روش جدیدی برای تبدیل متان به سوخت موشک در مریخ

به گزارش دوست بلاگ، دانشمندان به روش جدیدی برای تبدیل متان موجود در مریخ به سوخت موشک دست یافته اند.

روش جدیدی برای تبدیل متان به سوخت موشک در مریخ

به گزارش ایسنا و به نقل از آی ای، براساس اعلام وب سایت رسمی دانشگاه کالیفرنیا ایرواین(UCI)، محققان راهی نو برای تبدیل متان به سوخت موشک در مریخ پیدا نموده اند که انعطاف پذیری اساسی را برای ماموریت های آینده فضانوردان در سیاره سرخ به ارمغان می آورد.

ایلان ماسک و مهندسان شرکت اسپیس ایکس(SpaceX) این روش را هنگام جستجوی راه هایی برای برداشت آب از یخ در مریخ با کربن دی اکسید برای تهیه کربن و هیدروژن کافی برای فراوری متان، نظریه پردازی کردند.

هنگامی که فضانوردان خود را به مریخ برسانند، ممکن است از این روش برای تبدیل کربن دی اکسید و یخ به سوخت موشک استفاده نمایند و آماده بازگشت به زمین شوند.

در حالی که این روش فعلا فقط یک مفهوم است، در آزمایشات آزمایشگاهی پیروز عمل نموده است. هولین شین فیزیکدان دانشگاه کالیفرنیا ایرواین گفت: مهندسی و تحقیقات زیادی ضروری است تا بتوان این کار را به طور کامل انجام داد، اما نتایج ما تا به امروز بسیار امیدوار نماینده بوده است.

برای مهندسی این روش نو، محققان به یک روش دو مرحله ای موجود برای تبدیل آب به اکسیژن قابل تنفس در ایستگاه فضایی بین المللی(ISS) روی آوردند و برای کاهش آن به یک مرحله کوشش کردند و پایان یک کاتالیزور تک اتمی روی(زینک) موجب تحقق آن شد.

شین گفت: روی اساساً یک کاتالیزور عالی است. این کاتالیزور، بهره وری زمانی، قدرت انتخاب و قابلیت حمل دارد که یک مزیت بزرگ برای سفرهای فضایی است.

به گفته شین، محققان با کاهش این فرآیند دو مرحله ای به یک مرحله، روش قابل حمل و جمع و جورتری را ایجاد کردند که برای حمل و استفاده در سیاره سرخ طراحی شده است.

شین می گوید: در این روش نو، روی به صورت اتمی پراکنده شده، نقش کاتالیزور را برای واکنش مشابه بازی می نماید و متان را از کربن دی اکسید جدا می نماید. این واکنش به وسیله این کاتالیزور تخصصی، کربن دی اکسید را به شکل موثر به متان تبدیل می نماید.

وسایل نقلیه امروزی معمولاً از سوخت موشک مبتنی بر متان استفاده نمی نمایند، این بدان معنی است که این فرآیند نو باید با فناوری های پیشرانه آینده سازگار باشد.

با این حال، مزایای استفاده از سوخت مبتنی بر متان نسبت به هیدروژن مایع که سوخت اصلی مورد استفاده شرکت های بوئینگ و لاکهید مارتین است، چندین مورد است. به عنوان مثال، سوخت هیدروژن مایع در موتورهای موشک، پسماند و ته نشین کربن برجای می گذارد که باید قبل از استفاده بعدی تمیز گردد و در مریخ این کار به هیچ عنوان آسان نخواهد بود.

منبع: انتخاب
انتشار: 1 دی 1401 بروزرسانی: 1 دی 1401 گردآورنده: dostblog.ir شناسه مطلب: 16249

به "روش جدیدی برای تبدیل متان به سوخت موشک در مریخ" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "روش جدیدی برای تبدیل متان به سوخت موشک در مریخ"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید