکانت خود را هم سیاه کرد.

توئیتر در راس شبکه های اجتماعی واقع شده است. خود ترامپ هم از این راه به قدرت رسید و در حالی که رسانه ها از او حمایت نمی کردند با استفاده از قدرتی که این شبکه اجتماعی به او می داد، توانست انتخابات 2016 را ببرد. اگر ترامپ بتواند توئیتر را ببندد یا خللی در نحوه کار آن ایجاد کند، چه اتفاقی خواهد افتاد؟

ترامپ مخالف شبکه های اجتماعی است و فکر می نماید که این شبکه ها علیه او هستند و توئیتر در راس این شبکه ها واقع شده است.چرا که هواداران زیادی دارد و تبدیل به یکی از منابع رسانه ها شده است و به طور کلی یک شبکه اجتماعی جدی است. شبکه های اجتماعی در افکار سازی و افکار سنجی نقش عمده دارند و تاثیرشان بیشتر از شبکه های رسمی است. کار ترامپ شنا خلاف جهت آب است. شبکه های اجتماعی از پیگرد قضایی به طور کلی معاف هستند و ترامپ در کنگره در وضعیتی نیست که بتواند این موضوع را به صورت جدی پیگیری نموده و برای این شبکه ایجاد اشکال کند.

ما دیدیم که توئیتر با وجود کوشش های ترامپ برای ایجاد خلل در کار این شبکه اجتماعی، بر موضع خود پافشاری کرد و مواضعش را سخت تر کرد. حتی الان هشتگی ایجاد نموده که جان سیاه پوستان مهم است و در مقابل اقدامات دولت در آمریکا قرار گرفته است. این نشان می دهد که جک دورسی از مواضعش پا عقب نمی کشد.

از پس تمام این اتفاقاتی که افتاده، چه اتفاقات تازه ای خواهد افتاد؟ به نظر می رسد که این اولین بار است که شبکه های اجتماعی نشان داده اند قدرت بیشتری از رسانه های رسمی دارند. در آینده و پس از این جدال که به نظر ترامپ بازنده آن است، چه اتفاقی خواهد افتاد؟

دامنه شبکه های اجتماعی به ویژه توئیتر از این پس بیشتر خواهد بود. دیگر شبکه های اجتماعی هم به حمایت از توئیتر خواهند آمد. از سوی دیگر قوانین بین المللی و داخلی در آمریکا دست ترامپ را بسته است و او هرچند تهدید می نماید اما قادر به انجام عملی علیه این شبکه ها نیست. جهان جهانیی نیست که بتوانی اراده خود را به شبکه های اجتماعی تحمیل کنی. اقدام ترامپ تنها به ضرر خودش تمام خواهد شد. در جهانی معاصر سه نفر را صاحب اشتباهات استراتژیک می دانم که یکی از آنها ترامپ و دیگران هیتلر و صدام هستند. اشتباهات ترامپ از نظر استراتژیک و نژادپرستی ای که دارد با این دو قابل مقایسه است.

علت اینکه اقدام توئیتر تا این اندازه ترامپ را عصبانی نموده که دچار خطایی استراتژیک با این وسعت شده را چه می دانید؟

ترامپ خودشیفته است و نمی خواهد که کسی علیه اش حرف بزند یا او را تهدید کند. چون سی ان ان علیه او اظهار نظر می نماید برضد این شبکه است و چون فاکس با او همراه است از این شبکه خوشش می آید. توئیتر چون با ترامپ مخالفت کرد، او از این شبکه اجتماعی متنفر شده است.رسانه های آمریکایی در خصوص توئیتر کنار شبکه های اجتماعی قرار خواهند گرفت و تهدیدات ترامپ را نخواهند پذیرفت. البته این طور نیست که این رسانه ها به اصل ازادی بیان معتقد باشند، چون ما موارد زیادی از جمله جنگ عراق، حمله به سومالی، رفتار با ونزوئلا و ...را داشته ایم که در معرض سانسور قرار گرفته اند. اما در خصوص توئیتر و اینکه موضوع داخلی است و ربطی به مسایل بین المللی ندارد، رسانه ها طرف توئیتر را خواهند گرفت و در کنار ترامپ نخواهند ایستاد.

23/ 312 310

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 11 مرداد 1399 بروزرسانی: 11 مرداد 1399 گردآورنده: dostblog.ir شناسه مطلب: 5283

به "آیا ترامپ توئیتر را تعطیل خواهد نمود؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آیا ترامپ توئیتر را تعطیل خواهد نمود؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید