انتقاد به دستگاه قضایی در اعطای مرخصی به زندانیان در این شرایط وارد نیست

به گزارش دوست بلاگ، یک کارشناس مسایل حقوقی گفت: اقدام دستگاه قضایی در اعطای مرخصی زندانیان در بحران کرونا در کشور تا حدی خوب بوده است ولی کافی نیست البته انتقاد به دستگاه قضایی در این زمینه وارد نیست.

انتقاد به دستگاه قضایی در اعطای مرخصی به زندانیان در این شرایط وارد نیست

سعید دهقان در گفت وگو با خبرنگاران درباره نقدها وارده به دستگاه قضایی درباره مرخصی به زندانیان در زمان کرونا اظهار کرد: انتقاد وارده به دستگاه قضایی در این زمینه وارد نیست؛ زیرا مرخصی های اخیر از قضا شرط لازم بود و کافی نبوده است. البته باید دید در قوانین و مقررات، در چه قالبی اختیار و مسئولیت و تکلیف بر عهده دستگاه قضایی و نیروی انتظامی و سایر ضابطان در این زمینه گذاشته شده است. آن چه مسلّم است این که فشار احتمالی بر ضابطان، نمی تواند و نباید مبنای تصمیمات قضایی در فرایند اجرای عدالت و تضمین سلامت بازداشتی ها یا محکومان باشد.

این وکیل دادگستری ادامه داد: صرف نظر از آنچه گاهی در عمل می بینیم، قانونگذار ضابطان قضایی را در ساختار قانونی، زیر نظر قوه قضاییه تعریف کرده و در مورد آنچه که مقامات قضایی ولو با تاخیر در زمینه مرخصی زندانیان در زمان شیوع کرونا انجام دادند، نه تنها انتقاد وارد نیست، بلکه اشکال دیگری را دارد و آن این است که قوه قضاییه باید در مورد بازداشتی ها که به دلیل بلاتکلیفی شرایط بدتری نسبت به محکومان دارند دقت نظر بیشتری می کرد، در صورتی که متاسفانه تا این لحظه توجهی به جمعیت کیفری بالای بازداشتی ها نشده است.

وی ادامه داد: البته اقدام دستگاه قضایی در اعطای مرخصی ها تا حدی خوب بوده است ولی کافی نیست؛ زیرا در حال حاضر که بحران ناشی از ویروس کرونا شرایط ویژه ای را ایجاد کرده، تصمیمات و اقدامات در بخش های مختلف نیز باید به همان نسبت، فوق العاده و فوری باشد و آن چه در این مقطع، موجبات نگرانی بیشتر را فراهم ساخته است، وضع زندانیان در فضای محدودِ بازداشتگاه ها و زندان هاست که در شرایط بحرانی فعلی به نوعی فشار مضاعف بر آن ها قلمداد می شود؛ از این منظر، شاید بتوان علت ناآرامی ها در برخی زندان ها و نیز دغدغه جدی خانواده های زندانیان را بهتر درک کرد.

دهقان شرح داد: اقدامات و بخشنامه های اخیر صادره از سوی قوه قضاییه، هر چند برای شرایط فوق العاده کنونی ضروری است، اما قطعاً برای کاهش آلام و خسارات سهمگین ناشی از بیماری واگیردار کرونا، کافی نیست.

وی در سرانجام گفت: بیماری واگیردار کرونا، بحث جناحی یا مشکل یک حزب، گروه، تفکر یا حتی کشور خاصی نیست و حفظ سلامت افرادِ در بند، اعم از زندانیان و بازداشتی ها نیز ضروری است.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 2 خرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: dostblog.ir شناسه مطلب: 4312

به "انتقاد به دستگاه قضایی در اعطای مرخصی به زندانیان در این شرایط وارد نیست" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "انتقاد به دستگاه قضایی در اعطای مرخصی به زندانیان در این شرایط وارد نیست"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید