فرصتی که جوانان بسکتبال از دست دادند، فایده ویلیام جونز برای ایران چه بود؟

به گزارش دوست بلاگ، در شرایطی که تیم ملی جوانان ایران بدون هیچ برنامه تدارکاتی خودش را برای قهرمانی آسیا و انتخابی جام جهانی آماده می کند تیم ملی امید در جام ویلیام جونز شرکت کرد و نائب قهرمان شد. بسیاری از اهالی بسکتبال اعتقاد دارند این تورنمنت فرصتی بود که باید برای جوان ها از آن استفاده می شد.

فرصتی که جوانان بسکتبال از دست دادند، فایده ویلیام جونز برای ایران چه بود؟

به گزارش دوست بلاگ، تیم ملی امید ایران در جام ویلیام جونز شرکت کرد و به مقام نائب قهرمانی رسید. تورنمنتی که برای امیدهای بسکتبال ایران خوب بود اما با توجه به اینکه تیم ملی جوانان تا ده روز دیگر باید به رقابت های قهرمانی آسیا و انتخابی جام جهانی برود بسیاری از کارشناسان اعتقاد دارند که فرصت ویلیام جونز باید برای جوان ها استفاده می شد و نیازی نبود تیم ملی امید در این بازه زمانی که رویداد خاصی پیش رویش نیست در این رقابت شرکت کند. مخصوصاً اینکه فدراسیون از نظر اقتصادی در شرایط خوبی قرار ندارد و نتوانسته برای جوان ترها برنامه ریزی خاصی داشته باشد.

تیم ملی امید ایران با ترکیبی از بازیکنان جوان با هدایت فرزاد کوهیان به چین تایپه رفت و در نهایت نائب قهرمان شد. کاملا مشخص است که مهران شاهین طبع سرمربی تیم ملی بزرگسالان قطعا از بازیکنان تیم امید برای بازی های آسیایی استفاده نخواهد کرد و تنها در بین این نفرات وحید دلیرزهان کمی شانس دارد تا به جمع دوازده نفر تیم بزرگسالان برسد که آنهم شانس بسیار کمی است. در کنار این موضوع تیم ملی جوانان به عنوان مدافع عنوان قهرمانی باید در تایلند به مصاف حریفان آسیایی و اقیانوسیه خود برود و سهمیه جهانی کسب کند. جوانان ایران در روزهای بد اقتصادی فدراسیون بسکتبال با تیم های منتخب رشت و لنگرود دیدار محبت آمیز داشتند و چند مسابقه هم با تیم بزرگسالان برگزار کردند اما همانطور که محسن شاه علی سرمربی تیم ملی جوانان بارها تاکید کرده این تیم نیاز داشت در یک تورنمنت معتبر شرکت کند تا بازیکنان حس برد و باخت در جریان رقابت را تجربه کنند.

این اتفاق نیفتاد اما با کمی درایت می شد تیم ملی جوانان را به ویلیام جونز اعزام کرد که آنها از این فرصت برای کسب آمادگی استفاده کنند. با توجه به کیفیت پایین تیم های شرکت کننده در ویلیام جونز نیز به سادگی می توان گفت تیم ملی جوانان هم می توانست همین نتایج را کسب کند. مشخص نیست مسوولان و کارشناسان کنونی فدراسیون بسکتبال با چه تفکری تصمیم گرفتند در آستانه رویداد مهم پیش روی جوانان فرصت ویلیام جونز را در اختیار آنها قرار ندهند. البته در این میان شایعه هایی شنیده می شود که این اتفاق تحت تاثیر ارتباط خوب فرزاد کوهیان با فدراسیون است و با توجه به اینکه محسن شاه علی سرمربی تیم ملی جوانان از زمان مدیریت محمود مشحون هدایت این تیم را در اختیار دارد زیاد مورد حمایت فدراسیون قرار نمی گیرد.

محمدرضا اسلامی سرمربی تیم ملی جوانان ایران در رقابت های قهرمانی آسیا در سال 2012 درباره این موضوع به دوست بلاگ گفت: با توجه به اینکه جام ویلیام جونز و تورنمنت اطلس همزمان شده بسیاری از تیم ها به دلیل جایزه نقدی تورنمنت اطلس تمایل دارند به این مسابقات بفرایند و به همین دلیل کیفیت ویلیام جونز نسبت به سال های گذشته افت چشمیگیری داشته است. حتی در این دوره نیز تیم ها کیفیت زیاد بالایی نداشتند. من هم معتقدم اگر جوانان به این رویداد اعزام می شدند خیلی بهتر بود. فرصت مناسبی بود تا تیم ملی جوانان در جهت انتخابی جام جهانی خودش را به خوبی محک بزند و به قول معروف استخوان خورد کند تا برای قهرمانی آسیا آماده شود. سطح مسابقات هم به گونه ای بود که تیم ملی جوانان کاملا می توانست از آن استفاده کند و بهترین اتفاق برایش رقم بخورد. با این حال اکنون باید تمام انرژی های مثبت را روانه تیم ملی جوانان کنیم تا در آسیا نتیجه بگیرند و من واقعا به آنها خوشبین هستم.

قاسم کیانی مربی تیم ملی جوانان ایران در جام جهانی 2013 درباره این موضوع بیان نمود: جام ویلیام جونز بهترین فرصت برای تیم ملی جوانان بود تا بتواند برای قهرمانی آسیا آماده شود. در رده های سنی هرچقدر بازی های رسمی بیشتر باشد هم این فرصت برای کادرفنی پیش می آید که بازیکنانش را محک بزند و هم بازیکنان اعتماد به نفس بیشتری کسب می کنند و با خودباوری بیشتر به مصاف حریفان می فرایند. تیم ملی جوانان ایران شرایط خوبی دارد و تمرین های مناسبی داشته اما نیاز به بازی تدارکاتی دارد تا برای قهرمانی آسیا آماده شود. اگر فدراسیون این فرصت را در اختیار تیم ملی جوانان قرار می داد تا در جام ویلیام جونز شرکت کند قطعا جوانان ایران با شرایط بسیار بهتری در تایلند به میدان می رفتند.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 23 اسفند 1398 بروزرسانی: 27 فروردین 1399 گردآورنده: dostblog.ir شناسه مطلب: 3014

به "فرصتی که جوانان بسکتبال از دست دادند، فایده ویلیام جونز برای ایران چه بود؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "فرصتی که جوانان بسکتبال از دست دادند، فایده ویلیام جونز برای ایران چه بود؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید